Güle güle git Atatürk’ün yiğit ve asil askeri

featured

Murat Bölükbaşı yazdı

Perşembe günü Sincan F tipi cezaevinde Fetö terör örgütü ve onunla aynı derenin suyu olan siyasal İslamcı, cumhuriyet ve Atatürk düşmanı bir güruhun 28 Şubat darbe kumpasıyla şehit ettiği 85 yaşındaki emekli Hava Korgeneral Vural Avar komutanın cenaze törenine katıldım. Törene gittiğim saatte cenaze sahibi birkaç kişi dışında hiç kimse yoktu. Bu kumpaslar gözümüzün içine baka baka kurulduğu zaman, Türk ordusunu yönetenler Atatürkçü ve milli subaylarını FETÖ’ye teslim edip, kozmik odaya girilmesine müsaade ettiği zaman, Türk milletinin bir ferdi olarak bende uyumuş, “du bakalim ne olacak” diyerek herkes gibi cumhuriyetin temellerini yerinden sarsacak bir tiyatronun izleyeni olmuştum. İşte bu sebeple generalimizin vefatını öğrendiğimde bir an önce cenazesinde bulunmak, önünde tek başına saygı ve minnetle başımı öne eğip, uçmağa giderken uğurlama şerefine nail olmak, ve naaşı başında son görevimi yerine getirmek istedim.

Bir taraftan da kenara çekilip düşünmek, kendi iç sesimle konuşmak ve cenazeye gelenleri gözlemlemekti niyetim. Gördüğüm yüzler çok tanıdık geliyordu bana… Kocatepe Cami buluşması ya bir TESUD eyleminde, ya bir ‘Vardiya Bizde Platformu’ etkinliğinde, sosyal medya platformlarında, vatansever köşelerde, çıkabildikleri az sayıda tv kanalında, ya da VeryansınTV’nin bir köşesinde kalem tutan, söyleyecek sözü olup korkmadan konuşan, devleti ilgilendiren bir konuda donanım ve liyakati ile VeryansınTV olanaklarını kullanarak gerçek ve doğru bilgiyi Türk milletiyle paylaşan, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkma adına risk ve sorumluluk alan, kırk yıldır tanıyormuşum hissi taşıdığım insanlarla sıcak bir kucaklaşma,  kavuşma, özlenen bir buluşmaydı sanki!

Bu şer odakları tarafından haksız ve hukuksuz kumpaslarla esir edilen, rütbeleri sökülen ve bir er olarak musallaya yatırıldığı için askeri tören yapılmayan, Türk milletinin huzuru ve güvenliği için 40 yıldan uzun bir süre Türk ordusuna onurla ve sadakatle hizmet eden, fakat TSK’nın ne bir çiçeği, ne bir mesajı, ne de bir rütbeli subayının temsil edilmediği cenazede tabuta Türk bayrağını silah arkadaşları sererken, saygı nöbetini de yine emekli silah arkadaşları gerçekleştirdi. Cenazede umarsızca gülen insan yoktu. Düşünceli ve hüzünlü yüzler, Atatürk ve cumhuriyetten asla ödün vermeyeceği çok belli olan kararlı bakışlarla birbirinin elini sıkan ve baş sağlığı dileyen insanların vakur duruşu anlayabilene çok şey ifade ediyordu. Devletin ve milletin hakkını ödeyemeyeceği Korgeneral Avar için helallik isteyen imamın davetine acılarını, kederlerini ve sahipsizliğin isyanını içinde hissederek, ama hep bir ağızdan ‘’helal olsun’’ diye haykırarak Atatürk’ün ve cumhuriyetin ebediyen savunucusu ve askeri olduklarını gösteren emekli askerler, generalin tabutunu 50 metre ötedeki cenaze arabasına taşıyabilme onuruna erişmek için adeta yarıştılar. “Onlar” için er, bizler için halen Korgeneral olan Vural Avar Paşa, Kocatepe cami avlusunu dolduran silah arkadaşları, cenazeye beklediğimden daha az katılım sağlayan duyarlı halkın alkışları ve hep bir ağızdan söylenen “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganıyla ebedi istirahatgahına uğurlandı. Az sayıda katılım diyorum; çünkü, Türk Silahlı Kuvvetleri bir devletin varlık sebebidir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun komutanlarına yapılan saldırılar, Türk devleti ve Türk milletine yapılmış demektir. Kocatepe cami avlusunun “hınca hınç” dolmaması demek Türk milletinin hala tehlikeyi fark edemediği ve hala mışıl mışıl uyumakta olduğunun açık bir göstergesidir. Bu durum olguları ve gerçekliği itibariyle oldukça üzücü ve düşündürücüdür…

Cenazeye, Türk halkının büyük bir kesiminin onayını ve desteğini alan ve milletin gönlündeki Cumhurbaşkanı adayı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılması oldukça anlamlıydı. Gözlemlediğim kadarı ile Zafer Partisi cenaze törenine genel başkanlık düzeyinde katılım gösterdi ve sosyal medya aracılığıyla halkı ve partilileri cenaze merasimine katılmaya davet etti. CHP, milletvekili ve genel başkan yardımcısı düzeyinde katılım gösterdi. Ne cumhur ittifakı, ne de, millet ittifakından hiçbir genel başkan cenazeye katılmadı. Bu cenazede bulunmayı görev sayanlar ve görev savanların dışında hiç gelmeyip, Türk milletine ve Türk ordusuna olan kin ve düşmanlığını açıktan sergileyenler ve kına yakanlar da tarihin not defterinde yerini almıştır umarım!

 

Yazıyı cenaze töreninde şahit olduğum bir anekdotla bitirmek istiyorum.

Emekli Tümgeneral Naci Beştepe komutanım ve bir emekli istihkamcı Tuğgeneralimizle birlikte sohbet ederken, “Vural paşa çok asil, nazik ve değerli bir komutandı. Kimseyi kırmaz, üzmezdi. Bugün, geliştirerek kullandığımız sınır güvenlik sistemimizi hayata geçiren Vural Avar paşamızdır. Bu projeyi hazırlayıp sunduğumuzda birçok generalimiz çok pahalı, bu projeyi yapmayalım dediğinde, hayır yapacağız diyen ve bize destek veren tek komutandır. O olmasaydı bu sistem kurulmazdı” dedi. Türk devleti sınırlarının uçan kuştan korunması için Sınır savunma sistemlerini kurulmasına öncülük eden ‘ER Komutanım!’ Yolun Işıklı, varacağın yer uçmak olsun…

Cenaze törenindeki son gözlemimi paylaşmadan yazıyı bitirmek olmaz! Cenaze arabasının ardından hareketsiz bir şekilde, sanki ailesinden en yakınını kaybetmiş bir insanın kederi, çaresizliği ve yıkılmışlığıyla dalgın ve buğulu gözlerle bakan Veryansın TV genel yayın yönetmeni Erdem Atay’ın üzüntüsü ve sessiz çığlığı dikkatimi çekmişti. Sarıldık ve birbirimize başsağlığı diledik. O an aklıma Ankara kitap fuarında kendisiyle tanışma onurunu yaşadığım Amiral Cem Gürdeniz’le olan diyaloğumuz geldi. Bana, “Sizi tebrik ediyorum! Veryansın TV’de yazmak her babayiğidin harcı değildir; ama Veryansın yazarı olmak bir ayrıcalıktır” demişti. Bu ailenin içinde olma ayrıcalığını ve onurunu bana sunan sevgili kardeşim, değerli insan ve cesur gazeteci, Veryansın TV genel yayın yönetmeni Erdem Atay ve Veryansın TV ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Güle güle git Atatürk’ün yiğit ve asil askeri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!