Gülşen tahliye oldu, ev hapsine alındı

İmam hatiplilerle ilgili sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Gülşen Çolakoğlu, avukatının itirazı üzerine 'Konutu Terk Etmemek' şartıyla serbest bırakıldı.

featured

Cezaevindeki şarkıcı Gülşen, ev hapsine karar verilerek serbest bırakıldı. Kararın ardından tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden çıktı.

İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan 2022’de verdiği bir konserde sarf ettiği “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” sözleri üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan şarkıcı Gülşen Çolakoğlu tahliye edildi.

Nöbetçi İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında TCK’nin 216. maddesi olan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun tutukluluğuna yapılan itirazı değerlendirdi.

Mahkeme yapılan değerlendirme sonucunda Çolakoğlu’nun adli kontrol tedbirlerinden olan “konutu terk etmeme” şartıyla tahliyesine karar verdi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA: EV HAPSİNE İTİRAZ EDECEĞİZ

Şarkıcı Gülşen’e verilen tahliye kararı sonrası avukatı Emek Emre, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki meydanda basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Emre, “Tahliye hususunda çok mutluyuz. Geçen hafta perşembeden beri üzüntülü ve endişe edici bir süreç yaşadık. 25 Ağustos Perşembe sabahı emniyet güçleri, adli kolluk müvekkilin evine gidip ‘İfadeye çağrılıyorsunuz, bizimle gelmeniz lazım’ demek akabinde esasen usulsüzlükler o andan itibaren başlamıştı” dedi.

Emre gözaltı süreciyle ilgili ise, “Nisan ayında sarf edildiği iddia edilen çok rahatsız edici sözler var. Fakat bunun 25 Ağustos tarihinde bir suç üstü hali ihtiva etmediği çok ortada. O yüzden müvekkilin ifadeye alınış noktasında usulsüzlükler ve hukuksuzluklar baş göstermişti” diye konuştu. Tutuklamanın yapılabilmesi için kuvvetli bir delil olması gerektiğini ifade eden avukat Emre, oradaki sözlerin isnat edilen suçun oluşması için yeterli olmadığını, çünkü kamu güvenliğinde acil bir tehlike oluşturmadığını vurguladı. Yargıtay’ın Gülşen’in tutuklandığı TCK 216/1. maddesi ile ilgili içtihatları olduğunu, şiddet teşvikinde bulunmayan soyut kavramların bu suçu oluşturmadığını ifade eden avukat Emre, “Bugün çok mutluyuz. İtirazımız neticesinde mahkeme değerlendirdi ve tutukluluk halini sonlandırdı” dedi.

EV HAPSİNE İTİRAZDA BULUNACAK

Avukat Emek Emre ev hapsi ile ilgili ise “Yine kişinin seyahat özgürlüğünü kısıtlayan bir maddedir. Tutuklamanın kaldırıldığı mahkemenin gerekçesinde, müvekkil Gülşen’in ‘kaçma şüphesi olmadığı ve delil karartma durumunun mümkün olamayacağı’ belirtilmişken buna rağmen bir ev hapsi uygulanması da bizim açımızdan hukukla çok bağdaşmamaktadır. Ev hapsi kararına yönelik de sulh ceza hakimliğine, bu kararın yeniden değerlendirilmesi, eğer mümkünse kaldırılması yönünde taleplerimiz olacak” şeklinde konuştu. Avukat Emre, “Bugün çıkacaktır. İnfaz kurumuna geçeceğim. Normal şartlarda akşam sayımından sonra  bırakılır diye düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim daha erken de bırakılabilir” dedi.

Gülşen tahliye oldu, ev hapsine alındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 5 ay önce

    İmam hatip kutsal mıdır, diğer okullar gibi bir okul değil mi

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!