Güvenli Bölge anlaşmasının skandalları bitmiyor: Uçak kaldırmak da yasak!

ABD ile mutabakata varılan 'güvenli bölge' anlaşmasında Türkiye'nin ABD'den izinsiz uçak kaldıramayacağı ortaya çıktı.

Güvenli Bölge anlaşmasının skandalları bitmiyor: Uçak kaldırmak da yasak!

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Mutabakata varılan Güvenli Bölge anlaşması nedeniyle, Türkiye’nin bölgede ABD’nden izinsiz kesinlikle uçak kaldırma hakkının olmadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Türkiye tehlike gördüğü anda bile ABD’nin izni olmadan uçak kaldırmaya yeltenmeyecek, bir tehlike olduğuna ikna olunması durumunda bile ABD’nin talebi üzerine koalisyon uçaklarından biri kalkarak gerekli görevi yapacak.

Skandal kararın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kısıtladığı öğrenildi.

Veryansın Tv Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat’ın doğusundaki hareketliliği gözetlemesi için kullandığı İnsansız Hava Araçlarına (İHA) ABD’den sınırlama geldiğini, ABD’nin Türk İHA’larını kendi izin verdiği bölgelerde ve belirlediği sürelerde kullandırdığını ortaya çıkarmıştı.

Sınırda Türk ordusunun gözünü bağladılar: ABD’den izinsiz İHA kalkmıyor!

Yine başka bir haberde de ABD’nin ‘meşru müdafaa’ oyununu okuyucusuna aktarmıştı. Buna göre, TSK ortak devriye sırasında, karşılaşacağı PKK/YPG’li teröristleri yalnızca ‘meşru müdafaa’ durumunda, yani kendisine bir saldırı olduğunda vurabilecekti. Asker kanadının bu maddeye karşı çıktığı, MSB’nin ise ısrarcı olduğu öğrenilmişti.

Ortak devriyede YPG’ye dokunulmayacak! TSK karşı çıkıyor MSB ısrar ediyor!

Veryansın Tv, ABD ile mutabakata varılan Güvenli Bölge ile ilgili yine skandal bir konuyu ortaya çıkardı.

Buna göre, Türkiye güvenli bölgede bir tehlike veya tehdit gördüğü zaman uçak kaldıramayacak. Bunun yerine bilgi ABD’ye verilecek, ABD’nin ikna olması durumunda, kendisi ya da Suriye karşıtı koalisyondan bir ülkenin uçağı bu görevi yapacak.

 Kararın skandal olduğu görüşü hakim.