Hablemitoğlu suikastı davasında iki isme işaret edildi: Dinlenmeleri elzem!

Necip Hablemitoğlu ailesinin avukatı, eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, bugünün AYM Üyesi İrfan Fidan ile Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesinin elzem olduğunu söyledi.

featured

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı davasına devam edildi.

Bugünkü 19’uncu celsesinde katılanlar ve sanıklar ile avukatların beyanları alındı.

Hablemitoğlu Ailesi’nin avukatı, 2015 yılında Nuri Gökhan Bozkır’ın ifadesini aldığı öne sürülen, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, bugünün AYM Üyesi İrfan Fidan ile dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı, bugünün Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesinin elzem olduğunu söyledi.

İlk söz verilen Hablemitoğlu Ailesi’nin avukatı Simanur Saldere, Av. Ersan Barkın’ın Cuma günkü celsede gerekli değerlendirmeyi yaptığını hatırlatarak kendisinin sadece taleplerini bildireceğini kaydetti. Av. Saldere, “Mevcut durum itibarıyla dava yalnızca tanık dinlenmesinden ibaret hale gelmiştir. Somut ve maddi olguları toplamak bizim görevimiz olmadığından taleplerimiz bunlardan ibarettir.” ifadelerini kullandı.

Av Salder, “Daha önce reddedildi; ama İrfan Fidan ve Mustafa Çalışkan’ın dinlenmesi elzemdir. Çünkü onlar Nuri Gökhan Bozkır’ın baskı altında ifade vermediğinin tanıklarıdır” dedi.

Av. Saldere, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın tanık olarak dinlenmesini, ayrıca ifadelerinde çelişkiler olan Ergün Poyraz ve Refik Ali Uçarcı’nın duruşmada birlikte hazır edilerek dinlenmesini istedi.

Av. Saldere, suikastın işlendiği Portakal Çiçeği Sokak’taki ABD Büyükelçiliği lojmanının güvenlik kamerası olup olmadığının sorulmasını ve varsa görüntülerinin getirtilmesini de talep etti.

Hablemitoğlu’nun 14 Aralık 2002’de Eskişehir Atatürkçü Düşünce Derneği’ndeki konferansının görüntülerinin gelmemesine ise şöyle tepki gösterdi: “Emniyet’ten gelen cevaptan anlaşıldığı kadarıyla görüntüler soruşturma dosyasında var. Yeniden Emniyet’e, ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılarak bu görüntüler dosyaya kazandırılsın.”

YENİ TANIKLAR

Savcı Zafer Ergün ise mütalaasına, “Olaya ilişkin bilgi ve görgüsü olmayan veya tarafların yönlendirmesiyle ifade veren veya yoruma dayalı olan ifadeleri kabul etmiyoruz.” sözleriyle başlayarak Ergün Poyraz, Av. Hüseyin Buzoğlu, Emin Arslan, gazeteci Yasemin Güneri ve emekli Büyükelçi Ömer Önhon başta olmak üzere onlarca ismin dinlenmesini istedi.

Savcı Ergün, Hablemitoğlu’nun Eskişehir’deki konferans görüntülerinin TEM’e sorulup istenmesini ve 2002-2003’te Ankara’daki bej ve bal köpüğü Volvo araçların sahiplik bilgilerinin çıkartılmasını da talep etti.

SANIKLARIN TALEPLERİ

Levent Göktaş suçsuz olduğunu söyledi ve avukatlık mesleğini yapabilmesi için Ankara dışına çıkma izni verilmesini istedi. İstanbul ve Bursa’da davalarının olduğunu belirtti.

Tutuklu sanık, eski MİT’çi Enver Altaylı davalardan vareste edilmesini talep etti.

Fikret Emek sağlık nedenlerinden dolayı şehir dışı hastanelerde tedavi ihtiyacı olduğunu, bunun için Ankara dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.

Aydın Köstem, adli kontrolün kaldırılması ve beraatını istedi.

Levent Göktaş’ın eski emir subayı olan Mehmet Narin, cinayetle ilişkisinin olmadığını öne sürdü. Bu davada büyük zarar gördüğünü söyleyen Narin, “Para kazanamıyorum, kızım hasta bir oranı eksik. Bu dava nedeniyle hiçbir şekilde çalışamıyorum. Geçmişi suç dolu bir adam (Nuri Gökhan Bozkır) yüzünden buradayım. Beraatimi ve yurtdışı yasağımın kaldırılmasını istiyorum” dedi.

Tarkan Mumcuoğlu’nun avukatı, FETÖ’nün bir dönem Emniyet yapılanmasının başında olduğu belirtilen Kemalettin Özemir’in 2015’te A Haber’de yayımlanan Arka Plan programının 40 ile 44. dk’larının istenmesini talep etti. Ayrıca, cinayet döneminde Emniyet içindeki FETÖ yapılanmasında adı geçen 85 kişinin telefon trafiklerinin tespitini talep etti.

Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın Işıkevleri Raporu’nun da mahkemeye getirilmesini istedi.

Hablemitoğlu suikastı davasında iki isme işaret edildi: Dinlenmeleri elzem!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!