Hablemitoğlu suikastından tutuklanan Bozkır ‘itirafçı’ oldu… ‘O kroki gerçek değildi’

featured

Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında tutuklanan eski özel kuvvetçi Nuri Gökhan Bozkır ‘itirafçı’ oldu. Savcılık ifadesinde, o dönem üst düzey rütbede bulunan bir kişinin kendisini çağırarak, örtülü bir görev kapsamında Hablemitoğlu’nu hedef olarak bildirdiğini söyleyen Bozkır, ‘olayda kullanılan silahın Mogan Gölü’ne atıldığına ilişkin’ daha önce çizdiği kroki için de “İnandırıcı olması için çizdim. Ancak bu kroki gerçek değildi” dedi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski özel kuvvetçi Nuri Gökhan Bozkır’ın savcılık ifadesi ortaya çıktı.

İTİRAFÇI OLDU

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre Bozkır, 2002 yılı Kasım ayı ortalarında o dönem üst düzey rütbede bulunan bir ismin kendisini çağırarak, “örtülü bir görev olduğunu, hedefin Hablemitoğlu olduğunu aktardı. İsmin, kendisinden Portakal Çiçeği Sokağı’nda keşif yapmasını ve ismini verdiği bir başka üst rütbede bir isim ile gerekli koordinasyonu sağlamasını istediğini” iddia eden Bozkır, kendisine görevde kullanması için bir operasyonel hat verildiğini” de söyledi. Buna karşın Bozkır, Hablemitoğlu’nun öldürüleceğini bilmediğini de öne sürdü.

HURDACI KILIĞINDA KEŞİF

Aldığı eğitimler gereği keşif için kendisine bir maske görev uydurması gerektiğini söyleyen Bozkır, “Hurdacı kılığında gidebileceğimi düşündüm. Üzerime eski kıyafetler giydim. Bir hurdacıya giderek hurda taşıyıcı bir araç aldım. Arızalı bir şofbeni aracın içine koydum. Daha sonra Portakal Çiçeği Sokağı’na gittim. Gündüz vaktiydi. Yavaşça çıkıp çevreyi rahat kontrol edebilmek için Mesnevi Sokak’tan Portakal Çiçeği Sokağı’na doğru yokuş yukarı çıktım” dedi.

‘RAPOR HAZIRLADIM’

Bozkır, keşif görevi kapsamında Portakal Çiçeği Sokağı’nın yaya ve araç trafiği, kameralar ve güvenlik noktalarını belirlemeye çalıştığını ifade ederek, daha sonra eve giderek tespit ettiği hususları rapor haline getirdiğini ve bu raporu da kendisine emri veren isme sunduğunu öne sürdü. İsmin hazırladığı raporu koordinasyon için temasa geçmesini söylediği diğer isme götürmesi emrini verdiğini iddia eden Bozkır, raporu daha sonra bu kişiye teslim ettiğini söyledi.

‘TETİKÇİYİ GÖTÜRÜP GETİRDİM’

Bozkır, suikast günü mesai sonrasında cep telefonunu kapattığını ve evde bıraktığını kaydederek, daha önce satın aldığı bir telefona kendisine verilen operasyonel hattı taktığını söyledi. Bir süre sonra, tetikçi olduğunu iddia ettiği kişinin bu hattan kendisini aradığını söyleyen Bozkır, “Bana kendisini evinin bulunduğu yerden almamı söyledi. Mesai bitmeden önce bir arkadaştan arabasını almıştım. Tetikçiyi söylediği yerden bu arabayla aldım. Evin yakınındaki boş arazide indirdim. ‘Beni bu sokaktan (Portakal Çiçeği) alırsın’ dedi. Sokağa çıkan ara sokaklardan birinde beklemeye başladım. 5-10 dakika sonra silah sesi duydum. Sokağa girerek tetikçiyi aldım ve evine bıraktım” ifadesini kullandı.

‘OLAY YANLIŞTI, PİŞMANIM’

Bozkır, daha sonra telefonu imha ettiğini belirterek, olayda kullanılan silahın Mogan Gölü’ne atıldığına ilişkin daha önce çizdiği kroki için de “İnandırıcı olması için çizdim. Ancak bu kroki gerçek değildi” diye konuştu. Bozkır, “Silahın nerde olduğunu bilmiyorum. Bu olay yanlıştı. Bildiklerimi anlattım. Olayın ortaya çıkması için çabaladım. Pişmanım” dedi.

Soruşturmanın en kritik ismi olan ve MİT operasyonuyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen eski özel kuvvetçi Bozkır geçen hafta Ankara’da tutuklanmıştı.

YAKALANMADAN ÖNCE SABAH GAZETESİNE KONUŞMUŞTU

Nuri Gökhan Bozkır yakalanmadan önce Sabah gazetesine konuşmuş, savcılığa gönderdiği ihbar mektubundan bazı isimler sıralamış ve suikastta kullanılan silahın Ankara’daki Mogan Gölü’ne atıldığını iddia etmişti.

Sabah gazetesinin Abdurrahman Şimşek imzalı 28 Ocak 2022 tarihli “Suikast silahı Mogan Gölü’nde” başlıklı manşeti, “Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün akşam bir televizyon yayınında Türkiye’ye getirildiğini açıkladığı Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’ın itiraflarını yayınlıyor. Bu itiraflar, 20 yıllık karanlık suikastın bilinmeyenlerine ışık tutuyor.” şeklinde sunulmuştu.

Bozkır’ın isimlerini açıkladığı 4 kişiden 3’ü asker, biri ise istihbaratçıydı. Bu kişilerin isimleri Sabah gazetesinin söyleşisinde açık olarak yazılmıştı.

thumbnail
İlişkili haber

Kilit isim ‘yakalanmadan önce’ Sabah’a röportaj verdi

Hablemitoğlu suikastından tutuklanan Bozkır ‘itirafçı’ oldu… ‘O kroki gerçek değildi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!