Hafızalara kazınan davaların sanıkları da yararlanacak

featured

Yaklaşık 90 bin mahkumun yararlanacağı ceza infaz düzenlemesi bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek oylanacak. TBMM’de kabul edilmesi durumunda bu yeni düzenlemeden kamuoyunda uzunca süre gündemde kalan olayların sanıkları da yararlanacak.

Habertürk’ten Serdar Kulaksız’ın derlediği bilgilere göre, bu isimlerden bir tanesi de yazar Emrah Serbes… Emrah Serbes, İzmir-Aydın yolunda, otomobillerine arkadan çarparak bir aileden 3 kişinin ölümüne neden olmaktan yargılanmıştı.

“Bilinçli taksirle 3 kişinin ölümüne neden olmak” suçundan Emrah Serbes, 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay’da yerel mahkemenin verdiği hapis cezasına onadı. İnfaz yasasında yapılacak yeni düzenlemeden Emrah Serbes’te yararlanacak. İnfaz düzenlemesi geçerse halen açık cezaevinde kalan Serbes’in, 1 yıl 3 ay sonra cezaevinden tahliye olması bekleniyor.

SOMA FACİASI SANIKLARI

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası davasında, maden şirketinin genel müdürü ve işletme müdürünün de arasında bulunduğu 4 tutuklu sanık 18 yıl 9 ay ile 22 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırılmıştı. Halen tutuklu bulunan sanıkların yeni düzenlemeden yararlanması bekleniyor. Tutuklu bulunan sanıklardan ikisi yaklaşık 6 ay içerisinde diğer iki sanık ise 2 yıl 5 ay sonra tahliye olabilecek. Davanın Yargıtay aşaması halen devam ediyor.

ALADAĞ YURT YANGINI SANIKLARI

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan özel yurtta çıkan 10’u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği yangın davasının sanıkları da ceza infaz düzenlemesinden yararlanacak. Yurtta çıkan yangın kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı. 29 Kasım 2016 yılında çıkan yangın ile ilgili aralarında Dernek başkanı ve yurt müdürünün de bulunduğu 18 sanık hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak” suçundan dava açıldı. Soruşturma aşamasında 7 sanık tutuklandı. Yargılama aşamasında ise tutuklu sanıklar çeşitli tarihlerde tahliye edildi. Mahkeme, 4 Temmuz 2019’da kararını açıkladı. Dernek başkanı ile yurt müdürünün de arasında bulunduğu 7 sanık 8 yıl 10 ay 20 gün ile 12 yıl 2 ay 20 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Bu sanıklarda haklarındaki karar kesinleşirse 3 ay ile 1 yıl 4 ay arasında değişen süre cezaevinde kalacaklar.

ABDULLAH CÖMERT’İN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN POLİS

Yeni Ceza İnfaz düzenlemesinden yararlanacaklar arasında Hatay’da gezi olayları sırasında gaz fişeği ile Abdullah Cömert’in ölümüne neden olduğu iddiasıyla yargılanan polis memuru Ahmet Kuş da bulunuyor. Hükümlü Ahmet Kuş, “Bilinçli Taksirle Ölüme Neden Olmak” suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkemenin verdiği hapis cezasının Yargıtay tarafından geçtiğimiz ay onanmasıyla birlikte sanık Ahmet Kuş tutuklanmıştı. Yeni ceza infaz düzenlemesinden Ahmet Kuş’un da yararlanması bekleniyor. Hükümlü Ahmet Kuş, yaklaşık olarak 5 ay sonra tahliye olabilecek.

Hafızalara kazınan davaların sanıkları da yararlanacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Oy gelsin diye bunlar her yola basvurma karari almislardir cünkü olasi bir secimde artik saltanatlarina devam edemeyeceklerinin bilincindedirler.Yapilan aciklamalar,alinan kararlar,muhalefete karsi hukuksuz uygulamalar bunlarin hepsi secime yatirimdir baskin bir secim bekleyebiliriz.Ancak sartlar yine de bunlarin istedigi yönde gelismiyor.Yani uyusturu baronlarini,kadin katillerini,cocuk istismarcilarini toplu katliamlarda vebali olanlari bu infaz yasasindan faydalandirip kimini af ederek oy toplama calismalarinin millet farkindadir.Yani artik bir cekirdek kesim disinda kimse bu yalanlara bu dolaplara inanmiyor.Milletin mutfaginda ates var,milletin isi yok,milletin parasi yok.Calismalarini diyanete devrederek milletin inancini sömürme yoluna basvurmus olmalarida artik sermayeden sayilmiyor.Cünkü millet 18 yildan buyana diniman denerek nasil soyuldugunun farkindadir.Muhalefete yapilan baskilarin farkindadir.Atatürk ve Cumhuriyete agiz dolusu küfürler edip ama hicbir adli sorusturmaya tutulmayanlarin fakat iktidari elestirdi diye yüzlerce insanin tutuklandiginin millet artik farkindadir.Millet artik uyumuyor uyandi yani Kral ciplak.Cumhuriyet tarihinde Türkiye cezaevlerinde 60 bin hükümlü vardi,bugün bu sayi 300 bin civarindadir.yani agzini acan iceri atiliyor.Bunun bir benzeri 2.Abdülhamid döneminde yasandi.Osmanlida en cok tutuklu ve hafiye yani ajan sayisi 2.Abdülhamid dönemindedir o da halkin düsmaniydi.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!