Haftanın fotoğrafları

Geçtiğimiz hafta neler yaşandı? İşte eğlenceden spora, siyasetten sanata kadar haftaya damga vuran olaylar ve fotoğrafları...

Haftanın fotoğrafları

Ankara'da sis

Ankara'da sabah saatlerinde Çankaya ilçesinin yüksek kesimlerinde sis etkili oldu. ( Kadri Suat Çelik - Anadolu Ajansı )

ABD'nin başkenti Washington'da Trump'a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocu, polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. ( Tayfun Coşkun - Anadolu Ajansı )

Malezya genelinde muson yağmurlarının yol açtığı sel baskınları nedeniyle evlerinden tahliye edilenlerin sayısı 20 bini geçti. Sel nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının ise 3'e yükseldiği açıklandı. Selden en çok etkilenen Pahang eyaletinde gönüllüler vatandaşlara gıda yardımında bulundu. ( Syaiful Redzuan - Anadolu Ajansı )

Rusya'da, Ortodoks inancına göre Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilen Noel gecesi ayini düzenlendi. Başkent Moskova'daki Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde yapılan gece ayinini Rus Ortodoks Kiliseleri Patriği Kirill (fotoğrafta) yönetti. ( Sefa Karacan - Anadolu Ajansı )

ABD Başkanı Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının netleştirilmesi için bugün yapılacak Kongre oturumu için Washington'da toplanan destekçilerine seslendi. Miting için çok sayıda kişi alanda toplandı. ( Tayfun Coşkun - Anadolu Ajansı )

Ardahan'da dondurucu soğukların etkisiyle yüzeyi buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde buluşan çocuklar, buz pateni yapmanın keyfini yaşadı. ( Günay Nuh - Anadolu Ajansı )

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet başbakanlarının aldığı kararlar doğrultusunda ülkede yeni vakalardaki artış hızının düşmemesi ve yoğun bakımda bulunanların sayısının yüksek seviyede seyretmesinden dolayı Kovid-19 kısıtlamaları sıkılaştırıldı. 16 Aralık’tan beri yürürlükte olan mevcut tedbirlerin süresi 31 Ocak'a kadar uzatıldı. Kısıtlamaların uzatılmasıyla şehir merkezinde yoğunluk yaşanan alanlar boş kaldı. Berlin'in uğrak yerlerinden Alexanderplatz Meydanı'nın kısıtlamalar nedeniyle boş kalmasını fırsat bilen bir kadın meydandaki kuşları besledi. ( Abdulhamid Hoşbaş - Anadolu Ajansı )

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın Doğuşu ve Vaftiz edilişinin yıldönümü Bulgaristan'ın Kalofer kentinde kutlandı. Kutlamalar kapsamında Tundzha Nehri'nde bir araya gelen Hristiyanlar nehirde geleneksel "Horo" dansı yaparak kutlama yaptı. ( Borislav Troshev - Anadolu Ajansı )

İpek Yolu'nun Alanya ile Konya etabında yer alan, Romalılardan Osmanlılara kadar kervan ve göç yolu olarak kullanılan Antalya'nın Akseki ilçesindeki güzergah, turizme kazandırılıyor. Sarıhacılar, Belenalan, Bucakalan ve Hüsamettin mahalleleri arasındaki yaklaşık 6 kilometrelik tarihi kervan ve göç yolunun 3 bin 650 metrelik kısmı tamamlandı, geri kalan bölüm ise bu yıl bakım ve onarımdan geçerek kullanıma sunulacak. ( Mustafa Hatipoğlu - Anadolu Ajansı )

Kış aylarında en fazla tüketilen sebzelerden olan karnabaharda sezon öncesi yaklaşık 10 liraya kadar çıkan kilogram fiyatı, pazara giren ürün miktarının artmasıyla 3 liraya kadar geriledi. Kışlık sebze üretiminin önde gelen merkezlerinden olan İzmir'in Torbalı ilçesinde karnabahar hasadı devam ediyor. Ovalarda ekilen karnabaharda hasat mesaisi erkenden başlıyor. Sis, yağmur ve çamura rağmen mesai hız kesmeden devam ediyor. ( Mahmut Serdar Alakuş - Anadolu Ajansı )

Nevşehir'de, 78 yaşındaki Mustafa Bozdemir, 46 yıldır küçük dükkanında eski ve bozulan saatleri tamir ederek, kaybolmaya yüz tutmuş zanaatını sürdürüyor. Öğretmenlikten istifasının ardından eşinin bileziklerini bozdurarak açtığı 4 metrekarelik atölyesinde yarım asra yakın süredir, bozuk saatlerde akrep ve yelkovanın hareketini sağlayan Bozdemir, ilerleyen yaşına rağmen ara sıra dükkana uğrayarak çalışmaya devam ediyor. ( Behçet Alkan - Anadolu Ajansı )

Kanada'nın Alberta kentinde buzullar, kaplıcalar, göller, şelaleler ve dağlardan oluşan ve ülkedeki en büyük ulusal park olan Jasper Milli Parkı kış aylarının gelmesiyle güzel görüntü oluşturdu. Parktaki Kanada geyikleri dikkat çekti. ( Mert Alper Derviş - Anadolu Ajansı )

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'deki 5 Kilometre Mahallesi'nde yaşayan İbrahim Yawesse, evini medreseye dönüştürerek çocuklara ahşap levhalar üzerinden Kur'an-ı Kerim eğitimi veriyor. Derme çatma kulübelerde defter ve Kur'an-ı Kerim olmadan ders gören öğrenciler, levha üzerine yazılan ayetleri ezberledikten sonra siliyor. Çocuklar, daha sonra eğitmenlerce levhaya yazılan yeni ayetleri ezberlemeye çalışıyor. ( Nacer Talel - Anadolu Ajansı )

ABD'nin başkenti Washington'da Donald Trump'a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocu, polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. ( Mostafa Bassim - Anadolu Ajansı )

ABD'de Kongre oturumunda başkanlık seçimlerinin Joe Biden lehine resmileştirilmesini protesto eden Donald Trump destekçileri düzenlenecek "Trump için Yürü" gösterisi öncesinde başkent Washington DC'de gece saatlerinde toplanmaya başladı. ( Tayfun Coşkun - Anadolu Ajansı )

Yılbaşı için süslenip ışıklandırılan Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da, yeni yılın ilk günlerinde vatandaşlar güzel vakit geçirdi. ( Alexey Nasyrov - Anadolu Ajansı )