Hafter Berlin’de yapılacak Libya Konferansı’na katılmayı kabul etti

featured

Libya Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter, 19 Şubat’ta Berlin’de yapılacak konferansa katılmayı kabul etti. Halife Hafter’in Moskova’daki toplantıda ateşkesi kabul etmemesi toplantıya katılıp katılmayacağını belirsiz hale getirmişti.

Libya’da meşru yönetime karşı isyan yürüten silahlı güçlerin lideri Hafter, Berlin Konferansı’nda yer almayı kabul ettiği bildirildi.

Berlin Konferansı, 19 Ocak Pazar günü, Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilecek.

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı bildirilmişti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI MAAS LİBYA’DA

Konferansa ev sahipliği yapacak Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün Libya’da. Maas, isyancı güçlerin lideri Halife Hafter’le Bingazi’de bir araya gelecek.
Almanya Dışişleri Bakanı, “AB dışişleri bakanları adına, General Hafter ile görüşeceğim. Mesajımız açık, bu çatışma kimse tarafından askeri olarak kazanılmaz. Tam aksine, savaş sonrası düzen için müzakerelerin yolunu açacak bir pencere aralıyoruz. Tarafların Libya’nın geleceğini Libyalıların eline almak için bu fırsatı değerlendireceklerini ümit ediyorum” dedi.

 

Hafter Berlin’de yapılacak Libya Konferansı’na katılmayı kabul etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Berline geldiginde tasmasini elinde tutanlarin sartlarini masaya koyacak ve masa dagilacakk.. o sartlarda ülkemizle yapilan antlasmalarin iptal edilmesi ve libyada tasini ayagini cekmesi istenecekk.. buda Kabul görmiyecek.. aksi halde suriyede bu denge dengelenecek..bu sebeple suriyede beklenilmeyen gelismelervuku bulacakk… rusya burada killt ülke… yeterki ben yanilayim.. fakat gelismeler bu yöndee..

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!