Hakan Fidan: AB ile ilişkilerin devamından yanayız

AB temsilcisi Oliver Varhelyi ile görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB ile ilişkilerin devamından yana olduklarını belirterek, düzensiz göç konusuna ilişkin "Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bu konuda son yıllarda kurulmaya çalışılan ve işletilen bir mekanizma var, bunu daha iyi nasıl işletiriz konusunu ele aldık." dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Dünyanın giderek daha çok kutuplu, rekabetlerin yaşandığı bir yere dönüştüğünü belirten Fidan, “Burada güçlü ittifaklara ihtiyaç var, hem ekonomik hem güvenlik olarak ittifaklarını tamamlamış yapıların ne halde olduğunu görüyoruz. Bu noktada, dinamik ekonomisiyle, siyasal altyapısıyla, siyasal istikrarıyla ciddi kapasitesi olan güvenlik ve savunma sistemleriyle Türkiye sadece Avrupa Birliği (AB) için değil, parçası olacağı herhangi bir ittifaka inanılmaz derece güç ve değer katacak bir aktör.” ifadelerini kullandı.

Fidan, “Türkiye’nin tarihsel olarak önceliğinin AB’den yana olduğu ve hala AB’nin tercih edildiğini” ileri sürerek, “Türkiye’nin ekonomik ve siyasal işbirliğinin AB kurumlarıyla derinleşmesi ve daha ileri adımlar atılması konusunda tereddüdü olmadığını” iddia etti.

‘DEMOKRASİNİN BİR AÇMAZI’

Bakan Fidan, şöyle devam etti:

“AB’nin bazı üye ülkelerinin özellikle kimlik siyaseti takip ediyor olması, kendi iç politikalarında daha ucuz ve az maliyetli olan ‘anti Türkiye, anti İslam’ söyleminin başka göçmen kartlarıyla da birleştirilip, bir bulut içerisinde birleştirilip, propaganda faaliyetleri olarak toplumlarına sunulması ve bunun üzerinden ucuz oy devşirilerek iktidara gelinmesi, kendilerini iktidara getiriyor ama demokrasilerin de bir açmazı bu. Stratejik düzeyde Avrupa Birliği’ni ciddi bir problemli alana itiyor.”

‘AB İLE İLİŞKİLERİ İLERLETMEYE TARAFIZ’

Fidan, “Türkiye’nin dinamik yapısıyla, siyasi istikrarıyla, güçlü ekonomisiyle, dinamik nüfusuyla her zaman AB ile ilişkileri ilerletmeye taraf olduğunu” belirterek, “Onlar kimlik siyasetinden kurtulup bunu stratejik bir çerçeveye ne zaman taşırlar, nasıl taşırlar, o tabii ki onların bir tercihi. Ama biz, onlar bu tercihi kullanmıyor diye kendi merkez ülke olma stratejimizden ve tarihsel yolculuğumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Şimdilik bunu diyebilirim.” dedi.

Görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinin hem stratejik boyutunu hem de somut konuları uzun uzadıya gözden geçirdiklerini kaydeden Fidan, “Mayıs 2023’te Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin AB hedeflerine bağlı olduğunu vurguladığını” belirtti.

Fidan, Varhelyi’nin çalışma alanının AB’nin genişlemeyle ilgili konuları olduğunun altını çizerek, görüşmede Türkiye’nin aday ülke statüsü ve AB’nin genişlemeyle ilgili diğer konuları çerçevesinde müzakerelerde bulunduklarını bildirdi.

Türkiye-AB ilişkilerine dair ortak bildirimin 17-18 Nisan’da yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi’nde kabul edilmediğini anımsatan Fidan, Türkiye’nin bunu “kaçırılmış bir fırsat” olarak nitelendirdiğini dile getirdi.

Fidan, bu konuda Varhelyi’nin “endişe edecek bir şey olmadığını” ve “Türkiye-AB ilişkilerine dair ortak bildirimde aldıkları kararların arkasında olduklarını” bildirdiğini söyledi.

‘VİZE KOLAYLIĞI İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ’

Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu yönde seyretmesini istediklerini vurgulayan Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Somut konular olarak üzerinde müzakere ettiğimiz ve önceliğini kendisine de ilettiğimiz konular özetle şöyle: Türkiye-AB kurumları arasındaki üst düzey ziyaretlerin, düzenli çalışmaların kesintisiz bir şekilde devam etmesi. Bu hem konuları daha iyi ilerletmemize hem de problemleri vakitlice çözmemize yol açacak. O açıdan bu mekanizmanın çalışması önemli. Diğer taraftan Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusu fevkalade önemli ve bu konuda Ticaret Bakanlığımızla da yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz.”

Fidan, Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunda AB ile prensipte mutabık olunduğunu ama bunun bir zaman dilimine bağlanarak planlı ve daha pratik bir şekilde ilerletilmesi gerektiğini belirtti.

VİZE SERBESTLİĞİ

Türkiye’nin vize konusuna da önem verdiğine ve bu konuda iki aşamalı ilerlendiğine dikkati çeken Fidan, “Türkiye-AB arasında bir vize serbestliğine gidilmesi ve bu konu uzun yıllardır gündemde olan bir mesele.” dedi.

Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vize konusunun çözülmesi için yapılması gereken değişikliklerin hayata geçirilmesi için onay verdiğini, kendilerinin bu konuda eksik kalan hususların tamamlanması için çalışmalarına devam ettiğini anlattı.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ YOLDA

Bazı mevzuat değişikliklerinin yapılacağını kaydeden Fidan, “Vize serbestliği konusunda AB ile müzakereyi tam anlamıyla başlatmak, diğer taraftan bu olana kadar özellikle vizelerin kolaylaştırılması meselesi önemli.” diye konuştu.

Fidan, “Son zamanlarda AB’de, gerek göç gerek güvenlik gerek Kovid sonrası dönemde, Kovid’deki kapasite yokluğunu telafi edemedikleri için, vize konularında ciddi sıkışmalar olmaya başlamıştı. Bu tabii ki vatandaşlarımızın belli konularda ihtiyaçlarının zamanlı karşılanmamasını beraberinde getiren bir husus. Bunu da epeydir Avrupalı meslektaşlarımızla müzakere ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başta iş adamları ve öğrenciler olmak üzere vize kolaylığının sağlanması ve hızlılığın artırılması konusunda Avrupa ülkeleriyle iletişim halinde olduklarına işaret eden Fidan, ayrıca bu konuyla ilgili AB kurumlarıyla da görüştüklerini söyledi.

Fidan, Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye’de tekrar faaliyetlerini başlatması ve yatırım projelerine onay vermesi konusuna ilişkin de şunları söyledi:

“Bu konuda da kendisiyle mutabık kaldık. O konuda da önümüzde birkaç tane halledilmesi gereken prosedür var. Zaten banka halihazırda de facto olarak faaliyetlerine devam ediyor Türkiye’de, ama de jure olarak da, legal olarak da problemlerini tamamlayıp devam etmek için çalışmalarımızı nihayete erdireceğiz.”

‘DÜZENSİZ GÖÇ’ MESAJI

“Hem Türkiye hem AB için sorun teşkil eden düzensiz göç konusunu” da ele aldıklarını bildiren Fidan, “Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bu konuda son yıllarda kurulmaya çalışılan ve işletilen bir mekanizma var, bunu daha iyi nasıl işletiriz konusunu ele aldık.” dedi.

Fidan, özellikle başka ülkelerden gelen göçmenlerin tekrar iadesi konusunu ve bu konuda nasıl işbirliği yapılabileceğini masaya yatırdıklarını sözlerine ekledi.

Hakan Fidan: AB ile ilişkilerin devamından yanayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Hemşerim arap ırak suriye afgan ne varsa Türk toprağından çıkar at.Yemişim AB’yi!

  2. 23 Mayıs 2024, 20:30

    Platonik bir aşk gibi. adamlar açıkça almayız diyorlar biz hala noooluuurrr diye yaka paça yırtıyoruz. Avrupaya taviz vermenin bir aracı gibi kullanılıyor. Yapılacak en doğru şey ; 3 yıl içinde aldınız aldınız, yoksa hemen BRICS e gireriz. Bu kadar artık yetti yahu… Ne onur kaldı ne haysiyet…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!