Halil İnalcık’ı hedef alan Ebubekir Sofuoğlu’na tarihçilerden yanıt

featured

Akit TV’nin “Derin Kutu” programında, üniversiteler için “Neredeyse fuhuş evleri” diyen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bu kez de “hocaların hocası” olarak adlandırılan tarihçi Halil İnalcık’ı hedef aldı. Tarihçiler sert yanıt verdi…

Sofuoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Vay Osmanoğlu! 624 yılın 500 yılı, 3 kıtada Süpergüç olan tarihin, seni yıkan odaklardan biri olan Rockefeller burslu, Tarihçilerin kutbu(benim değil) denilen İnalcıka emanet. Tabii ki senin neslin sana düşman olacak. Tarihini sen yazmadın ki. Tarihini seni yıkanlar, YAZDIRDI” ifadelerini kullandı.

Bu satırlara Habertürk yazarı Tarihçi Prof. Murat Bardakçı köşesinden yanıt verdi. Bardakçı, “Profesör unvanlı çatlaklar!” başlıklı yazısında Sofuoğlu’na yönelik özetle şöyle tepki gösterdi:

“Görüyorsunuz, karşımızda nerede büyük, nerede küçük harf kullanılacağından bîhaber olan, kesme işareti koymaya ve kelimeleri birbirlerinden ayırma zahmetine bile tenezzül etmeyen, altı satırlık mesajında altı imlâ hatası yapan ve etrafına ilim yerine sadece nefret saçan “Prof” unvanlı bir zavallı var…

Bu kafadakilere rahmetli Halil İnalcık’ı anlatıp eserlerinden ve tarihçiliğimize katkılarından sözetmek, sonra da “Hayatım boyunca beni en fazla uğraştıran mesele, Osmanlı İmparatorluğu hakkında Batı’daki önyargıları ortadan kaldırmaya çalışmaktı” dediğini hatırlatmak hem vakit israfıdır, hem de Halil Hoca’nın hatırasına hakarettir; içlerindeki nefret yüzünden beyinleri ve kalpleri mühürlenmiş olan böylelerinin anlattıklarınızı idrak edebilmelerinin imkânı yoktur!

Akademik kaynak kabul edilen doğru dürüst tek bir satırları bile olmayan, ilmî yetenekleri sade suya tirit birşeyler çiziktirmekten ibaret kalan ama etrafa ideoloji sosuna bulanmış nefret saçmayı meslek hâline getirmiş akademik unvanlı eziklerimiz tek tük de olsalar mevcut idi ama şimdi sayıları arttı ve kalabalık bir güruh teşkil ettiler!”

BİR TEPKİ DE İLBER ORTAYLI’DAN

Tarihçi İlber Ortaylı da İnalcık’a yönelik bu sözlere sosyal medyadan tepki gösterdi.

Ortaylı paylaşımında, İnalcık’ın bir tarih kitabı için köyleri gezerken çekilmiş görüntülerine yer vererek “Halil İnalcık 82 yaşında, doğru tarih için yollarda…” ifadelerini kullandı.

İşte o paylaşım:

‘AMERİKA’YA GİTMEK İÇİN NE BURSU ALACAKTI’

Bir diğer tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan da Sofuoğlu’nun tweetini alıntılayarak, “Alpay vs. Zeki Müren, Sofuoğlu vs.İnalcık, Amerika’ya gitmek için ne bursu alacaktı Seyyid Kutub bursu mu?  Ya şu basit anti Batıcılık en çok Batılıları sevindiriyordur herhalde, her gördüğünüz yabancı isimden bu kdr korkmayın. Sapanınızı, pulluğunuzu bırakın artık şehre geldiniz” diye yazdı.

 

Halil İnalcık’ı hedef alan Ebubekir Sofuoğlu’na tarihçilerden yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 2 sene önce

  Aynı soruyu çok önce sormuştum. Bunlara bu payeleri verenler kimler? Bu herifin her yerinden cehalet ve zavallilik akıyor. Onun adına ben utanıyorum. Bunun söylediklerini ciddiye alıp adam yerine koyup değerli vakilerini çalmayın insanların.

 2. ülkemizdeki 70 üniversite rektörünün yayınlanmış bir makalesi bile yok ve bu zatlar da prof. Ünvanı taşıyor gerisini siz düşünün. Soruların çalınıp, sınavların kazanıldığı bir yerde bedavadan prof olanlara şaşırmamak gerek.

  Hayatı ev -TV arası anlatığı masal İle cep doldurmakla geçen, dış dünyadan bihaber ve her alanda yetersiz insanlar profesör olabiliyor maalesef ülkemizde.
  Ne gibi bir buluşunuz var dermisin bana TV ekranlarının başında masal anlatarak Milyon €’ya cep şişirmekte şaklabanlar. Bunların profesörlüğü yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerli Dünyada adam yerine koymazlar Bu Hokkabazları.!

  Ülkedeki Prof ünvanlarının çoğunun akademik yeterliliği yok.
  Birde – tüm prof. vs lerin ünvanları şaibelidir.

  Çoğu 3’ncü dünya ülkelerinden Yada Babaları FETÖ’nün okullarından aldıkları diplomalarla yurda dönmüş ve yasa değişikliğiyle buradaki üniversitelerden yeterlik belgesi almıştır. Ayrıca bir prof – dr.’un en önemli görevi bilim yapmaktır (Siyasi popülist söylemlerde bulunmak değil)
  ülke maalesef çakma sanatçı ve çakma prof’larla işgal edilmiş durumda.

  “Prof. Dr.” unvanı almak çok kolay Azerbaycan’da bu işi yapan Üniversiteler var parayı bastır “Prof.” unvanı alırsın Türkiye’deki TV ekranlarında ki İsimlerin başında ” Prof.” unvanı olan Otçu böcekçi Üfürükçü Dolandırıcı sahtekar Prof olduğuna mı? inanıyorsunuz Bir Çoğu prof luğu Azerbaycan’dan para karşılığı almıştır.

  Ülke tamamen hurafe ve masaldan ibaret olan .arap kültür emperyalizminin ayakları altında inim inim inliyor.

 3. 2 sene önce

  Mafya-köylü diye bir oyun vardı, mafyalar hep köylüleri mafya olmakla suçlardı oyunu kazanabilmek için. Bu bağlamda Sofuoğlu, Rockefeller’den açıktan veya gizliden burs almış ve/veya alacak olabilir. Herkesin bu oyunu oynaması gerekir.

 4. 2 sene önce

  Peki böyle içi boş insanlara prof. Etiketi nasıl veriliyor. Bakkal dan mı alınıyor. Etiket derken prof. olan birilerinin ağırlığı olur diye biliyorum da. Allahım içi boş beyin!!!! ve vijdanısız ve vs vs vs insanlardan bizi kurtar artık.

 5. 2 sene önce

  Bay Sofuoğlu, lütfen bu türden cikciklerden daha çok atınız ki, ne mal olduğunuz iyice bir ortaya çıksın.

 6. Şöyle para karşılığında geçerli bir degide (genelde afrikada bulunan bir dergi) bir kaç uyduruk yayın yapıyorsun Sonra akraba veya yalakalığını yaptığın bir profun yardımı ile Doçent ünvanı alyorsun. 3-4 yıl sonra otomatik olarak profsun, Sonya yat aşağı. Senin altında olan arştırma görevlilerini derse sokup paraları sen alıyorsun. Meşhur olmak için iktidarın borazanı olursan iktidar TV lerinde, muhalfet borazanı olursan muhalefet tv lerinde boy gösteririsin. Bu efendi de bunlardan biri. Bu zamana kadar geçerli olan Atatürk ve cumhuriyet düşmanlığından prof olmuş.

 7. 2 sene önce

  Ben 60 yaşımdayım. Yaşamımın hiç bir döneminde, Ülkemizin devlet yönetiminde, akılcı, adaletli, mantıklı, ahlaki bir yanını hiç göremedim desem yeridir. “Deveye boynun niçin eğri demişler, o da nerem doğru demiş” hesabı nerden tutsanız elinizde kalıyor. Sanıyorum Mesut Yılmaz hükümeti döneminde idi, çok geniş bir af çıkmıştı, bende yarım bıraktığım okula (edebiyat) kayıt yenilemek için KTÜ’ ye gittim. Sağolsun bana, daha önce tanıdığım, tıp fakültesinde okuyan bir kardeşim yardımcı oldu. Sohbet sırasında bana dedi ki ” Abi, baş hemşireyi anatomi hocası yaptılar. Konuyu bilmediği için bize yanlış bilgi veriyor. Biz tıp kitabından öğrendiklerimizi, doğruyu yazarsak not alamıyoruz, bu yüzden onun bize anlattıklarının yanlış olduğunu bile bile sınavda onun öğrettiklerini yazıyoruz”. İşte hali pür melalimiz.

 8. 2 sene önce

  Bugün ABD Dedeağaç’a asker yığıyor. Halil Hoca ABD’ye gidip, oradakilere Osmanlı’yı sevdirmeseydi Keşan’a asker çıkarmaya çalışırlardı. Tarihçilerin yanutu az bile olmuş.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!