Halil Konakcı kararına itiraz geldi

Kadınları hedef alarak “Sokaklar kasap dükkânı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” diyen imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararına karşı yeniden inceleme talebinde bulunan Avukat İsmail Sami Çakmak, savcının böyle bir karar verme yetkisi olmadığını belirtti.

featured

Hilafet çağrısı ve çeşitli vaazları ile tepki çeken imam Halil Konakcı, kadınları giyimleri üzerinden hedef alırken erkeklere seslenerek “Kadın-erkek eşitliği tamamen yalan. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Bak sokaklar ne hale geldi? Kasap dükkânı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” demişti.

Diyanet TV’de de Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi İdris Bozkurt, “Tesettür dediğimiz şey örtünmektir. Allah’ın bir emri” diye konuşmuştu.

Avukat İsmail Çakmak,31 Ağustos’ta hem Konakcı hem de Bozkurt hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu hakkında savcılık tarafından “işleme konulmama kararı” verilmişti ve kararda, sözlerin “düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında kaldığı” savunulmuştu.

‘YASALARA VE HUKUKA AYKIRI’

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Avukat İsmail Sami Çakmak; kadınları hedef alan imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı verilmesi nedeniyle yeniden inceleme isteminde bulundu. Çakmak, savcının böyle bir karar verme yetkisi olmadığını belirtti.

Avukat Çakmak, söz konusu karara karşı yeniden inceleme isteminde bulundu. Kararın “yasalara ve hukuka aykırı olduğunu” vurgulayan Çakmak, “Dilekçemi keyfi bir şekilde işleme koymama gibi bir yetkisi yok” dedi. Kararda, Danıştay’ın bir kararına atıf yapıldığını aktaran Çakmak, “Cumhuriyet savcısı, Danıştay 1. Dairesi’nin kararını, verdiği karara gerekçe yapamaz çünkü bu karara göre yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Çakmak, kararın bir örneğinin, savcı tarafından kişisel bilgileriyle birlikte Diyanet’e gönderilmesine ise “İhbarcı veya şikâyetçinin kimlik bilgilerinin gizli tutulması hükmünü niçin ve hangi amaçla hiçe saydı? Olağan bir savcılık uygulaması değil” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Cami imamından kadınlara skandal sözler: Sokaklar kasap dükkanı gibi

thumbnail
İlişkili Haber

Savcılıktan kadınları hedef alan imamla ilgili dikkat çeken karar

Halil Konakcı kararına itiraz geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 hafta önce

    din adamlarının çoğu, insanların mallarını haksız olarak yerler ve Allah’ın yolundan alıkorlar. Tevbe Suresi 34. Ayet – Din görevlilerinin maaş alması Haram.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!