Halk TV, Erzincan İliç’teki ‘ölüm havuzunu’ görüntüledi

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan altın madenin çevreye verdiği zarar ulusal basında yer almaya başladı. Bölgeye giden Halk TV ekibi, siyanürlü ve sülfürik asitli havuzun önünden yayın yaptı.

featured

Emekli makinist Sedat Cezayiroğlu Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığını ve doğayı korumak için verdiği mücadeleyi Veryansın TV’ye anlatmıştı. Veryansın TV’nin defalarca gündeme getirdiği maden, muhalif basında yer almaya başladı.

Halk TV, Erzincan İliç’te Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki Anagold altın madeni ocağına giderek bölgedeki çevre felaketini kaydetti. Halk TV muhabiri Ferit Demir’e CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan’ın yanı sıra Sedat Cezayiroğlu eşlik etti. Halk TV’nin haberinde şu ifadeler yer aldı:

Erzincan İliç’te 12 yıldır faaliyet gösteren Kanada ve Çalık Holding ortaklığındaki Anagold altın madeni şirketinin zehirli sularını buharlaştırması bölgeyi adım adım çevre felaketine sürüklüyor.

Anagold, 66 milyon ton siyanürlü ve sülfürik asitli suları buharlaştırmak istiyor. 197 futbol sahası büyüklüğündeki zehir barajında biriken zehirli sular taşmasın diye, ‘evaporatör’ denilen bir aletle atmosfere buhar salınıyor.

Bölgeye giden CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan ve beraberindeki heyet maden alanında inceleme yapıp yöne halkıyla görüştü.

‘ÖLÜM YAĞIYOR’

Kimyasal atık göletlinin bulunduğu bölgede Halk TV muhabiri Ferit Demir’e konuşan CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu Türkiye’nin büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Şaroğlu, “Burada insanların hangi şartlarda yaşadığını bu coğrafyanın karşı karşıya olduğu büyük tehlikeyi yerinde görüyoruz. Bölgemizde yaşanacak bir doğa katliamını durdurmak bir duyarlılık oluşturmak için buradayız” dedi.

38 ÖLDÜRÜCÜ KİMYASAL

CHP’li Şaroğlu, aralarında siyanür ve sülfürik bulunan 38 kimyasal maddenin bu gölette depolandığını belirterek, “Altın üretiminden sonra elde edilen sıvı kimyasalları buraya taşıyorlar. Oysa siyanür ve diğer kimyasalların yerin yüzlerce metre altında depolanması gerekirken daha az masraflı olduğu için yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen bir gölet kurulmuş ve elimize gelen bilgilere göre burayı büyütüyorlar. 600 futbol sahasına denk gelecek şekilde genişleyecek şu anda da yapımı devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir çalışma yok ikinci bir örneği yer yüzünde yok. Amerikan şirketlerinin AKP hükümeti üzerinde kurdukları çıkar hesaplarında toprağımızın ve insanlarımızın geleceği yok ediliyor”

‘BÖLGE İLLERİ BÜYÜK BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA’

Altın madeninin bulunduğu bölgenin Erzincan, Tunceli, Malatya ve Sivas’ın ortasında kaldığını belirten Şaroğlu, “Bu havuzda biriktirilen kimyasal atıkların azaltılması, debisinin düşük tutulması amacıyla püskürtme makinaları ile ‘evaporatörler’ (buharlaştırıcı) ile 9 ay boyunca bu kimyasallar atmosfere bırakılmıştır. Bu cihazlar çalıştırıldığı zaman günlük atık seviyesi 2 cm azaltılmış. Tam üç evaporatörler (Buharlaştırıcı) kullanılmış. 10 taneye kadar kullanılma izni alınmış ama daha sonra yöreden gelen tepkiler üzerine bu cihazlar sökülmüş doğal buharlaşma yöntemi kullanılmış. Ama bu cihazları her an kullanılacağından yöre halkı artık tereddüt ediyor kullanırlar diyorlar”

‘SEDAT CEZAYİRLİOĞLU, ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYOR’

Şaroğlu, maden şirketinin doğaya verdiği zararı dile getiren İliç’te köyde yaşayan Sedat Cezayirlioğlu’nun da ölüm tehdidi aldığını söyledi. Şaroğlu, “Burada yaşayan Sedat Cezayirlioğlu’nun çabaları ve açtığı davalar ile birçok çalışmada geri adım atılmış. Ama hem devlet yetkilileri hem firma sürekli dava açarak Sedat’ı sindirmeye çalışıyor. Sedat sürekli ölüm tehdidi aldığını ve koruma talebinde bulunduğunu silah ruhsatı için başvuru yaptığını söylüyor. Burada yetkilileri, valiyi, kaymakamı uyarıyor. Sedat’ın başına bir iş gelirse sorumlusu onlardır. Yetkililere sesleniyorum; Sedat Cezayirlioğlu’na derhal koruma verilmeli yoksa sorumluluk bunu yerine getirmeyenlere aittir”

YILLIK 11 BİN TON SİYANÜR, 122 BİN TON SÜLFÜRİK ASİT KULLANILIYOR

Polat Şaroğlu, kimyasal atık havuzunda yıllık resmi rakamlara göre 11 bin ton siyanür, 122 bin ton sülfürik asit ve onlarca kimyasal atık bırakıldığını bunun havaya karıştığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Resmi rakamlarda yıllık burada 122 bin ton sülfürik asit kullanıldığı belirtilse de gayri resmi rakamlara göre buraya giren asit tankerlerinin sayısında elde edilen rakamlarda yıllık olarak 360 bin ton sülfürik asit kullanıldığı. Yine resmi rakamlarda 11 bin ton olan siyanür kullanımının olduğu oysa günlük 80 ton siyanür kullanıldığı ve bize gelen rakamlarda yıllık 20 ile 30 bin ton arasında siyanür kullanıldığı belirtiliyor. Burada bir denetim yok bir inceleme yok. Şu an püskürtme işlemi yok ama güneşe maruz kalan atık maddeler buharlaşarak atmosfere ve bulutlara karışıyor. Bu bulutlar kilometrelerce doğada ilerliyor bu bulutlar nereye yağarsa içme sularına karışıyor, insanlara zarar veriyor. Doğa yok oluyor, canlılar yok oluyor”

‘BÖLGEDE KUŞ SESİ YOK ARTIK’

Bu bölge göçmen kuşların göç yolu üzerinde. Burada uçun kuşlar ölüyor bakın elimdeki fotoğrafta kızıl şahinler var. Onlarcası burada uçtuğu için temas ettikleri için topluca ölmüşler. İnsanlar ‘artık burada kuşlar uçmuyor’ diyor. Vatandaşlar bu bölgede yeni doğan çocuklarda cilt hastalıkları olduğunu söylüyor. Şu an buradayız hepimizin boğazı burnu yanıyor. Atık havuzdaki asitler boğazımızı yakmaya başladı. Nefes almakta zorlanıyoruz.

‘GÜN GELECEK BİR TEK CANLI BİLE YAŞAYAMAYACAK’

Birileri bu maden ocağından büyük paralar kazanacak ama yakın zamanda bu doğada bir canlı bile yaşayamayacak. Yetkiler, gözlerini kapatmasınlar, kulaklarını tıkamasınlar.Bu tesiste inceleme yaparak gerçekleri görüp ya tesisi kapatmaları gerekiyor ya da dünyada yapılan sistem ile burada maden araması yapılmasını sağlamalılar.

‘197 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE, AKTİF FAY HATTI ÜZERİNE YAPILMIŞ’

Kimyasal atık havuzunun aktif fay hattı üzerinde yapıldığını vurgulayan Şaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ölüm havuzunun yanında Fırat nehri var, İliç Barajı yapılmış, Fırat Nehri, Keban Barajı’na, Karakaya ve Atatürk Barajı’na kadar ulaşıyor. Bu sularla milyonlarca dönüm arazi sulanıyor. Bu atıkların Fırat’a karışması durumda doğuda Güneydoğu’da tarımın tamamen yok olması demektir. Bu sularda yaşayan tüm canlıların yok olması demektir. Bu bölgede yaşayan insanların ölmesi demektir. Sadece 4 vilayete değil, bütün bölgeye zarar veriyor. Tam fay hattının üzerine yapılmış bu atık göleti bilim adamları deprem uzmanları burada 7 büyüklüğünde deprem bekliyor, burası dolgu bir gölet her zaman çökmesi mümkün o zamanda Türkiye’nin geleceği bitmiş olacak.”

‘BÖLGE İNSANI KANDIRILMIŞ’

Şaroğlu, bölge halkının iş verme vaatleri ile susturulmak istendiğini belirterek, “Yöre halkıyla ve madende çalışanlar ile konuştuk. ‘Biz durumun farkına varmadan bu işin içine girdik şimdi çıkamıyoruz ve bizi ekmeğimizi elimizden almakla tehdit ediyorlar’ diyorlar. Burada insanlara normalin üstünde maaş verilerek fazla kişi çalıştırılarak insanları susturuyorlar. Bir anlamda rüşvet dağıtıyorlar. Zaten bu havuz yapılırken bölgede bulunan insanlara 130 tl civarında para ve her aileden bir kişinin işe alınacağını vaat etmişler ve bu yönlü vatandaş sözleşme imzalatılmış kimse şikayetçi ve davacı olmayacak diye taahhüt almışlar.”

“Burası Türkiyenin Çernobil’idir” diyen Şaroğlu,

Madenin çıkarıldığı köyde yaşayan Sedat Cezayirlioğlu da yaptığı açıklamada, “Yılardır mücadele ediyorum bu havuzun kapatılması için AHİM’e kadar gittim. Ben her gün ölüm korkusu ile yaşamak istemiyorum. Bu firma eğer burada altın üretecekse uluslararası standartlara uygun şekilde altın araması yapsın”

‘ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORUM’

Cezayirlioğlu, çevre tahribatını dile getirdiği için ölüm tehdidi aldığını belirterek, “Kaymakamlığa gittim koruma istedim. Devlet bütün vatandaşların can güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Ben buradaki çevre felaketini duyurdum. Bu kimyasal attıkları atmosfere püskürttükleri ‘evaporatör’ (buharlaştırıcı) makinelerini mücadele ile durdurdum.

Cezayirlioğlu, şirketin bu nedenle 300 milyon dolar zarar ettiğini ve şu anda kendisini susturmanın yolarını aradığını iddia etti.

Bölgede kanser patlamasını yaşandığını söyleyen Cezayirlioğlu, “Her gün biri kanserden ölüyor. 11 yaşındaki bir çocuk birkaç gün önce kanser teşhisi ile tedaviye alındı. Bu proje bilimsel raporlara göre kaçak nükleer tesisten daha tehlikeli. Ben buranın ismini Çernobil koydum. Biz burada 2044 yılına kadar Çernobil’i iliklerimize kadar yaşayacağız”

thumbnail
İlgili haber

Veryansın Tv İliç’te… ‘Bu köyde çamur yağıyor, arılar ölüyor, zehir kokuları geliyor’

thumbnail
İlgili haber

Erzincan İliç altın madeni ve rant ortakları – Erlik – Sedat Cezayirlioğlu – Serkan Öz

thumbnail
İlgili haber

Çevre isyanı: CHP, İliç’teki zehir havuzlarını neden görmüyor?

thumbnail
İlgili haber

İliç’ten haber var: Sedat Cezayirlioğlu, Binali Yıldırım’a cevap veriyor | Sedat Cezayirlioğlu – Serkan Öz

thumbnail
İlgili haber

Meral Akşener, Erzincan İliç’teki maden ocağına neden gitmedi… Çevre eylemcisi, Akşener’le yaptığı görüşmeyi anlattı

 

Halk TV, Erzincan İliç’teki ‘ölüm havuzunu’ görüntüledi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    halk tv kendi adini hatırladı yollar sonra!

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!