Halk TV patronunun kaçak restoranı kapanıyor

featured

Çanakkale Ayvacık’ta, bir alanı kiralayan Halk TV patronu Mahiroğlu, arazi üzerinde bulunan yapıyı yıkarak yerine lüks restoran yapınca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü eski yapıya ait yapı kayıt belgesini iptal etti.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Assos köyü Sazlıaltı mevkiinde, Halk TV’nin Sahibi Cafer Mahiroğlu’nun Orman Bölge Müdürlüğünden kiraladığı ve içerisindeki mevcut yapıyı yıkarak yerine yenisini yaptığı iddia edilen lüks restoran ve beach clubın Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi.

Konuya ilişkin Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve ilgili idarelerce 27.05.2021 tarihinde mühürlenerek durdurulan yapı için yapılan değerlendirmeler sonucunda; yapının 3621 Sayılı Kıyı Kanunu Kapsamında İlk 50. Metrede olması (Mevcut Haliyle Yapılaşmanın Mümkün Olmadığı Alan), 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında 2. Derece Doğal Sit Alanı’nda kalması sebepleriyle aykırılık teşkil ettiği, ayrıca 3194 Sayılı İmar Kanununun Geçici 16. Maddesi kapsamında drone görüntüleri ve uydu görüntüleri üzerinden yapılan incelemelerde söz konusu yeni yapıya ait yapı kayıt belgesinin bulunmadığı ve aynı noktada daha önce bulunan eski yapıya ait yapı kayıt belgesinin bulunduğu ve bu yapının ilgilisi tarafından yıkılarak mevcut yeni yapının yapıldığı ( Söz konusu yeni yapı kıyıda ve ilk 50 metrede kalmaktadır.) tespit edilmiş olup Yapı Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonumuzca eski yapıya ait yapı kayıt belgesi iptal edilmiş olup söz konusu yeni yapının kaldırılması için ilgili idare bilgilendirilmiştir ve yapı kayıt belgesi değerlendirme komisyonu kararı kapsamında hukuki işlemler başlatılmıştır. Ayrıca bahse konu alandaki iskele ile ilgili Müdürlüğümüz arşivinde yapılan incelemelerde herhangi bir izin talebi olmadığı tespit edilmiş olup kaçak iskele ile ilgili tutanak tutularak ilgili idarelere gerekli işlemlerin yapılması için gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden geçtiğimiz aylarda 20 yıllığına kaçak yapının yer aldığı alanı kiraladı. İddiaya göre, burada mevcut olan eski yapıyı yıkarak yerine kıyı kenar çizgisini ihlal edilip, kaçak olarak lüks bir restoran ve beach club yapan Mahiroğlu’nun işletmesi 27 Mayıs tarihinde İl Özel İdaresi yetkililerince mühürlenmişti. Ancak mührün sökülerek restoran ve beach clubtaki faaliyetlerin devam edildiği öne sürüldü. Geçtiğimiz Cumartesi günü sezon açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, CHP Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP’li milletvekilleri, CHP’li belediye başkanı katılmıştı.

İKİNCİ DERECE SİT ALANI

Assos köyü Sazlıaltı mevkiinde işletmenin, yapı kayıt belgesinin kullanılarak yeni restoran yapıldığı fakat bu belgenin tadilat hakkı olmadığı belirtildi. İkinci derece doğal sit alanı olan arazide büyük bir değişim gerçekleştirildiği, yapı kayıt belgesine aykırı bir çalışma yapıldığı için buradaki ruhsatsız binanın yıkılacağı bildirildi. İl Özel İdaresi, yapı kayıt belgesinin iptalinin ardından, kaçak yapının mührünün kırılarak tekrar yapıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunacak ve sürecin ardından yıkım kararı için çalışmalar başlatılacak.

ÇOK SAYIDA CHP’Lİ AÇILIŞA KATILMIŞTI

Veli Ağababa (CHP Gn.Bsk.Yrd.)
Muharrem ERKEK (CHP G.Bsk.Yrd)
Seyit TORUN (CHP Gn.Bsk.Yrd.)
Ali Mahir BAŞARIR (CHP Mersin Mv.)
Mahmut TANAL (CHP İstanbul Mv.)
Ensar AYTEKİN (CHP Balıkesir Mv.)
Tahsin TARHAN (CHP Kocaeli Mv.)
Ülgür GÖKHAN (Çanakkale Bld.Bşk.)
Mesut BAYRAM (Ayvacık Bld.Bşk)
Mustafa Özacar (Gelibolu Bld Bşk)
Hakan Can (Bozcada Bld Bşk)
Erdal Doğan  (Çardak Bld Bşk)

Halk TV patronunun kaçak restoranı kapanıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  denize düşen yılana sarılır da, niye denize düşüyor bizim millet her seferinde.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  AKP nin gitmesini çok istiyorum ama bu liberal CHP’nin de iktidara gelmesini hiç istemiyorum.Adamlardaki açlık dayanılmaz safhada,iktidara geldiklerinde olacakları şimdiden görüyor gibiyim.Hele Veli Ağbaba gibi hak hukuk konusundaki iddialı bir ismin burda bulunması ise şaşırtıcı…

  Cevapla
 3. Türkiyedeki sorun artik parti yada ideoloji sorunu olmaktan cikti. Insan yetistiremeyen bir toplumun hic bir ideolojiye yada degerler bütününe saygi duyup benimsemesini bekleyemezsiniz. AKP yada CHP ayni seyi satan iki dünyanin iki farkli tabelasi gibi. Diger partiler icinde ayni sey gecerli. Ülke, vatan, millet, vatan, gelecek, onur, haysiyet, diger ülkelerle mukayese….hic biri yok. Cünki insan yok.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!