Hanefi Avcı: Cemaatler etkin olduğu müddetçe Emniyet düzelmez

Eski KOM Daire Başkanı Hanefi Avcı, Emniyet'te yaşananlar üzerine cemaatlerin rolüne dikkat çekerek "Emniyette liyakati ortaya koymaları gerekiyor. Tayin ve atamalarda cemaatler etkin olduğu müddetçe Türkiye’de Emniyeti düzeltemezsiniz" dedi. Avcı, "Belli dini gruba mensup insanlar öne geçiriliyor, onlara kontenjan veriliyor, onlar atanıyor" diye konuştu.

featured

İçişleri Bakanlığı’ndaki görev değişiminin ardından atağa geçen suç örgütlerine yönelik operasyonlarda yakalanan örgüt liderleri yeni bir tartışmayı başlatmasının ardından, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında ortaya atılan iddialar Emniyet’i sarstı.

Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi (KOM) Başkanı Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya döneminde operasyonların büyük bir ciddiyetle yapıldığını belirtti.

‘YERLİKAYA BÜTÜN GRUPLARA UZAK DURUYOR’

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Hanefi Avcı, Emniyet’te yaşananlarla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bütün gruplara uzak duruyor. Genel Müdürlüğün kadrolarının da böyle bir anlayış içinde olduğu görülüyor. Ankara Emniyet Müdürlüğündeki dosya ve orada yapılan hata orayı yıprattığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü yönetimini de yıpratır ve İçişleri Bakanı Ali Bey’i de yıpratır.

‘HİÇBİR ZAMAN HÜKÜMETE YÖNELMİŞ BÖYLE BİR ORGANİZE OLAY YOK’

Evet birtakım eksiklikler, noksanlar var ama hiçbir zaman hükümete yönelmiş böyle organize bir olay yok. Böyle bir hava, fırtına estirilmesi Ali Bey’in yaptığı işleri, hükümet içindeki rolünü sıkıntıya sokabilir. Bir önceki dönemi düşünün. Her yakalanan suç gruplarıyla, suç liderleriyle ilgili sayın bakanın fotoğrafları vardı. Böyle bir görüntü yerine, tam tersine şimdi ciddiyetle yapılan görev anlayışı var. Kendi içinde hataları yanlışı olabilir ama özü itibariyle özellikle bakan düzeyinde daha düzgün yürüyen bir soruşturma sistemi var.”

‘BELLİ DİNİ GRUPA MENSUP İNSANLAR ÖNE GEÇİRİLİYOR’

Emekli emniyet müdürü Hanefi Avcı, liyakat vurgusu yaptığı açıklamasında şunları sürdürdü:

“Doğrusu şu Emniyet’te sadece liyakatı, kıdemi esas alsalar sorunların çoğu olmaz. Genellikle tayinlerde, terfilerde, atamalarda maalesef bu hükümet geçmişten beri yaşanan bu dini gruplarla hareket etmiş, onların tavsiye ve telkinlerine uymuş, hatta zaman zaman neredeyse onlara belli bir kadro verme gibi bir anlayış var.

Geçmişte Fethullahçı gruba alabildiğine yetki devredilmişti. Bu anlayış sadece Emniyet’te Fethullahçının bulunması değil, o anlayışın iktidara taşınması, Emniyeti yönetmesi, yönlendirmesine müsaade edilmesi vardı.

O darbeyi yedik ve olayları yaşadık ama halen bu hastalıktan kurtulamıyor. Bugünkü atamalarda herkes şu şaibeyi düşünüyor: Belli dini gruba mensup insanlar öne geçiriliyor, onlara kontenjan veriliyor, onlar atanıyor. O tarikat, cemaat mensupları ‘bizim adamımız, üyemiz atansın’ diye tavassutla atamaları istiyorlar. Kamuoyunda böyle bir inanç ve bunu doğrulayan emareler var.

‘CEMAAT VE TARİKATLAR ETKİN OLDUĞU MÜDDETÇE…’

Sadece liyakati, kıdemi ortaya koysalar Emniyet her şeyi çok güzel yapabilir. Genel Müdür ve Bakan dışındaki hiçbir makam siyasete karışmamalı. Fethullah Gülen teşkilatından dolayı yaşadığımız bunca sıkıntıya rağmen hala şu grubun, bu grubun insanlarının atanması, o grubun insanlarının göreve gelmesi, hatta o göreve gelirken referans olarak söylüyor. Elbette bu ülkede şu, bu grubun insanları olabilir ama Emniyete, devletin içine giriyorsanız o devletin o teşkilatın mensubusunuz. O kurallara uyarsınız. Tayin ve atamalarda cemaatler, tarikatlar etkin olduğu müddetçe Türkiye’de Emniyeti düzeltemezsiniz.”

Hanefi Avcı: Cemaatler etkin olduğu müddetçe Emniyet düzelmez

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 23 Mayıs 2024, 15:42

    Milli Eğitim Bakanı, bak içişleri bakanı ne diyor?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!