Hangi belediye TESEV ile iş birliğini ilan etti

Birleşmiş Milletler desteğiyle TESEV tarafından hazırlanan “Mor Haritam” projesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Eskişehir’de uygulanacak. İsveç tarafından fonlanan projeye ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Veryansın Tv’ye “ Birleşmiş Milletler haricinde bir kurumla doğrudan bir anlaşmamız ya da protokolümüz bulunmamaktadır” açıklaması yapmıştı.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın finanse ettiği Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın 2020 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi için “Mor Haritam” projesini hazırladığı belirtilmişti.

TESEV raporunda, projenin İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) aracılığıyla fonlandığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Un Women’in (BM Kadın Birimi) de projede yer aldığı ifade edilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber
Soros’un TESEV’i hangi belediyelerle iş birliği yapıyor?

Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye yapılan açıklamada “ Birleşmiş Milletler haricinde bir kurumla doğrudan bir anlaşmamız ya da protokolümüz bulunmamaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye ‘TESEV’ açıklaması

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Söz konusu proje Ankara’nın ardından Eskişehir’de de hayata geçirildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada projenin TESEV iş birliğinde hazırlandığına dikkat çekildi.

Eskişehir’de düzenlenen etkinlikte konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nuray Akçasoy “Mor Haritam kadınların riskli bölgeleri bildirebilecekleri bir araç olacak. Risk bildirilen bölgelerde belediyeler olarak üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.

TESEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necla Zarakol da “Çalışmalarımız daha iyi bir yaşam için toplumsal farkındalığı güçlendirmeye yönelik alanlara odaklı. Veriye dayalı karar alma mekanizmalarının oluşturulması için bir dijital araç oluşturmak gerekli.” sözlerini kullandı.

Un Women(BM Kadın Birimi) Twitter hesabından yapılan paylaşım ise şöyle:

Toplumsal cinsiyete duyarlı interaktif bir araç olan Mor Haritam’ı Eskişehir’de hayata geçirdik. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve TESEV iş birliğiyle uygulanan Mor Haritam, Eskişehir’in kadınlar için daha eşit ve daha güvenli hale getirilmesini amaçlıyor.

Uygulama, TESEV’in Twitter hesabından “Mor Haritam Eskişehir’de yayında! BM Kadın Birim, İsveç Ankara Büyükelçiliği ve TESEV iş birliğiyle” notuyla duyuruldu.

4 İLDE DAHA UYGULANACAK

TESEV’in 2021 Faaliyet Raporu’nda projeye ilişkin şu ifadeler kullanılıyordu:

“2020 yılında UNWomen desteğiyle oluşturulan Mor Haritam başlıklı toplumsal cinsiyet eşitliği için sosyal risk haritalamasını merkeze alan dijital araç, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde uygulanmaya geçtikten sonra karar alıcı ve sivil toplum üzerindeki etkisi görülerek 2021 yılında TESEV’in benzer araçları 6 yeni kentte daha uygulamasını hedefleyen büyük ölçekli bir proje daha başlatıldı. Önümüzdeki yıllarda İstanbul, Gaziantep, Eskişehir, Edirne, Kocaeli ve süreç içinde karar verilecek bir kentte daha benzer araçlar hayata geçecek.”

‘TESEV BELEDİYELER ARASI ETKİLEŞİMİ DESTEKLİYOR’

TESEV’in 2021 yılında yerel yönetimlerin veriye dayalı karar alma süreçlerini ve belediyeler arası etkileşimi desteklediği belirtilen raporda, “Mor Haritam”ın, “toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı belediye politikalarını” geliştirdiği belirtiliyor.

TESEV KİMDİR?

1994 yılında kurulan TESEV’i, ABD’li spekülatör George Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı finanse ediyor. Turuncu devrimler organizatörü Soros’un Türkiye şubesi gibi çalışan TESEV kurulduğundan bu yana tepki çeken raporlar hazırladı. TESEV’in yönetim kurulunda ve yazar kadrosunda yer alan isimler; açılım sürecini savunan, ana dilde eğitim talebinde bulunan, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nın kaldırılmasını isteyen ve “Türk Milleti” kavramının Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini savunan yazılarıyla sık sık gündeme geliyor.

Hangi belediye TESEV ile iş birliğini ilan etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Herhangi bir sivil toplum kurulusunun medya kurulusunun dis ulkelerden fon almasi yasaklanmali ajan muamelesi yapilmali

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!