Hangi iki ülke Kral III. Charles’a biat etti?

Avustralya ve Yeni Zelanda, Britanya'da tahta geçen Kral III. Charles'a 'biat ettiklerini' açıkladı.

featured

Avustralya ve Yeni Zelanda’da düzenlenen resmi törenlerde III. Charles, iki ülkenin de kralı ilan edildi.

Avustralya Genel Valisi David Hurley, başkent Canberra’da düzenlenen törende III. Charles’ın hükümdarlığını kabul ettiklerini ve biat ettiklerini açıkladı. Törende, Kral III. Charles adına 21 pare selamla tüfek atışı yapıldı. Başbakan Anthony Albanese ise II. Elizabeth’in anısına 22 Eylül’ün yas günü ve resmi tatil ilan edileceğini açıklamıştı.

‘İLİŞKİMİZİN DAHA DA DERİNLEŞECEĞİNDEN ŞÜPHEM YOK’

Yeni Zelanda’da, Kral III. Charles’ın tahta geçişi adına başkent Wellington’daki parlamentoda resmi tören düzenlendi. Tören öncesi parlamento binası girişinde konuşan Başbakan Jacinda Ardern, Charles’ı yeni kral olarak kabul ettiklerini duyurdu.

Ardern, II. Elizabeth’in ölümüyle Yeni Zelanda’nın yeni bir döneme girdiğine belirterek “Kral III.Charles halkımıza yakın ilgisini her zaman göstermiştir. Bu ilişki halkımız tarafından da değerli bulunmuştur. Daha da derinleşeceğinden şüphem yok” şeklinde konuştu.

Britanya Kraliçesi II. Elizabeth, aralarında Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ile Karayipler ve Pasifik Okyanusu’ndaki diğer irili ufaklı birkaç ülke dahil olmak üzere 16 ülkenin devlet başkanı konumunda yer alıyordu. (AA)

Hangi iki ülke Kral III. Charles’a biat etti?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Daha sırada 35 ülke var birleşik krallığa bağlı mecbur biat edecekler mülkleri kraliyet ailesine ait iyiki bu topraklar Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir lider çıkardı bizde biat edeceklerden olmadık

  2. 3 ay önce

    İyi ki Yeni Zelandalı yada Avustralyalı değilim. Beterin beteri varmış.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!