Hangi medya grubu Ekrem’ci, hangisi Kemal’ci? CHP basınında soğuk savaş… 

“CHP içindeyse kavga daha iktidar olmadan çıktı ve medya üzerinden ilerliyor. Ortada iki ayrı klik var: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu. Henüz CHP geleneğindeki gibi 'hizip' olmadılar ama iki ayrı grubun iki ayrı medyası var.”

featured

CHP’ye yakın medya gruplarında yaşananlar bir süredir CHP içi iktidar mücadelesinin bir yansıması olarak görülüyor. İBB zabıtalarının Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın annesinin evine gitmesi, Ekrem İmamoğlu ile Sözcü arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olmuştu.

Sözcü-İBB arasındaki kavganın boyutu, Sözcü Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’ın “Bize ne yaptıklarını bilseniz sizin de ağırınıza gider” sözleriyle tescillenmişti. Bu süreçte hem İmamoğlu haberlerine sansür getiren Sözcü, İBB’nin ilanını da yayımlamayı reddettiği ortaya çıkmıştı.

CHP içi güç mücadelesinin basın üzerinden yürüdüğü, sadece Sözcü’ye değil, Korkusuz, Halk Tv, Tele 1 ve KRT’ye de yansıdığı değerlendiriliyor.

KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU’NUN MEDYA KAVGASI

Yaşanan krizi, bugün yazar Oray Eğin de HaberTürk’teki köşesine taşıdı. Eğin, “Genel Başkan’ın bütün adamları: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun medya kavgası” başlıklı yazısında “Şimdilik İmamoğlu aleyhine yazılan her satır Kılıçdaroğlu’nu, Kılıçdaroğlu aleyhindeki her yayın da İmamoğlu’nu mutlu ediyor” dedi.

Eğin’in yazısının “Hangi medya grubu Ekrem’ci, hangisi Kemal’ci?” başlıklı bölümü şöyle:

“(…) Gül-Erdoğan çatışması, Abdüllatif Şener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin de ayrılmasında görüldüğü gibi AK Parti’nin içinde de kavga çıktı. Ancak bu kavga iktidarın 15. yılında başladı, CHP içindeyse kavga daha iktidar olmadan çıktı ve medya üzerinden ilerliyor. Ortada iki ayrı klik var: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu. Henüz CHP geleneğindeki gibi “hizip” olmadılar ama iki ayrı grubun iki ayrı medyası var.

SÖZCÜ GAZETESİ

Sözcü’nün etkili yazarı Emin Çölaşan geçtiğimiz hafta seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini açık açık yazdı. Kılıçdaroğlu’nun çok eleştirilecek tarafları olduğunu söylese de tıpkı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığında olduğu gibi mecburen destek verecek. Sözcü’nün genel tavrı da Kılıçdaroğlu’ndan yana gözüküyor, bu yüzden İmamoğlu’na kolaylıkla rest çekebildiler. Ayrıca İmamoğlu’nun fazla özgüvenli ve kibirli hali pek çok gazeteciyi de uzaklaştırıyor. Gazeteciler pohpohlanmak ister oysa.

TUNCAY ÖZKAN’IN KRT’Sİ

Muhalif çevrelerin izlediği KRT daha önce Tuncay Özkan’ın yanında çalışan ekibin de etkisiyle genel merkezden yana. Birkaç itiraz çıksa da burada da Kılıçdaroğlu rüzgarı esiyormuş gibi duruyor. OdaTV neredeyse bir imkansızı başarıyor; hem sorgusuz İmamoğlu’nu destekliyor, hem de sonuna kadar Erdoğan’cı.

TELE 1

TELE 1 çok net Ekrem İmamoğlu’ndan yana. Hatta geçtiğimiz günlerde hem Kılıçdaroğlu’na hem İmamoğlu’na çok yüklenen sabah programcısını ekrandan aldı. Seçim ortamına girildiğinde herhangi bir muhalif adaya, ama en çok da Ekrem İmamoğlu’na zarar verecek en ufak bir çıkış yapılması istenmiyor. Hesaplar muhalefetin olası bir seçim zaferinden sonra pastanın paylaştırılmasına göre yapılıyor; beklenti tıpkı AK Parti iktidarında olduğu gibi Altılı Masa devrinde de “yandaş medya” kurulması.

HALK TV

Halk TV de yeni dönemle birlikte oyun kurucu olmak istiyor, bunun da ancak Ekrem İmamoğlu iktidarında olabileceğine inanıyor. O yüzden dışarıdan “Kemal’ci” gibi gözüküp alttan alta açık açık İmamoğlu’nu destekliyor.

Şimdiden bazı medya gruplarının belediyelerden destek/para istediği konuşuluyor. İstanbul Belediyesi ise bu iddiaları çok net reddediyor: “Nereden çıktı, hiç kimse bizden para mara istemedi.” Bu iddiaların daha çok iktidar medyası tarafından çıkartıldığı söyleniyor. Pek çok muhalif yayın organı maddi olarak iyi durumda değil elbette, ama iktidar değişirse ilanların A Haber’den başka mecralara kayma ihtimali onları ayakta tutuyor.

Her iktidar kavgasında olduğu gibi bir kumar bu. Şimdilik İmamoğlu aleyhine yazılan her satır Kılıçdaroğlu’nu, Kılıçdaroğlu aleyhindeki her yayın da İmamoğlu’nu mutlu ediyor.

Hangi medya grubu Ekrem’ci, hangisi Kemal’ci? CHP basınında soğuk savaş… 

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Geçen gece TELE1’de Merdan efendi HDP’nin pkaka ile bağlantısı olmadığı kanaatinde olduğunu açık açık beyan etti.
  Beyoğlu patlamasında başka örgütlerin bağlantısı olduğunu anlatarak neredeyse pekakaya kefil olacaktı.

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  sakal bıyık hikayesi.mansur inceyle aynı kaderi paylaşayacak gibi.

 3. 2 ay önce

  Aralarinda fark varmi bence yok

  • 2 ay önce

   gercı bıraz var. ımamoglu sn cumhurbaskanına daha benzıyor karakter olarak. hal boyle olunca da….
   chp kımlere kaldı bunun sorumlusu tıpış secmendır.chp medyasıdır.

   Cevapla
 4. 2 ay önce

  Mansurcu yok mu? 🙂

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!