Harbiye’de ilginç görüntü… Neden ayağa kalkmadılar?

featured

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Harbiye’ye girişinin 121. yıl dönümü töreni tartışma yarattı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin katıldığı törende, 3 kişinin Atatürk’ün öğrenci numarası 1283 okunduğunda yerinden kımıldamadıkları görüldü. Tepkilerin ardından kalkmayanların öğrenci değil asker öğretmen olduğu belirtildi. 2008’den sonra onların kalkmadığı ifade edildi. Emekli askerler uygulamanın yanlış olduğunu vurguladı.

Veryansın Tv

13 Mart tarihinde Atatürk’ün Harbiye’ye girişinin 121. yıl dönümü kutlandı.

Her yıl büyük coşkuyla kutlanan tören, Savunma Bakanlığının Youtube kanalında yayınlandı.

Ankara’daki Kara Harp Okulu’ndaki törende, yine geleneksel yoklama yapıldı. Yoklamada numara 1283’e geldiğinde her Harbiyeli ayağa kalkıp esas duruşta Atatürk’e saygı gereği “İçimizde” diye bağırdı ardından da Harbiye yemini etti. Ancak bu yıl yapılan törende 2’si kadın, 3 kişinin ayağa kalkmadığı hatta yerinden kımıldamadığı görüldü.

Diğer tüm Harbiyeli öğrenciler ayağa kalkarken, 3 kişinin neden kalkmadığı merak konusu oldu.

Veryansın Tv, görüntüleri, Harbiye’de yetişmiş askerlere sordu.

Veryansın Tv’ye konuşan emekli askerler, uygulamanın yanlış olduğunu, salonda bulunan herkesin ayağa kalkması gerektiğini söyledi.
Atatürk’ün apolet numarasının bugüne kadar kimseye verilmediğini ve verilmeyeceğini, bu nedenle 1283 numarası okunduğunda Harbiyelilerin saygı gereği esas duruşa geçip “içimizde” dediğini aktaran Harbiye mezunları, “Burada ayağa kalkmamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Orada bütün subay adayları, aslan parçaları, ayağa kalkıp saygısını gösteriyor, ancak orada 3 kişi neden ayağa kalkmıyor? Buna derhal bir açıklama getirilmesi gerekir” dedi.

ASKERİ KAYNAKLARDAN AÇIKLAMA

Haberin ardından Veryansın Tv’ye ulaşan askeri kaynaklar, on yılı aşkın süredir bu törenlerde sadece askeri öğrencilerin ayağa kalktığını, salonda bulunan diğer askeri personelin kalkmadığını bildirdi. On yılı aşkın süredir bu uygulamanın var olduğunu, ayağa kalkmayanların öğretmen asker olduğunu belirttiler.

Öte yandan Harbiye’den yetişmiş emekli subaylar söz konusu uygulamanın doğru olmadığını, kendi dönemlerinde salonda olan herkesin ayağa kalktığını ve kalkmasının zorunlu olduğunu ifade ettiler. 2008 yılına ait tören videolarında salondaki herkesin eksiksiz ayağa kalktığı görülüyor.

MSÜ REKTÖRÜ AFYONCU: 2008’DEN BERİ BÖYLE

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Rektörü Erhan Afyoncu’nun, olaya tepki gösteren emekli general Ahmet Yavuz’u aradığı öğrenildi. Yavuz, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“MSÜ Rektörü Sn. Erhan Afyoncu hassasiyet gösterip aradı. Yoklamanın öğretmenleri içermediğini, 2008’den beri böyle uygulandığını, bilinçli bir tercih olmadığını ifade etti. Daha eskiyi de araştıracak. İçtenliğine teşekkür ederim. Gayretin bilinçli olmamasına sevindim.”

İşte o görüntüler…

2008 yılındaki tören görüntüleri…

Harbiye’de ilginç görüntü… Neden ayağa kalkmadılar?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

19 Yorum

 1. 2 sene önce

  e ne olmuş hey allahım ya uğraştığımız işlere bak

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  e hani toplu törenler yapılmayacaktı.virüs buraya girmezmi

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Atatürk olmasa o üniformayı hayalinde görür kimbilir hangi üniformalılar altında yaşardı
  Hulusi Akar cevap versin bu nedir açıklasın

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Haberde 3 askerden bahsediliyor. Benim görebildiğim kadarıyla rakam 4. En arka sıradaki yan yana oturan 3 kadın ile birlikte en ön sırada oturan ve sadece ayak pozisyonu gözüken subay adayı.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Bu törende, yoklama sırası 1283’e (Mustafa Kemal’in apolet numarası) geldiğinde tüm Harbiyeliler ayağa kalkıp yüksek “içimizde” derler. O sırada salonda bulunan diğer davetliler (sivil devlet erkanı, subaylar, sivil memurlar vb) ayağa kalkmazlar. O görüntüde oturanlar da o salondaki görevli öğretmen subaylardır. Herşeyde bir art niyet aramayın…

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Yazık!..
  Yazık tek kelimeyle yazık.
  Hayatını borçlu olduğu Atasına sagıyı bilmeyenler ne öğretebilirler.
  10 senedir bu uygulama olduğuna göre ve bildikleri halde ki; bilmemeleri daha vahim, bütün subay ve kurmaysubaylar, komutanlar sizler ne için varsınız? Mustafa Kemal’in, Türk Milletinin ordusunu ne hale getirdiniz? Buna nasıl göz yumdunuz?
  Yazıklar olsun!..

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Bilip bilmeden konuşan saçma sapan haber yapan insanlara aldanmayın hiç bir harbiyeli böyle bir saygısızlık yapmaz ,ayağa kalkmayanlar töreni izlemek için gelen ve kalkma zorunluluğu olmayan komutanlar

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Atatürk’e saygı göstermeyenler Atatürk’ün dolayısı İle Türk Milletinin askerleri olamaz.

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Öğretmen sınıfı subaylar öğrenci sayımında ayağa kalkmazlar, üslup bilmiyorsunuz bir de cehaletinizle haber yapıyorsunuz.

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  1283 bir idealin numarasıdır , bir hedefin mihenk taşıdır , bağımsızlığımızın kod numarasıdır. Buna herkesten çok biz Harbiyelilerin saygı göstermesi gerekir. Saygı göstermeyenler ” Harbiyeli ” olmamıştır , olamamıştır.
  2008 e kadar uygulanıyordu. Bu tarihten sonra uygulanmıyor demek mazeret değil , kepazeliktir. Tam bir rezalettir. Biz Kemal Paşaya minnet şükran borçluyuz . Bu şükran bütün hayatımız boyunca devam eder. Emekli oluruz yine devam eder. Orada , resimde görülen kişiler , öğretmen olabilir , Akademik personel olabilir , Ancak önemli olan bu kişilerin örnek bir davranış gösterip öğrenciler ile birlikte ve ayakta selamlama yapmalarıdır. Gocunacak birşey yok , bu hep böyleydi , ne aralık kalkmama durumu oluştu , bunu kim empoze etti açıkçası bunu bilmek istiyorum. Çünkü bunu gerekli gören şahsın gözlerindeki matlığı almak isterim. Derhal soruşturma açılmalıdır ve eski haline getirilmelidir.

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  evet veryansın tv biraz galeyana getirdiniz piyasayı, tabi bir düzeltme yapıldı ama her zaman ki gibi el frenini indirecek olsak pata küte saydıracaktık ama gerçek biraz farklıymış galiba, bugün bir kez daha anladık ki ülke yokuş aşağı gidiyor, sormadan öğrenmeden kitleler yazıveriyor , umarım bu sitede sözcü gibi, oda tv gibi, ulusal kanal gibi bir yayın politikası izlemez, zira aklı başında bir medyaya oldukça ihtiyacımız var.

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  1950’den bu yana birileri kurbagayi ilik suda yavs yavas kaynatiyorlar(tesbihte hata olmaz!). Son 18 yildir da kazanin altindaki atesi biraz daha actilar. Bu görüntüler de siradanlasacak, yarin öbür gün üc degil elliüc kisi ayaga kalkmayacak ve nihayetinde 1283 numarasi okunmaktan vaz gecilecek vs.vs.vs.
  KRAL CIPLAK!!!!!!!

  Cevapla
 13. 2 sene önce

  Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere MSB ve Diyanet işleri başkanı fesli fessiz meczupları ziyaret ederek bu kafalara cesaret vermediler mi? Bu görüntüye şaşırdık mı?. Tabii ki HAYIR!.

  Cevapla
 14. 2 sene önce

  Derhal araştırma yapılması gerekir kimki onlar

  Cevapla
 15. 2 sene önce

  Sallama “Türk subayı”okullarda istiklal marşı yada saygı duruşu sadece öğrenci icinmi yapılıyor.herkes ayağa kalkar.onlarda kalkacak kalkmazsa küfür yer.önce örnek olmayı öğrenin.

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  Herkes ayağa Kalkacak bu kadar basit öyle sakil görüntü olmaz öğretmen kalkacakki öğrenci kalksın öğretmenler niye kalkmazmış bu da bir acayip …

  Cevapla
 17. 2 sene önce

  İki şekilde de hatırlıyorum, normalde öğrenciler kalkar, misafirler de alkışlar. Bazı yıllarda KHO K.ları, olur mu öyle şey, biz de kalkalım deyip, o şekilde de uygulandı. Tabi bunu konuşmak şu an çok naif, Ahmet Paşam zaten naif bir insan, ben Afyoncu’yla direk görüşebilme durumunda, samimiyetinde olsam, Erhan Bey harbiyelilerin tarikat dağılım yüzdesi kaç, kaçı M’ci, kaçı S’ci diye sorardım. Emin olun o salon şu an, kürsüden sorulsa, S’ciler el kaldırsın M’ciler el kaldırsın diye, tereddütsüz el kaldıracak cesarette ve normalliğinde

  Cevapla
 18. 2 sene önce

  TSK da bu gıbı durumlarda kı kuralları bılmıyorum . yorummyapanların ıcınde bılenler var kı aksını savunmuslar. ancak asıl mesele harbıye olarak bılınen mıllı savunma unıversıtesıdır.

  Cevapla
 19. 2 sene önce

  HT de tarihin arka sayfasında biblo gibi otururken pat diye Prof.olup askeri okula dekan atanandan başka ne beklenir uzun bir ara sakalsız programa katılırken birden sakal bırakıp Prof.olmanın takdiri bu isde kendisinin derhal istifa etmeli

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!