Hasan’ın ekmeğini kim çaldı?

Hasan’ın ekmeğini kim çaldı?

Hasan’ı bir röportaj sayesinde tanıdık. Babaannesi vefat edince sokakta kalmış. Haftada bir gün parası olursa otelde konakladığını, onun dışında metro kapandıktan sonra sıcak olduğu için metro çıkışında karton üzerinde uyuduğunu söyledi.
Güzel yürekli Hasan. Kanaatkardı. Bir gün her şeyin yoluna gireceğine inanıyordu. İçinde bulunduğu duruma da şükretmesini biliyordu. Neyse ki Ankara Valiliği bu sesi duydu ve Hasan’a sahip çıkıldı.
İşin bir boyutu daha vardı. Hemen üzerine atladılar:
İşte yoksul dediğin böyle olmalıydı. İsyan etmemeliydi. Sokakta da kalsa hakkını aramamalıydı.
Sokakta kalırken bile şükreden Hasan, icra borçları yüzünden mahvolmuş çiftçiye bir örnek olmalıydı. Asgari ücreti düşük bulan milyonlar Hasan’a bakıp hallerine şükretmelilerdi. Fabrikaları özelleştiği için işsiz kalan emekçiler, Hasan’a bakıp susmalılardı. Açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca nankör, Hasan’ı neden örnek almazlardı ki?
Peki, Hasanlar yıllardır metro çıkışında yatarken siz ne yapıyordunuz? Hasanların hakkı olanı, kimler kimlere peşkeş çekmekteydi? Hasanların umutlarını kim çalmıştı? Hasanların emeğini kim sömürmüştü? Hasanlar sokakta donup ölürken, onların yerine kimler ısınmıştı.
Hasan’ın kimseden bir şey beklememesinden utanmalısınız aslında. Hasan, devleti çoktan bitirmiş. Tevekkül safhasına geçmiş.
İşte özelleştirmeler kayıtlarda duruyor. Silinen vergi borçları kayıtlarda duruyor. Yokluk yüzünden perişan olan milyonlarca insan gözümüzün önünde. Sokak sokak, cadde cadde, sohbet sohbet görüyoruz, haberlerini alıyoruz…
Hasan’ın gözü tokluğunu, Hasan’ın kanaatkarlığını yoksullara tavsiye niteliğinde sunmayın, kendiniz bir ders almaya çalışın.
Siz neden Hasan gibi gözü tok değilsiniz?
Siz neden Hasan gibi kanaatkar değilsiniz?
Siz neden Hasan gibi şükretmiyorsunuz?
Katar değil; vatan! Vatan dediğimiz de Hasan!