Hasta köpekleri Ankara’ya taşıyan Buket Özgünlü tutuklandı

Kuduz köpekleri Ankara'ya taşıdığı iddia edilen Buket Özgünlü, 'Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' ve 'Hayvanları koruma kanununa muhalefet' suçlarından tutuklandı, M.S.D. serbest bırakıldı.

featured

Buket Özgünlü, sosyal medya hesabından yayınladığı videosunda, Siverek’teki barınaktan 35 köpek ve 3 yasaklı ırkı alıp, Ankara’ya yola çıktığını söyleyerek, “Barınaktaki köpeklerin hepsi hasta. Hiçbiri kısır değil. Kısırlaştırmama nedenleri de kuduz varmış, 3-4 tane kuduz çıkmış. Bunlar da o nedenle kısırlaştırma yapamıyorlarmış. Bebekler doğmuş, hepsi hasta, ne ararsanız var. Şu anda 35’e yakın sokak hayvanı aldık, aracımıza yükledik. 3 de yasaklı ırk hastaydı, onlar da aracımıza yüklendi. Ankara’ya doğru yola çıktık. Kliniklere giriş yapıp, kısırlaştırılıp, tedavileri olacak” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sosyal medyadaki görüntüler soruşturma başlatıldı. Siverek’ten getirilen hayvanlar tespit edilerek, karantinaya alındı. Buket Özgünlü ile dernek çalışanı M.S.D. ise gözaltına alındı.

Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, hastalık taşıyan köpeklerin ilimize getirildiğine dair iddialar ihbar kabul edilerek, valiliğimizce, kolluk kuvvetlerimiz ve tarım il müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm birimlerimiz teyakkuza geçirilmiştir. Bulundukları yer tespit edilen hayvanlar, veteriner hekimlerimizin gözetiminde karantinaya alınmıştır.

TUTUKLANDI

Söz konusu hayvanları ilimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır denildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Buket Özgünlü ve dernek çalışanı M.S.D., emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Özgünlü ve M.S.D., savcılık sorgusunun ardından ‘Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ ve ‘Hayvanları koruma kanununa muhalefet’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Özgünlü, tutuklanırken, M.S.D. serbest bırakıldı.

PATİLİKÖY’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Buket Özgünlü’nün kurduğu Ankara Patiliköy Köpek Barınağı’na ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Dün Şanlıurfa’dan Ankara’ya getirilen, testlerinde gençlik hastalığı olduğu öğrenilen canlar şu an büyükşehir barınağında karantinada. Süt tozu beslenenler var. Serum alanlar var. Kuduz söz konusu bile değil. Yarın detaylı bilgi aktarımı yapacağız. İçlerinde çok hasta olanlar var. Dileriz hayata tutunurlar denildi.

ŞANLIURFA’DAN GAZİANTEP’E ‘KUDUZ KÖPEKLER’ GETİRİLDİ İDDİASINA YALANLAMA

Öte yandan, Gaziantep’e Şanlıurfa’dan kuduz hayvan nakledildiğine dair iddialar da sosyal medyada gündeme geldi. Gaziantep Valiliği’nden iddialara yalanlama geldi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarından Gaziantep’e Şanlıurfa’dan kuduz hayvan nakledildiğine dair iddiaların yer aldığı belirtildi.

Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, “Bahse konu nakil işlemleri, hayvan derneklerince bakım ve sahiplenme amacıyla kontrollü olarak zaman zaman yapılan rutin işlemlerden olup gelişmeler, Valiliğimizin ilgili birimleri tarafından titizlikle takip edilmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Hasta köpekleri Ankara’ya taşıyan Buket Özgünlü tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. En büyük yolsuzluğu, uğursuzluğu yap. Hiç sorun yok, hemen dışardasın. Mafya, uyuşturucu, soyguncu, kadın katili, trafik canavarı hiç farketmez.

  Sakın ha, bir canlıya yaşama hakkına duyduğun saygıdan ötürü yardım etme !!!!!
  Bu iş böyle yürümez!!

 2. Kurban olayım,şu hayatta hiç bir şeye tutunamamış,başarısız,ihtiraslı,yırtıcı kadınların en son sığındıkları ve hayvanları sömürerek içlerindeki kızgınlığı yalnızlığı filan önüne gelene püskürten durumlarından koruyun bizi yani.Bunlara kelime söylüyorsun yırtıyorlar seni.Kim tutukladıysa bu kadını tebrik ediyorum.Önüne gelene açtırmayın barınak püsür.Çünkü dertleri hayvan değil.

 3. 10 Haziran 2024, 18:05

  Köpekvelisi Buket Özgünlü milletin yüz akıdır. Buket Özgünlü yalnız değildir.
  Ankara’ya kuduz köpek getirildiği yoktur, yalan haberdir. Eğer bölgede kuduz vardı ise ki yok, bölgeden gelen kurbanlık ve besi hayvanları ne oldu? Onlar da karantinada mı?
  Masum canlılarla alıp veremediğiniz nedir? Bu katletme arzusu nedir?
  Böyle medeniyet olmaz! Böyle insanlık olmaz! Türk Milleti bu değildir! Utanın!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!