Hatay Cezaevi’nde firar girişimi: 3 ölü

Dün Hatay T Tipi Cezaevi'nde koğuşlarda yangın çıkararak firara yeltenen 250 kadar mahkumdan 3'ü hayatını kaybetti. CTE, konuya dair bir açıklama yayımladı.

featured

Hatay T Tipi Cezaevi’nde dün (7 Ocak) öğle saatlerinde mahkumlar koğuşları yakarak isyan girişiminde bulundu. İsyan ve yangının büyümesiyle yaklaşık 250 kadar mahkum cezaevinden kaçmaya çalıştı. Bu esnada jandarma birlikleri firar etmeye çalışan gruba ateş ederek müdahale etti. 12 tutuklu ve hükümlü yaralandı.

T24’ün haberine göre, Hastaneye kaldırılan yaralılardan 3’ü hayatını kaybetti. İsyan nedeniyle cezaevi kullanılamaz hale geldi. Cezaevinde kalan 390 tutuklu ve hükümlülerin bu nedenle çevre illerdeki cezaevlerine nakledilmeye çalışıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre; dün öğle saatlerinde Hatay’da bulunan T Tipi cezaevinde tutuklu ve hükümlüler koğuşları yakarak isyan girişiminde bulundu. Jandarmanın müdahalesinde vurularak yaralanan 3 kişi yaşamını yitirdi.

CEZA VE TEVKİFEVLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hakkında bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialarla ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun firar teşebbüsünde bulunduğu ve ardından yangın çıkardığı iddia edilen açıklamada, firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumundaki tutuklu ile hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahalenin yapıldığı aktarıldı.

Müdahale sonucunda firar girişiminin engellendiği ve yangının söndürüldüğü anlatılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Olaylara müdahale sırasında 12 adli hükümlü ve tutuklu yaralanmış, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3’ü vefat etmiştir. Hadisenin soruşturulması için Adalet Bakanımız tarafından Adalet Bakanlığı müfettişleri ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiş, olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Ceza infaz kurumunda kadın hükümlü/tutuklulara tecavüz edildiği iddiaları ve diğer asılsız ithamlar tamamen gerçek dışıdır.”

Açıklamada, söz konusu olaylar sonucu ceza infaz kurumunun kullanılamaz halde tahrip edilmesi nedeniyle hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevkinin sağlandığı bilgisine yer verildi.

 

Hatay Cezaevi’nde firar girişimi: 3 ölü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!