‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır’ diyen Halil Konakcı’ya yanıt imamdan geldi

Hatay için "çoğunluğu Araptır" diyen Halil Konakcı'nın sözlerine bir tepki de Avcılar Zeynebi Kübra Camisinin imamı Muhammed Ali Gök'ten geldi. "Tarihi 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyenlerden öğrenirseniz işte böyle olur" diyen Gök, "Hatay, Türk toprağıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin toprağıdır. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir karış toprağına göz dikemez" ifadelerini kullandı.

featured

Hatay’la ilgili sarf ettiği sözler büyük tepki çeken Cumhuriyet düşmanı Ankara Melikehatun Camii imamı Halil Konakcı, Fransız işgalinde yapılmayan zulmün Cumhuriyet döneminde yapıldığını öne sürmüştü.

Konakcı bir vaazında, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar.” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

İmam Halil Konakcı’nın ‘Hatay’ sözlerine tepki yağdı… Özdağ: Hak ettiği İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmak

Konakcı’nın sözleri toplumun birçok kesimi tarafından tepkiyle karşılandı.

İMAM GÖK’TEN YANIT GELDİ

İstanbul Avcılar Zeynebi Kübra Camisinin imamı Muhammed Ali Gök, bugün cuma hutbesinde Konakcı’ya yanıt verdi. Gök, “Hatay Türk toprağıdır” dedi.

Gök, şunları kaydetti:

“Çok üzücü bir şeye denk geldik. Bir tane ismen din adamı, gerçekten öyle mi bilmiyorum. Şöyle cümleler kurdu: Dedi ki, ‘Hatay Türk toprağı değildir. Hatay Arap toprağıdır. Fransa’nın kontrolündeyken daha iyi bir seviyedeymiş. Hatay Türk topraklarına katıldıktan sonra ezanlar yasaklandı’ diye saçma sapan şeyler söylediler.

Tarihi ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerden öğrenirseniz işte böyle olur.
Kesinlikle bizim tavrımız nettir: Hatay, Türk toprağıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin toprağıdır. Bu devletin bir karış toprağına ‘aslında şunların toprağıdır’ demek kimsenin haddi de hakkı da değildir.

Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir karış toprağına göz dikemez.”

İmam Gök, sosyal medyadan yaptığı paylaşıma, “Hatay Türk toprağıdır. Bu konuda tavrımız nettir. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi meselesidir. Atatürk’ün meselesi bizim meselemizdir” notunu düştü.

thumbnail
İlişkili Haber

‘Her ülkede hain çıkar, acı olan Diyanet’ten, bizim kesemizden maaş ödenmesidir’

thumbnail
İlişkili Haber

Prof. Şahin Filiz’den ‘Halil Konakcı’ uyarısı: Mürit toplama kurnazlıkları

‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır’ diyen Halil Konakcı’ya yanıt imamdan geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu ulkenin Cumhuriyet Savcilari nerede. Surulmesinler diye gozlerini kapatacaklarmi, bu sozde Imama sorusturma acmayacaklarmi? Kim bu Imamin arkasinda? Ne yaziktir ki bu millet yetmiyor bu hain imama maasini oduyor, ustelik bu hainden dolayi daha onu koruyan 5 polisede maaslarini odemek zorunda kaliyor. Bu hain imama sorusturma acilacak iken, kimler 5 polis ile bu hain imami koruyor? Turk Milletinin bunu bilmesi hakki. Onun maasini Diyanet ve Erdogan degil, Turk Milleti oduyor. Bu hain imam hemen gorevden alinip Imamligi iptal edilmeli.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!