Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş ihtiyaçları sıraladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Veryansın Tv Deprem Özel yayınında açıklamalarda bulundu. Savaş, Hatay'ın acil ihtiyaçlarını sıraladı.

featured

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Veryansın Tv Youtube kanalındaki canlı yayında Erdem Atay ve Serkan Öz’ün sorularını yanıtladı.

‘SAHRA HASTANELERİNE İHTİYAÇ VAR’

Lütfü Savaş’ın Hatay için acil ihtiyaçları sıraladığı sözleri şu şekilde:

“Bu bölge yüzyılın afetini yaşıyor. Çok büyük bir badire atlattık. Ben böylesini görmedim. 1200 civarında binamız yıkılmış. Kiminde 20 daire, kiminde 1 daire var. İtfaiye binamız yıkıldı. Hatay Devleti parlamento binası yıkıldı. Hastaneler çalışamaz durumda. Mutlaka sahra hastanelere ihtiyacımız var.

‘İNSANLAR HİPOTERMİDEN HAYATINI KAYBEDEBİLİR’

En çok ihtiyacımız olan şey bilinçli arama kurtarma çalışması yapacak ekipler. Çünkü hava soğuk 1 dereceye yaklaşıyor. İnsanlar hipotermiden hayatını kaybedebilir. En büyük ihtiyacımız arama kurtarma ekipleri. Bunun dışında dışarda kalan insanlar için de çadır ve giyim-kuşam, gıdaya ihtiyacımız var.

Çok acil olarak bilgi birikimi olan teknik ekiplere ihtiyacımız var. Çocuk bezi ve mamaya varana kadar her şeye ihtiyacımız var.

‘HATAY’A YARDIM İSTİYORUZ’

Öte yandan, Hatayspor Başkan Vekili Mustafa Özat, beIN Sports’ta yaptığı konuşmada, Hatay’a gerekli yardımın gelmediğini söyledi.

Özat, şunları kaydetti:

“Hatay Antakya’da çok zor surumdayız. Hatay’da herkes sokakta. Yardım yok. Her ildeki insan aynı değerdedir. Hatay’a yardım istiyoruz. Ayrım yapılmasını istemiyoruz. İnanılmaz bir soğuk var Hatay’da. Bir çorba içecek yerimiz yok, bir battaniyemiz yok. Enkaz altındaki herkesi yakınlarını çıkarmaya çalışıyor. Hiçbir art niyet olmadan söylüyorum, bu bölgedeki herkes insan. Şirketlerden yardım almaya çalışıyoruz, kolejlerden yardım almaya çalışıyoruz. İnanın çok zor durumdayız. Bizim teknik direktörümüz enkaz altında. Futbolcularımız enkazdan çıktı.”

GÖKHAN ZAN: HATAY ÇOK KÖTÜ, HERKES ENKAZ ALTINDA

Galatasaray, Beşiktaş ve milli takımın eski futbolcusu, Hatay doğumlu Gökhan Zan, memleketi için yardım istemişti. Hatay’ın çok zor durumda olduğunu ifade eden Gökhan Zan şöyle konuşmuştu:

“Arkadaşlar, ne olursun sesimizi duyun. Hatay çok kötü. Yalvarıyorum sesimiz olun. Çok kötü Hatay. İnsanlar çok kötü. Hiçbir şey yok. Herkes en kaz altında. Millet kurtarılmak için yalvarıyor, elimizden bir şey gelmiyor. Kimse yok, yardım eden yok. Ne olursunuz sesimiz olun, yalvarıyorum. Herkes çabasıyla kurtarılmaya çalışıyor. Herkes çabasıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Halk perişan durumda. Hatay olarak terk edilmişiz. Sesimizi duyan yok. İnternet yok, hiçbir şey yok burada. Her şey yerle bir olmuş. Yalvarıyorum size yardım edin. Ne olur sesimiz olun, başka bir şey istemiyorum. Kendi çabamızla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Çok zorlanıyoruz. Antakya bitmiş, Defne bitmiş. Hatay, her yer bitmiş. Çok kötü durumda her yer. İnsanlar evlerine giremiyor. Kar, kış, kıyamet… Yardım yok, su yok. Kimse kimseye ulaşamıyor. Hiçbir şey yapamıyoruz. Hatay dışındakiler, başka şehirdekiler yalvarıyorum size sesimiz olun. Kötü durumdayız. Hatay’ı daha fazla öne çıkartsınlar, kötü durumda burası. Perişanız. Kimseyi tanımıyorum ama yalvarıyorum. Hepimiz çok kötüyüz. Çok zor internet buldum, şarjım da bitecek.”

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş ihtiyaçları sıraladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!