Hataylılar rezerv alan gaspına karşı bayrak yükseltti: Siz Atatürk’ten büyük değilsiniz!

Rezerv alan gaspına karşı mücadelesi süren Hataylılar bugün Samandağ'da bir araya geldi. Etkinlikte konuşan uzman inşaat mühendisi Habip Yapar, Hatay'ın ana vatana katılışını hatırlatarak, "Siz hangi halkla bizim mülkümüzü elinizden alıyorsunuz? Atatürk 19 yıl bizim rızamızı bekledi. Siz Atatürk'ten büyük değilsiniz!" dedi. CVP Kurucusu Avukat İsmail Hakkı Atal da eyleme katılarak Hataylıların mücadelesine omuz veren isimler arasında yer aldı.

featured

VERYANSIN TV

11 ilde etkili olan Kahramanmaraş depremlerinin en fazla yıkım yarattığı Hatay’da Antakya ve Defne’yi kapsayan ve kamuoyunda “rezerv alan düzenlemesi” olarak bilinen 6306 Sayılı Yasanın 6/A uygulamasına ilişkin tartışmalar sürerken, Samandağ’da da benzer bir rezerv alan düzenlemesi başlatıldığı ortaya çıkmıştı.

Hataylılar bugün Samandağ Abdullah Cömert meydanında bir kez daha toplanarak rezerv alan gaspına tepki gösterdi.

Uzman inşaat mühendisi Habip Yapar, etkinlikte bir konuşma yaparak rezerv alan gaspının sorumlularına seslendi. Yapar, gaspın faillerine Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasını hatırlatarak, “Siz Atatürk’ten büyük değilsiniz!” dedi. Hataylıların kendi rızasıyla ana vatana katıldığını belirten Yapar, “Siz nasıl bizim ata toprağımızı elimizden alırsınız?” sorusunu sordu.

‘NE YAZIK Kİ…’

Habip Yapar’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“Bizim bu toplantımız siyasi amaç giden bir toplantı değildir. Biz atalarımızdan, dedelerimizden kalan topraklarımızın yasbedilmesini önleme derdindeyiz. Yıllardır Arabistan ve Afrika çöllerinde çalışarak elde ettiğimiz mülklerimizin elimizden uçup gitmesini önlemek, engellemek için buradayız. Hiçbir siyasi beklentimiz ve siyasi bir kaygımız yok. Hiçbir partiyle de işimiz, ilişkimiz yok. Toplantımız tamamen partiler üstüdür. Sosyal medyadan bütün partileri davet ettik. Ne yazık ki katılım göstermediler. Kendilerinin bilecekleri iş. Biz vatandaşlar olarak kendi hakkımızı korumasını biliriz. Belli başlı koltuklara kurulmuş olan partileri, çeşitli menfaatler karşılığı ele geçirmiş, özellikle CHP teşkilatını buradan kınıyorum arkadaşlar.

‘BU REZERV ALANI BAŞIMIZA BELA EDEN…’

Bizim zaten bu rezerv alanı başımıza bela eden eski Belediye Başkanı Refik Eryılmaz. Gece yarısı Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen’le beraber gece yarısı gelip geziyorlar, planlıyorlar. Bize haber vermeden mülklerimize el koymaya çalışıyorlar.

Bir bakıyoruz, mesaj geliyor bize Tapu Müdürlüğü’nden. İşte “Mülkünüzün hazineye devir işlemleri başlatılmıştır” diye. Ya siz hangi halkla bizim mülkümüzü elinizden alıyorsunuz? Size bu yetkiyi kim vermiş? Siz nasıl bizim ata toprağımızı elimizden alırsınız?

Arkadaşlar Mustafa Kemal Atatürk bile Hatay’ı ana vatana kattığı zaman bizim rızamızla kattı, savaşmadı.

Mustafa Kemal Atatürk isteseydi; Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken, Meclis’i açarken 29 Ekim 1923’te İsmet Paşa’yı ve Maraşal Fevzi Çakmağı Hatay’a gönderir, bir saat içinde Hatay’ı alır, Türkiye’ye katardı.

‘ATATÜRK BİZİM RIZAMIZI BEKLEDİ’

Atatürk bile bizimle uzlaşmayı seçti. On dokuz yıl bizim rızamızı bekledi. Biz öyle ana vatana, Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldık. Ama biz Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldıysak buranın asli vatandaşı olarak katıldık.
Birileri gelip şu anda vatandaştan desteğini son seçimde kaybetmiş insanların malımızı, mülkümüzü gasp etsinler diye katılmadık.

Biz ehl-i beytin torunlarına gösterdiği saygıya önce içimizdeki hainlerden, brütüslerden, CHP ülke yönetiminden, eski belediye başkanı Refik Eryılmaz’dan, sonra AK Parti iktidarından saygı göstermelerini istiyoruz.

‘SİZ ATATÜRK’TEN BÜYÜK DEĞİLSİNİZ!’

Atatürk’ün Hatay halkına verdiği değer kadar en azından… Siz Atatürk’ten daha büyük değilsiniz!
Atatürk bizim rızamızı bekledi. Kendi rızamızla kan dökülmeden geldik. Ana vatana katıldık arkadaşlar. Bizim bayrağımız vardı.”

‘REFİK ERYILMAZ ORTAK MI OLDU?’

Yeni belediye başkanından bir şey öğrendik. Son 1 ay kala, belediyenin 50 milyona yakın parasını harcamış. Ne yaptı bu 50 milyonla, nereye gitti? Benim aklıma şu gelmiyor değil: Acaba bu rezerv alanı inşa edecek olan şirkete ortak mı oldu Refik Eryılmaz? Bunu merak ediyorum. Bunu gazetecilerin araştırmasını istiyorum. Belediyenin 50 milyonu ne oldu? Ortak mı oldu?”

Öte yandan etkinliğe, Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi adına avukat İsmail Hakkı Atal da katıldı.

SÖZCÜ TV’YE TEPKİ

Etkinlik sonrası Veryansın TV’ye konuşan Habip Yapar, avukat İsmail Hakkı Atal’la birlikte rezerv alan gaspına karşı yürütmeyi durdurma başvurusunda bulunduklarını, ancak Hatay 3. İdare Mahkemesi’nin bu talebi reddettiğini belirtti.

Atal’la birlikte yaptıkları yürütmeyi durdurma talebinin reddine karşı da başvuru yaptıklarını belirten Yapar, Adana 2. Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma talebinin reddini iptal ettiğini, ancak Sözcü TV’nin bu durumu “rezerv alana karşı yürütmeyi durdurma kararı” şeklinde sunduğunu söyledi.

Bunun kasıtlı olabileceğini düşündüğünü belirten Yapar, “Yanlış buluyor ve kınıyorum. Buna rağmen mitingimiz amacına ulaştı” dedi.

Hataylılar rezerv alan gaspına karşı bayrak yükseltti: Siz Atatürk’ten büyük değilsiniz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!