Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda devir teslim töreni

Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında devir teslim töreni düzenlendi.

featured

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Aysever ve çok sayıda askeri personel katıldı. Tören mangasını selamlayan Bakan Akar’ın şeref defterini imzalamasının ardından devir teslim törenine geçildi.


‘PİLOT PROBLEMİ ARTTI’

Bakan Akar, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sürecini geride bıraktıklarını belirterek, terfi eden ve emekli olan komutanlara iyi dileklerini bildirdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Hava Kuvvetleri’ndeki pilot problemin giderek arttığını belirten Akar, “Buna rağmen arkadaşlarımızın emir ve komutasında pilotlarımızın, gençlerimizin dirayetiyle mukavemetiyle kahramanlık ve fedakarlıklarıyla bir pilot, 5 pilotun işini yaptı. Herhangi bir şekilde bizlere sorun yaşatmadılar.. Bundan dolayı da ben Hasan Küçükakyüz’ün şahsında bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Orgeneral Küçükakyüz’e bundan sonraki hayatında başarı dileklerinde bulunan Bakan Akar, hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de görevi devreden ve devralan silah arkadaşlarını tebrik etti.

ORGENERAL KÜÇÜKAKYÜZ: UÇUŞ SONA ERMİŞTİR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı brövesini Orgeneral Atilla Gülan’a devreden Orgeneral Hasan Küçükakyüz, “2017 yılında devraldığım Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini bugün uzun süredir birlikte görev yaptığım, başarılarını gururla izlediğim kıymetli silah arkadaşım Orgeneral Atilla Gülan’a devrediyorum. Orgeneral Hasan Küçükakyüz için uçuş sona ermiş ve görev bitmiştir” diye konuştu.

ORGENERAL GÜLAN: DAİMA HARBE HAZIR OLACAĞIZ

Brövesi takılan Orgeneral Atilla Gülan ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın emir ve komutasını devraldığına değinerek, “Havacı bir subay olarak yıllarca değişik kademelerinde görev yaptığım Hava Kuvvetleri’ne komutan olma sorumluluğu ve ağrılığının bilincindeyim. Görev yapacağım süre içerisinde personelimle birlikte benimseyeceğimiz temel hedef milli hak ve menfaatlerin gerektirdiği an ve coğrafyada devletimizin ve milletimizin emrinde verilecek görevleri etkin bir şekilde yerine getirmek için daima harbe hazır olacağız” açıklamasında bulundu.

Törenin sonunda Orgeneral Atilla Gülan, Orgeneral Hasan Küçükakyüz’e görevi süresince kullandığı ‘Komutanlık Forsu’nu hediye etti.

DENİZ KUVVETLERİ’NDE DEVİR TESLİM

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda da devir teslim töreni yapıldı.

Tören mangasını selamlayan Bakan Akar’ın şeref defterini imzalamasının ardından devir teslim törenine geçildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı brövesini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’na devreden Özbal, “Deniz lisesi öğrencisi olarak 1973 yılında 15 yaşında Heybeliada’da başladığım askerlik ve bahriye hayatına, 49 yıl boyunca şerefle taşıdığım üniformama 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla veda ediyorum.” dedi.

Oramiral Özbal, şunları söyledi:

“2020 yılında tüm zamanların rekoru kırılarak 200 bin saat seyir icra edilmiş, TCG Giresun gemimiz 182 gün hiç karaya ayak basmadan görev icra etmiş, aynı yıl Doğu Akdeniz’de 82 gün süreyle Oruç Reis araştırma gemisine refakat ve koruma görevi başarıyla yerine getirilmiştir. Libya görev grubuyla dost unsurlara destek sağlanmış, Karadeniz’de mayına karşı tedbirler başarıyla uygulanmıştır.”

Brövesi takılan Oramiral Tatlıoğlu ise bir deniz ülkesi olan Türkiye’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandığından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Oramiral Tatlıoğlu, mevcut güvenlik ortamı göz önünde bulundurulduğunda denizlerdeki hak ve menfaatlerin layıkıyla korunabilmesi için Deniz Kuvvetlerinin her zamankinden daha etkin, caydırıcı ve saygın olması gerektiğini vurguladı.

Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, “Bu bilinçle ulu önder Atatürk’ün gösterdiği mükemmel ve kadir bir Türk donanmasına malik olmak hedefi doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Deniz Kuvvetlerimizi her bakımdan çok daha ileri seviyeye taşımak birinci öncelikli görevimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de görevi devreden ve devralan silah arkadaşlarını tebrik etti.

Orgeneral Güler, “Asil milletimizin birlik ve beraberliği ile devletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak için ömrünün büyük bölümünde Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmiş kahraman silah arkadaşlarımızın görev devir tesliminde sevinçlerine şahitlik etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Alınan kararların milletimiz, devletimiz, silahlı kuvvetlerimizin üyeleri ve aileleri için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Törenin sonunda Tatlıoğlu, Oramiral Özbal’a, görevi süresince kullandığı “komutanlık forsunu” hediye etti.

‘DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANIMIZIN YAPTIĞI HİZMETLER SAYGIYLA ANILACAKTIR’

Törende konuşan Bakan Akar, “Denizlere sığmayan Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yaptığı bu hizmetler daima büyük bir saygıyla, büyük bir hatıra olarak fotoğraflarda, videolarda ve insanların hafızasında bireysel ve kurumsal hafızada mutlaka yaşatılacak ve saygıyla anılacaktır.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerini yaşadığını belirten Akar, şunları ifade etti:

“Böyle bir dönemde Deniz ve Hava Kuvvetlerini komuta etmek gerçekten ayrıcalıktır. Aklınıza gelebilen bütün taktik ve teknik konular üzerinden çalışmalar, uygulamalar yapıldı. Gerçekten ne kadar bilgisi, tecrübesi varsa arkadaşlarımın bunların hepsini vatan için millet için bayrak için cumhuriyet için kullanma fırsatı oldu. Bu dönemde ülkemizin, milletimizin, devletimizin hak, alaka ve menfaatlerini kollamak ve korumak için ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışıyla karada, denizde, havada çok ciddi, yoğun, anlamlı, kapsamlı, bilinçli bir mücadele yapılmıştır.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki devir teslim töreninin ülkeye ve millete hayırlı uğurlu olmasını dileyen Akar, “Pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar, Oramiral Özbal’a hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti.

 

Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda devir teslim töreni

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. kendi emir subaylariniz tarafindan derdest edilmeyin de buyuk basari olur.

  2. Hislerimde kolay kolay yanılmam, bu komutanlarla hiç birşey olmaz!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!