Hayat tamircisinden ‘Engelliler Günü’nde anlamlı çalışma: Felçli küçük kız için yürüteç tasarladı

featured

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü… 1992 yılından bu yana 3 Aralık’ta kutlanan uluslararası bu farkındalık gününde bir güzel haber de Kocaeli’nden geldi. Belden aşağısı felçli bir küçük kızın mağduriyetine duyarsız kalamayan Abdülmenaf Çelik, onun için bir yürüteç tasarladı.

BUSE ERDEM / VERYANSIN TV

Hidrolik bakım onarım ustası Abdülmenaf Çelik, güzel bir çalışmanın daha altına imzasını attı. Yürüme engeli bulunan canlı dostlarımız için tasarladığı yürüteçlerle kedi ve köpekleri tekrar hayata bağlayan Çelik bu kez de Niğde’de yaşayan, belden aşağısı felçli olan bir kız çocuğu için akülü bir yürüteç tasarladı.

Abdülmenaf Çelik 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bu serüvene nasıl başladığını ve çalışmalarını Veryansın Tv’ye anlattı:

Yardıma muhtaç patili dostlarımız ve Engelli vatandaşlarımız için yaptığınız çalışmalarla herkesin takdirini toplayan siz Abdülmenaf Çelik’i yakından tanımak isteriz… Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

“Tabii ki ben Abdulmenaf Çelik. Aslen Ağrılıyım. Yaklaşık 30 yıldır Kocaeli’de yaşıyorum. Sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğuyum. Evli, üç erkek çocuk babasıyım. 35 yaşındayım. Hidrolik bakım onarım ustası olarak özel bir şirkette çalışıyorum.

Bu yardım fikri kafanızda nasıl oluştu? Nasıl başladınız?

Yaklaşık 2 yıl önce bir hayvan hakları derneğine gönüllü üye oldum. Oradaki arkadaşların tavsiyesiyle yürüteç yapma fikri oluştu. Daha önce bildiğim bir konu değildi tabii ki bu… Birkaç tane denemeden sonra her geçen gün üzerine koyarak geliştirdik. 

Bunu ticaret amaçlı yapmıyoruz. Maliyetine yapıyoruz… Çünkü hayvanseverlerin birçoğu çok fazla harcamalarda bulunuyorlar. Ben de onların yüklerini hafifletmek için uygun fiyata gelecek şekilde hazırlıyorum ve gönderiyorum.

Niğde’de yaşayan belden aşağısı felçli kızımıza yaptığınız yürüteç gerçekten şahane bir çalışma. Bu yürüteci yapma fikri nasıl gelişti? 

Niğde’deki felçli kardeşimizin hikayesini ortak olmanızın sebebi Songül Hemşiredir. Songül hanım bu konuyu bize bildirdiğinde daha önce böyle bir şey yapmadığımız halde  buna ilahi bir güç mü dersiniz veya başkasının derdini dert etmek mi dersiniz bilmiyorum o küçük kızı uzun yıllar da tanıyan bir insanmış gibi hissetmeye başladım ve buna kayıtsız kalamadım. Kaykay tarzında bir yatay yürüteç tasarladık ve bunu yaparken de maddi ve manevi anlamda birçok arkadaşımızın desteği oldu.

Sude kardeşimizin yürütecinin yaparken bir iyilik akımı başlatmak istedik ve bu iyiliği bulaştırabildiğimiz kadar çok kişiye bulaştırmak istedik. Bunu Türkiye içerisinde ve yurt dışında bazı yüreği güzel insanlar topluluğuna bulaştırmayı başardık.

MERHAMETİN DÜNYAYI AYAKTA TUTTUĞUNA İNANIYORUM

Ben merhametin dünyayı ayakta tuttuğuna inanıyorum ve bu anlamda her bireyin üzerine düşen sorumluluğu ve elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum hem sokak hayvanlarının hem de engelli kardeşlerimizin hayatlarını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmanız gerekir.

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü… Sizin gibi hayırsever insanlar sayesinde toplum daha da çok bilinçleniyor. Buradan vatandaşlarımıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Sosyal yaşamda, iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan engellilerin farkına varmamız, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerek. 

Sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hatırlayarak, sosyal medyadan birkaç paylaşım yaparak değil; yaşamın her alanında onların sorunlarına çözüm üretebilmek için uğraşmalı ve hayatın kenarında bırakmamalıyız. Ve 2 hayatı daha kolaylaştırmak adına.
Serebral palsi hastası kardeşlerimize yürüteç ihtiyaçlarını gidermek için çalışmamıza başladık. Bu çok önemli benim için. Çok kıymetli olan bu başlangıca destek olan, çok kıymetli güzel insanlar topluluğuna çok çok teşekkür ediyorum. Engel olmuyoruz engelleri kaldırıyoruz.

Merhamet dünyayı ayakta tutar …

Hayat tamircisinden ‘Engelliler Günü’nde anlamlı çalışma: Felçli küçük kız için yürüteç tasarladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Çok taktir ettim seni güzel insan

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!