Hayvan barınaklarına sıkı takip

AKP'nin Kızılcahamam kapında sokak hayvanlarıyla ilgili haberler gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz ve Konya büyükşehir belediyelerinin barınaktan sahiplenilen hayvanlar için teşvik verdiğini hatırlattı. Toplantıda diğer belediyelerde de bu uygulamanın yaygınlaştırılması istendi.

featured

Sokak hayvanlarıyla ilgili belediyelerin yaptığı projeler AKP‘nin Kızılcahamam kampında da konuşuldu. Bazı milletvekilleri, sokak hayvanları için belediyelerin barınakları artırması gerektiğini söyledi. Bir AKP kurmayı, Konya Büyükşehir Belediyesinin barınaktan hayvan sahiplenenlere 250 TL mama parası ödemesi örneğini verdi. Başka bir kurmay da Ankara’nın Mamak Belediyesinin aylık 500 TL mama parası verdiğini ifade etti.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bunlar güzel örnekler. İstanbul Beykoz İlçe Belediyesinin barınaklarını yerinde inceledim. Köpekleri sahiplenenlere teşvik veriyorlar. Takdir ettim. Barınaktaki bütün hayvanları sahiplenmek önemli” dedi.

Toplantıda barınaklardaki hayvanların sahiplendirilmesi konusunda diğer belediyelerin de benzer uygulamaları hayata geçirmesi gerektiği üzerinde duruldu. Bunların yanı sıra, son zamanlarda sosyal medyada yayılan sokak hayvanlarının saldırılarıyla ilgili de değerlendirmeler yapıldı.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı, barınak açmak isteyen belediyelere destek veriyor. Proje maliyetinin yüzde 40’ı oranında bakanlıktan hibe desteği sağlanırken belediyelere arazi de tahsis edilebiliyor.
Erdoğan, barınak yapılması konusunda belediye başkanlarına “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır. Belediye başkanlarına sesleniyorum: Sahipsiz hayvanlar için tedbir alın, güvenli barınaklar kurun” talimatını vermişti.

Hayvan barınaklarına sıkı takip

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!