Hazine arsası dağıtımında ‘suistimal’ korkusu

Konut yapımı için ucuz fiyatla hazine arazisi satma kararına sektör temsilcilerinden uyarılar geldi.

featured

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, önceki gün konut krizine çözüm olarak Hazine arazilerini ucuz fiyata satacaklarını ve ev yapmak isteyen yurttaşların bu arazileri satın alıp ister kendisi ister anlaştığı müteahhit aracılığıyla konut yapabileceğini açıklamıştı. Bakan Kurum, dünkü açıklamasında “Belki tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alınacak. Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Çatalca, Tuzla ve Başakşehir’de çalışıyoruz” demişti.

İnşaat Müteaahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, girişimle ilgili Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bizim sektör olarak sütten ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. Karara temkinliyiz, şimdilik bir detaylansın görelim diyoruz. Çünkü daha önce de KDV indirimi duyurulmuştu. Bu sektörümüze ve dar gelirliye KDV bindirimi olarak yansıdı. Aynı şekilde yine Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konut kredisi çözümü de sektör dinamikleri gözetilmeden atıldığı için sektöre olumsuz olarak yansıdı. Şimdi bu karar güzel gibi duruyor ama detayları bekleyeceğiz.”

‘ÜST GELİR GRUBUNUN ALMASI ENGELLENMELİ’

Kararın ekonomideki çıkmaz sonucunda oluşan panikle alındığını söyleyen Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, “Haziranda döviz bolluğu olacak enflasyon kalmayacak sanıyorlardı. Hele konut ve kirada böyle bir kriz akıllarının ucundan bile geçmiyordu. Şimdi temele inip düzeltemiyorlar. Alınan kararı sorguladığınızda soru işaretleri ile dolu absürt bir karar olduğu ortada” dedi. Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçan ise sistemde üst gelir grubuna sahip kişilerin arsa almasının engellenmesi gerektiğini vurguladı.

MALİYETLER YÜKSEK, ARAZİYİ BEDAVA VERSEN DE YAPILAMAZ

Brüt inşaat maliyetlerinin 6-7 bin lira olduğunu hatırlatan inşaat yüksek mühendisi Hüseyin Arslan, “Dar gelirli ve orta gelirliler bu maliyetler altında arsayı bedava verseniz de karşılayamaz inşaat yapımını. Net 100 metrekare olan bir dairenin brütlerini vesaire hesaplayınca arsa bedava olsa bile 1.5 milyon lira inşaat maliyeti var. Düşük gelirli bir insan bunu nasıl yapacak? Siz yapın bu arsalara evleri, yoksula ve dar gelirliye uygun fiyata taksitle satın. Bu yol yerine kamu arazilerini satışa açmak bir suistimal korkusu oluşturuyor toplumda” dedi.

Hazine arsası dağıtımında ‘suistimal’ korkusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 ay önce

    Vay arkadaş arsa, ev, inşaat.
    Bu millet sanki sokakta kalıyor yatacak ev bulamıyor? Bırakın artık inşaat üzerinde ekonomiyi yönlendirmeyi. Demir Çelik, Gıda, Hayvancılık, Makina imalata kaynak ayırın. Hazine arazilerilerini hayvancılık ve tarım şartıyla, Min.20 Max 30 sene üzerinden girişimciye ucuza kiraya verin.

  2. 8 ay önce

    Hazine arazilerini, yakılıp imara açılan arazileri satışa çıkarmanın kılıfını bulmuşsunuz. Çok tehlikeli bir iş yapıyorsunuz. Türk vatandaşının alamayacağı ve üzerine ev yapamayacağı bu kadar açıkken, bunu bir müjde gibi verip hem oy, hem de yabancıya satışın önünü açarak rant elde edeceksiniz. Bunları alabilecek insanlar belli…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!