HDP, avukatı yalanladı! Selahattin Demirtaş tiyatrosu

Selahattin Demirtaş'ın hayati riskine rağmen 7 gündür hasataneye sevk edilmediği açıklaması HDP tarafından yalanlandı. Olayın duyulmasını Demirtaş'ın kendisinin istemediğini açıklayan HDP, Demirtaş'ın cezaevi yönetiminden yana da sıkıntısı olmadığını da duyurdu. Olayı 'Demirtaş'a özgürlük' kampanyasına çevirenler ise bu açıklamayı görmemeyi tercih etti!

HDP, avukatı yalanladı! Selahattin Demirtaş tiyatrosu

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi avukat Ayşegül Demirtaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır” ifadelerini kullandı. Avukat Demirtaş devamında “Ancak Selahattin Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir” iddiasında bulundu.

‘Demirtaş’ın, hücresinde kalbi sıkıştı bilinci kapandı!’

Bu açıklamanın ardından sosyal medyada “Demirtaş’ın cezaevinde ölüme terk edildiği” yönünde bir hava estirildi ve olay “Demirtaş’a özgürlük” kampanyasına dönüştürüldü.

Ancak HDP, resmi hesabından Demirtaş’ın avukatının yaptığı açıklamaları adeta yalanladı.

Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun cezaevine gittiğini duyuran HDP, Demirtaş’ın kısa süre baygınlık geçirdiğini ve olayın duyulmasını kendisinin istemediğini açıkladı. Demirtaş’ın cezaevi yönetimiyle ilgili bir sorununun da olmadığı belirtildi.


Açıklamada şöyle denildi:

“Sayın Selahattin Demirtas’ın sağlık durumu ile ilgili vekillerimiz Erol Katırcıoğlu ve Dr. Necdet İpekyüz bugün kendisini ziyaret etmiş ve bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda sayın Demirtaş hastaneye sevk edilmiştir.

Selahattin Demirtas ile görüşen Vekilimiz Erol Katırcıoğlu: Güçlü, dinamik görünüyordu. Önce Abdullah Zeydan ile görüştük. Abdullah Bey, Demirtaş’ın geçen hafta nefes darlığı yaşadığını, kısa süre baygınlık geçirdiğini söyledi. Demirtaş böyle bir olayın duyulmasını istememiş.

Erol Katırcıoğlu: Selahattin Demirtaş, “Hapishane yönetiminden yana sıkıntısı yok. Fakat bir şey olsa hemen müdahale şansı yok” diyor. Hastaneye götürmek için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılması gerekiyor, süreç uzuyor. Demirtaş’ın bu durumdan rahatsızlığı var.”

KAMPANYA HIZ KESMİYOR

Özet olarak, Selahattin Demirtaş’ın bilinç kaybına rağmen 7 gün hastane sevk edilmediği ve kamuoyu baskısı nedeniyle sevkin bugün yapıldığı iddiası yalandır. HDP’li vekillerin açıklamasından görüldüğü gibi, Demirtaş hastalığının duyulmamasını kendisi istememiş ve “cezaevi yönetimden yana da sıkıntısı yokmuş.”

HDP’nin bizzat iddiaları yalanlamasını görmezden gelen gruplar, avukatın gerçek dışı açıklamaları üzerinden kampanyayı sürdürdü. Sosyal medyada HDP/PKK taraftarlarının yanı sıra CHP yöneticileri ve milletvekillerinin özel çabası gözlerden kaçmadı.

DOKTORLAR NASIL YORUMLADI?

Öte yandan olayı, uzman doktorlara sorduk. Değerlendirmeleri şöyle oldu:

“Solunum yetmezliği olan yoğun bakıma alınır, niye yoğun bakımda değil? İnsan birden bire solunum yetmezliğine girmez. Ya kalp krizi geçirip girer ya zaten KOAH hastasıdır. KOAH yoktu. KOAH klinik tanıdır. TV’de yüzünü görsek bu KOAH deriz. Kalp krizi geçirdiyse niye anjiyo yapılmadı? Bilinci kapanan açılan adam orada bekletilmez.”

BAŞSAVCILIK NE DEDİ?

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuyla ilgili avukatı tarafından gündeme getirilen iddialarla ilgili olarak, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın 26/11/2019 günü cezaevi yönetimine rahatsızlandığını bildirmesi üzerine acilen 112 aranılarak gelen doktor tarafından ilk muayenesi ve gerekli tetkikler yapılmıştır.

Yapılan tetkikler neticesinde Demirtaş’ın herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir.

Bu süreç içerisinde Selahattin Demirtaş’ın ailesi ve ziyaretçileriyle rutin olarak yapılan görüşmeleri gerçekleşmiştir. Ayrıca farklı tarihlerdeki doktor muayene talepleri de her zaman karşılanmıştır.”