HDP Eş Başkanı Buldan: Cumhuriyetin yarattığı tahribatlar…

İstanbul'da düzenlenen konferansta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorununun çözümsüzlüğü, cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesidir” dedi. Buldan, “Cumhuriyetin ve cumhuriyete bağlı olarak yaşananların ülkemizde yarattığı tahribatları elbette ki bugün burada sıralamak, ne zamanımıza ne günlerimize yetmeyecektir” ifadesini kullandı.

featured

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından İstanbul’da “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” düzenlendi.

Bakırköy’deki İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğin açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, hedeflerinin demokrasiyi geri dönülmez bir şekilde yerleştirmenin yollarını birlikte aramak olduğunu söyledi.

Sancar, demokrasiye giden yolu açabilmek ve cumhuriyeti demokrasiyle buluşturup bütünleştirip kopmaz bir bağ içine yerleştirmenin, temel sorunlarla gerçekçi bir şekilde yüzleşilmesine bağlı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İhtiyacımız olan şey; siyaseti tam anlamıyla özgürleştirmek, bireyi özgür olarak kabul etmek, toplumdaki bu farklılıkların eşit, birlikte yaşam imkanlarını yaratmak ve bir büyük barışı kurmaktır. Büyük barışı ancak bu temelde kurabileceğimize inanmamız bu açıdan gerçekten önemli. Ancak farklılıklarımızı eşit yaşama şartlarını yarattığımızda kurabiliriz. Ancak özgürlüğü bu toplumun kurucu dinamiği haline getirdiğimizde, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği, eşit yaşadığını hissettiği bir yaşam kurduğumuzda yaratabileceğiz.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da demokratik cumhuriyetin tüm sorunların çözüm anahtarı olduğunu söyledi. Türkiye’de Kürt sorunu çözümsüzlüğü olduğunu iddia eden Buldan, şöyle devam etti:

“Bu ülkedeki tüm sorunlara kaynaklık eden Kürt sorununun çözümsüzlüğü, cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Kürt sorunu cumhuriyet ve demokrasi arasındaki en büyük çatlağı oluşturmaktadır. Cumhuriyetin ve cumhuriyete bağlı olarak yaşananların ülkemizde yarattığı tahribatları elbette ki bugün burada sıralamak, ne zamanımıza ne günlerimize yetmeyecektir. Bu birlikteliği esas alan bir toplumsal mutabakatı hep birlikte güvenceye alacağımızın da teminatı olarak görülebilir. Bu nedenle meselenin demokratik bir çözümü var, kalıcı bir barış, cumhuriyetin demokratikleşmesi açısından tarihsel bir rol de oynayacaktır.”

HDP Eş Başkanı Buldan: Cumhuriyetin yarattığı tahribatlar…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. 5 Şubat 2023, 02:59

    Bunlara Cumhuriyet yaramaz! Bunlar feodalite içinde hayat buldular, bulurlar. Ağalık, şıh etkisi, hr türlü, ilkelllik, gayri yasal ticaret vs vs bunları var eden şeylerdir. Cumhuriyetin altın saçlı ışıkları altında eriyip, yok olurlar.

  2. Cumhuriyet sana seçilme hakkı vermiş, meclise getirmiş. Daha ne yapsın? Ama asıl tahribat senin beyninde.

  3. cözüm derken toprakmı talep ediyorsunuz bir kürt olarak millet vekilisiniz benim vergilerimle maaş alıyorsunuz sizin derdiniz türkle kürdü savaştırmak olmayacak kardeşim böyle birşey anladınızmı

  4. Senin ve senin gibilerin sorunlarini ben cözmesini biliyorum ama iste olmuyor.

  5. 4 Şubat 2023, 16:45

    Bu kadının hemen tutuklanması gerekiyor bence.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!