HDP Eşbaşkanı: İstanbul’daki zaferimizi sindiremiyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimi kendi zaferleri olarak niteledi. Üç belediye başkanının, terör örgütü PKK bağlantıları nedeniyle görevlerinden alınmasını ‘İstanbul seçimlerinde elde ettiğimiz zaferi içine sindiremeyenler, Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyum atadılar’ sözleriyle değerlendirdi.  

HDP Eşbaşkanı: İstanbul’daki zaferimizi sindiremiyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, beraberinde bazı HDP milletvekilleri ve İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan eski Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile partisinin İpekyolu ilçe binasına geldi. 

Burada yaptığı konuşmada Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlıklarında yapılan görevlendirmeleri eleştiren Sezai Temelli, 2016’da birçok belediye başkanı, milletvekili ve belediye meclis üyesinin tutuklandığını söyledi.

Temelli, şöyle konuştu: “Dedik ki; ‘Bu ülkeyi kayyum utancından hep beraber kurtaracağız’. İşte 31 Mart’ta yaptığımız budur. Bunu içine sindiremeyenler, birçok belediye başkanımızın mazbatasını vermeyerek irademizi gasbetmeye başladılar. İstanbul seçimlerinde elde ettiğimiz zaferi içine sindiremeyenler, Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum atadılar. Bunu kabul etmiyoruz. Bir an önce bu karar geri çekilmeli, arkadaşlarımız görevlerine iade edilmeli. Bunu bekliyoruz.”