HDP, Mansur Yavaş’a çok bozulmuş!

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Demirtaş ve Kavala bırakılsın istiyorsanız bize katılın” diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Buldan, Van'da “Demirtaş'ı da istiyoruz” diyen vatandaşa Mansur Yavaş'ın inşallah dahi diyemediğini hatırlattı.

featured

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Mersin İl Başkanlığınca düzenlenen dayanışma yemeğinde partililerle bir araya geldi.

Buldan, Mezitli ilçesindeki programda, muhalefetin cesaretli bir duruş sergilemediğini savundu. İsim vermeden CHP’nin Van toplantısına ve Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “Demirtaş ve Kavala bırakılsın istiyorsanız bize katılın” sözlerine göndermede bulunan Buldan, şöyle konuştu:

“İktidar cephesinin karşısında olan muhalefet partilerinin birkaç gün önce Van’da, dün de grup toplantısında bulduğu bir çözüm; ‘Bize katılın’ çözümü. ‘Şimdi bulduğunuz çözüm bu mudur?’ diye elbette ki muhalefet partisine seslenmek isteriz. İktidara karşı muhalefetin bu duruşunun, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın özgürlüğüne kavuşabilmesi için ‘bize katılın’ demesinin iktidar partisinin söylemleriyle arasında çok büyük bir fark olmadığını özellikle ifade etmek isterim.”

İNŞALAAH BİLE DİYEMEYEN…

Buldan, bir ortaklık ya da katılım olacaksa bunun mücadele ortaklığıyla olabileceğini iddia etti. İsim vermeden Mansur Yavaş‘a göndermede bulunan Buldan şunları söyledi:

“Korkak siyaset tarzını elbette ki eleştirmek bizim hakkımızdır. Van’da esnafı dolaşırken birilerinin ‘Selahattin Demirtaş’ı da istiyoruz’ demesine hiçbir şekilde karşılık vermeyen ve inşallah demekten bile imtina eden bir siyaset tarzını elbette ki eleştirmek de bizim hakkımızdır. Böylesi korkak, cesaretten uzak bir siyaset tarzının biz bu ülkenin değişim ve dönüşümünde etkili bir rol ve yol olmadığını düşünüyoruz. Bu ilkesiz politikalarla Türkiye’nin yol alamayacağını ve ilerleyemeyeceğini de çok iyi biliyoruz.”

‘İNŞALLAH’ POLEMİĞİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçen hafta partisinin belediye başkanları toplantısı için gittiği Van’da vatandaşların derdini dinlediği kalabalık ortamda bir kişinin “Selahattin Demirtaş’ı istiyoruz” demesi üzerine “İnşallah” yanıtını verdiği görüntüler gündem olmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan ABB Basın Dairesi, “Sayın Başkan, şikayetini dile getiren bir kişiye sıkça ‘inşallah’ sözüyle yanıt vermiştir. Özellikle ‘Selahattin Demirtaş’ı istiyoruz’ sözüne bu yanıtın verildiği şeklindeki manipülatif haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da Yavaş’a tepki göstermişti.

Beştaş, “Mansur Yavaş’ın yaptığının yenilir yutulur tarafı yok yani. ‘İnşallah’ kavramını resmi açıklamayla tekzip etmesini ben anlayamıyorum, izah edemiyorum. Yani bu değerlendirmeler HDP’nin kitlesinde de çok büyük bir tepkiye sebep oluyor, bunu da onları temsil eden biri olarak söylemekten bir sakınca duymuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

HDP, Mansur Yavaş’a çok bozulmuş!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    “HDP, PKK olsaydı Ak-İktidar kapatılmasını engellemezdi o halde yasaldır.” savunmasıyla PKK’yı yasallaştıran sahte Atatürkçü Sarı-Muhalefeti asla bağışlamayacağız.. Oyumuz Zafer Partisine..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!