HDP’den ‘İstiklal saldırısı’ açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK'yı anmadan İstiklal saldırısını kınadı. Buldan, saldırıdan terör örgütlerini değil devleti sorumlu tutarak, "Algı operasyonlarıyla toplumu kutuplaştırarak, karanlık planlarla seçim sürecini dizayn etme çabalarına HDP olarak asla izin vermeyeceğiz" dedi. Buldan, geçen hafta AKP-HDP görüşmesi için “Gayet doğal” diyen Bahçeli'nin bu hafta HDP'yi hedef aldığını söyledi.

featured

HDP’li Pervin Buldan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevdiklerine ve vatandaşlara başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilediğini söyledi.

Saldırıdan sonra sosyal medyanın kısıtlandığını ve yayın yasağı getirildiğini anımsatan Buldan, “Çok geçmeden ortada bir bombalı saldırının ve acımasız bir katliamın olduğu anlaşıldı.” ifadesini kullandı. Partisinin şiddetsiz, çatışmasız, özgür ve eşit bir yaşam için mücadele ettiğini öne süren Buldan, bu tür katliamcı saldırıların tavizsiz bir şekilde karşısında durduklarını iddia etti.

Vatandaşları hedef alan insanlık düşmanı saldırıları kınadıklarını ve lanetlediklerini vurgulayan Buldan, şunları kaydetti:

“Yaşadığımız büyük kayıpların ve derin acıların son bulması için mücadelemizi tam bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Türkiye toplumuna korku salarak, şiddet ortamını büyüterek siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı olmadığımızı belirtmek isterim. Algı operasyonlarıyla toplumu kutuplaştırarak, karanlık planlarla seçim sürecini dizayn etme çabalarına HDP olarak asla izin vermeyeceğiz. Topluma dayatılan bu şiddet iklimi hep birlikte reddedilmeli ve yaratılmak istenen kutuplaştırma tuzağına asla düşülmemelidir. Sorunlarımızı konuşarak, diyalogla çözme temel yaklaşımından asla uzaklaşmamalıyız. Biz demokratik siyasette ısrarcı ve kararlıyız.”

‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜM YERİ PARLAMENTODUR’

Pervin Buldan, HDP’nin, Türkiye’nin demokrasisini yörüngesine oturtmak için bütün gücüyle çalıştığını öne sürerek “Yıllardır bu ülkenin en önemli sorunlarından biri Kürt sorunudur, çözümü de diyalog ve müzakeredir, çözüm yeri parlamentodur. Tecritle, güvenlikçi politikalarla ret ve inkarla bir yere varamazsınız. Kürt sorununda izlenen savaş politikaları yıllardır bu ülkeyi karanlıkta bıraktı, toplumda derin yaralar açtı, açmaya da devam etmektedir” iddiasında bulundu.

Kaos planlarını boşa çıkarmanın yolunun güçlü bir demokrasi olduğunu söyleyen Buldan, “Kürt’ü, Alevi’yi, her bir inanç ve kimliği eşit yurttaşlıkta buluşturalım. Herkes eşit ve özgür bir yaşam içerisinde kendisini görsün. Buna kulak tıkayanlar bilmelidir ki yaşanan krizlerin, tıkanmanın sorumlusu olmaktan asla ve asla kurtulamazlar. Ülkenin kaynakları ve bütçesi savaşa, talana ve soyguna değil halka gitsin, yoksulluğu bitirelim, sosyal adaleti getirelim.” diye konuştu.

‘BAHÇELİ BİR HAFTA SONRA ESKİ AYARLARINA DÖNDÜ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, bugünkü Grup Toplantısında “HDP’nin Türk siyaset ve demokrasi hayatında bir saniye yer almasına tahammül edemiyoruz” dediğini aktaran Buldan, Bahçeli’nin HDP’yi ve oy veren insanları hedef aldığını ileri sürdü.

Bahçeli’nin, geçen hafta, “AK Parti heyetinin HDP grubunu Meclis’te ziyaret etmesinin gayet doğal olduğunu” söylediğini, bugün ise HDP’yi hedef alan konuşmalar yaptığını kaydeden Buldan, “Bir hafta sonra eski ayarlarına geri dönen bir MHP Genel Başkanı ile karşılaştığımızı belirtmek istiyorum. Kendisine naçizane tavsiyemiz şudur; bugün konuşan MHP Genel Başkanının 8 Kasım’da konuşan MHP Genel Başkanıyla bir araya gelerek, ortak bir karar vermesinde fayda var. Onlara söyleyecek başka bir şeyimiz de yok.” görüşünü paylaştı.

BAHÇELİ NE DEDİ?

MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün partisinin grup toplantısında her mecrada olduğu gibi, TBMM’de de bölücü sima istemediklerini, terörist görmeye dayanamadıklarını ifade etti.

HDP’nin, PKK’nın eylem yoldaşı olduğunu söyleyen Bahçeli, “Terör zillettir, terör örgütleri hıyanettir, teröre karşı üç maymunu oynayanlar da zulmün göbek taşıdır. Biz terör örgütüne eleman devşiren, sözde Kürdistan propagandasıyla sabırlarımızı kevgire çeviren HDP’nin Türk siyaset ve demokrasi hayatında bir saniye yer almasına tahammül edemiyoruz.” diye konuştu.

HDP’den ‘İstiklal saldırısı’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!