HDP’den Millet İttifakı’na: Kimin sayesinde birisi cumhurbaşkanı, diğeri başbakan olacak!

CHP'li Gürsel Tekin'in “HDP'ye bakanlık verilebilir” çıkışının ardından başlayan tartışmaya HDP de katıldı. HDP'nin bakanlık derdinin olmadığını öne süren Sırrı Sakık, CHP ve İYİ Parti'ye "Birileri ‘çıkıyor cumhurbaşkanı', bir diğer ‘başbakan olacağım' diyor. Kimin sayesinde olacak?" diye sordu.

featured

CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in bir televizyon programındaki “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözleri siyasetin yeni tartışma konusu oldu. CHP’nin Millet İttifakı’ndaki ortağı İYİ Parti’den sert yanıtlar geldi.

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, “Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz?” dedi.

“İYİ Parti’nin hassasiyetlerine, Genel Başkanlarının ‘Terör örgütünün gölgesinin bile düştüğü yerde olmayız.’ beyanına, asgari ittifak hukukuna ve nezaketine rağmen, kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz? Bu gibi açıklamalar doğru değil ve biz böyle bir şeye asla razı olmayız” ifadelerini kullanan Ağıralioğlu, tepkisini şöyle sürdürdü:

“Bu gibi talihsiz beyanatlar sebebiyle bir daha, açıkça şerh edelim ki: PKK’ya terör örgütü diyemeyen ve terörle bağını kopartamayan HDP ile asla yol yürümeyiz. İttifak hukukuna riayet ve karşılıklı saygı için bizim ilkelerimiz ve kırmızı çizgilerimiz dosdoğru anlaşılmalıdır.”

İYİ Partili başka isimlerden de benzer mesajlar verildi.

HDP’Lİ OLUÇ: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL

Tartışmaya ilişkinse HDP’den ilk açıklamalar geldi.

Independent Türkçe’ye konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, öncelikle parti olarak böyle bir tartışmanın içinde yer almadıklarını söylese de İYİ Parti’den gelen tepkilere sert yanıtlar verdi.

Oluç, “Eğer diğer partiler bugün HDP’nin durumunu tartışacaklarsa önce iktidar partileri kendi durumuna bakmamalılar. Bu ülkeyi nasıl yozlaşmış bir hale getirdiklerine bakmalılar. Muhalefet partileri de seçmenlerin çok önemli bir kısmını nasıl olur da yönetimden dışlarız hesabı içindelerse onlar da aynaya bakmalılar. Hiç kimsenin haddine değildir 7 milyona yakın oy alan bir parti yönetime gelebilir mi, gelemez mi tartışmasını yapmak. Hele Hele sürekli iktidara yeşil ışık yakan, iktidar kapısında ikbal arayışında olan birinin haddi hiç değildir.”

HADDİNİZE Mİ?

HDP’li Sırrı Sakık ise “Bu şahıslar yeminli Kürt düşmanıdır ve bizim muhatabımız değildirler” dedi. Ağıralioğlu’nun bir ara İYİ Parti Grup Başkanvekili olduğunu, oradan alınıp genel başkan yardımcısı yapıldığı en sonunda bu görevine de son verildiğini anımsatan Sırrı Sakık, “Yani partide yok hükmünde sayılan biri HDP üzerinden polemik yaratarak var olmaya çalışıyor. Siz kimsiniz ki HDP’ye yön vereceksiniz?” dedi.

“Birileri çıkıyor ‘cumhurbaşkanı’, bir diğer ‘başbakan olacağım’ diyor. Kimin sayesinde olacak?” diyen Sakık, “Siz kimsiniz ki HDP’ye ayar vereceksiniz? Haddinize midir böyle bir şey söylemeye? HDP’nin gündeminde bu tartışmalar yok. Bakanlık gibi bir sorunumuz da yok. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin de içinde bulunduğu bir bakanlar kurulu yok muydu? Vardı. Siz kimsiniz, nesiniz? Sizin MHP’den ne farkınız var? Bizim mevcutlarla bir iktidar bloğunda buluşmak gibi bir çabamız olmadı, olamaz.”

HDP’den Millet İttifakı’na: Kimin sayesinde birisi cumhurbaşkanı, diğeri başbakan olacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 4 hafta önce

  Diller yutulur…

 2. 4 hafta önce

  Çok meraklılarsa Cumhur İttifakı’na oy verebilirler; ama biliyorum ki bu utancı HDP seçmeni dahi kaldıramaz, kendi seçmenlerini bu konuda asla ikna edemezler. Yani bu heriflerin bu denli elleri mahkumken ekstradan reklamlarını yapmanıza hiç ama hiç gerek yok. Bırakın şunları kendi hallerinde, tıpış tıpış gelecekleri yok belli. Ayrıca Zafer Bayramı’mızı bile kutlamaktan imtina eden bir sözde partiden kimse medet ummalı!

  • 4 hafta önce

   Gerçi Gezi direnişi başladığını da Genel Başkanları Dolmabahçe de açıklamıştı bu bir darbe girişimidir diye…

 3. 4 hafta önce

  Suç sizde değil; sizi adam yerine koyanlarda ve bir terör örgütünün siyasi uzantısı olarak siyaset yapmanıza göz yumanlarda. O kadar.

 4. 4 hafta önce

  O zaman bende geri gelirim.

 5. 4 hafta önce

  Konuşana değil, konuşulanlara bak!
  Türk halkına değil, bu topraklarda yaşayan insanlara değil, bir terör örgütünün kravat takmış elemanlarına güvenirseniz, olacağı budur. Böyle konuşurlar.

 6. 4 hafta önce

  Yönetime gel de, ne yapacaz onu söyle. Pkkya destek olmak dışında bir tane ekonomik, sosyal programınız yok. Varsa yoksa dış mihrak soslu terörist propaganda. Hdpli belediyeler yıllardır yönetimde. Ne yaptınız şimdiye kadar? Size oy veren de sizin gibidir.

  • 4 hafta önce

   aynen. bunların agzından (HDP) guneydoguya iş ,aş,toprak vaad edenı duydunuz mu?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!