HDP’li Gergerlioğlu şimdi de ‘Ensarcı’ oldu!

HDP'li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Youtuber Oğuzhan Uğur'un Açık Mikrofon isimli programına konuk oldu. Gergerlioğlu'nun PKK ve FETÖ'ye terör örgütü diyememesi tepki çekti. Öte yandan, Ensar Vakfı'ndaki 45 çocuğa tecavüz skandalına ilişkin konuşan Gergerlioğlu'nun "Evet, sapık öğretmenin iğfal ettiği öğrenciler var. Ve bu öğretmen de ağır bir ceza almış durumda. Bir kişiden dolayı bir kurumun kapatılmasını doğru bulmam. Bunu ister cemaat yurdu olsun, ister bir vakıf olsun, ister başka kurumlar olsun... Doğru değil." demesi de dikkat çekti.

featured

Babala Tv Youtube kanalında Oğuzhan Uğur‘un programına konuk olan HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplar gündem oldu. Gergerlioğlu’nun “PKK bir terör örgütü müdür?” sorusuna kaçamak cevap vermesi ve PKK’ya terör örgütü diyememesi de katılımcıların tepkisini çekti.

Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bakın ben  şiddetin her türlüsüne karşıyım. Terör tanımı değişebilir. Zaman zaman devlet terörü de estirildi. Bunu da Kürt halkı çok iyi biliyor.” 

‘DURUP DURURKEN O İNSANLAR SİLAHA SARILMAMIŞTIR’

Gergerlioğlu, Gazeteci Özlem Gürses’in kendisine sorduğu “Sizce Fetullah Gülen ve FETÖ yapılanması da mı bir ihtiyaçtan doğdu?” sorusuna “Evet. IŞİD de aslında Müslüman düşünce dünyasındaki çarpıklıklardan dolayı ortaya çıkmıştır. Durup dururken de o insanlar silaha sarılmamıştır. Orada da böyle bir orada da böyle bir patoloji vardır.” diyerek yanıt verdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ülkede de böyle sorunlar var. Din ve vicdan özgürlüğü alanında sorunlar yaşandı. Kürt meselesi alanında sorunlar yaşandı. Ve Kürtler kendine göre bir çözüm bulmaya çalıştı. Dini cemaatler de kendilerine göre devlet dışı eğitimlerle dinini öğrenme yönünde gayretlere sarıldılar. Buralardan kaynaklandı. Cemaatlerin ortaya çıkışı da bundan kaynaklandı. Ben kendi anlayışıma göre bir cemaat kurayım, insanları eğiteyim, devletin veremediği dini eğitimi ben vereyim gayretiyle Türkiye’deki cemaatler ortaya çıktı ve engellendiklerini düşündüler. Din ve vicdan özgürlüğü alanında da sorunlar yaşandı bu ülkede. Din ve vicdan özgürlüğü alanında sorunlar yaşandığı için cemaatler ortaya çıktı ve kendilerine göre bir yol çizerek bir eğitim oluşturmaya çalıştı.”

ENSAR VAKFI AÇIKLAMASI: BİR KİŞİDEN DOLAYI BÜTÜN KURUMUN KAPATILMASINI DOĞRU BULMAM

Ayrıca, Ensar Vakfı’ndaki 45 çocuğa tecavüz skandalına ilişkin konuşan Gergerlioğlu, “Ensar Vakfı’ndaki olay karşısında bir medyatik fırtına esti. Ben olayı inceledim. Ensar Vakfı yetkilileriyle de konuştum. Çünkü bizim işimiz budur. Her eksimle konuşmaktır. Onları da dinledim, olayı da inceledim. Evet, sapık öğretmenin iğfal ettiği öğrenciler var. Ve bu öğretmen de ağır bir ceza almış durumda. Bir kişiden dolayı bir kurumun kapatılmasını doğru bulmam. Bunu ister cemaat yurdu olsun, ister bir vakıf olsun, ister başka kurumlar olsun… Doğru değil. Yapılması gereken denetimlerin yapılması. Böyle kurumlar kurulabilir. Siz isteseniz de istemeseniz de kurulabilir. “Cemaatler, vakıflar kapatılsın” demek bu ülkenin sosyolojisine de aykırı bir durumdur.” düşüncesini savundu.

O SORU PROGRAMA DAMGA VURDU

Öte yandan, Şehit Anaları Derneği Basın Sözcüsü Beyza Tufan’ın, “HDP Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden toprak koparmak istiyor mu, özerk bir devlet kurmak istiyor mu istemiyor mu?” sorusu ise programa damga vurdu. Tufan, şunları söyledi:

“Bir milletvekili sıfatıyla karşımda olmanız benim için bir şey ifade etmiyor. Siz saçtığınız fitneyle insanların beyinlerine kurşun sıkıyorsunuz. Tutturmuşsunuz 40 senedir bir Kürt sorunu, Kürt meselesi… Binlerce insanın ölmesine neden oldunuz saçtığınız fitneyle. Ben size soruyorum; Kürt sorunu dediğiniz şey tam olarak nedir? Anayasamızda Türk ve Kürtler için ayrı maddeler mi var? Hakim karşısına çıktığınızda Kürtlere 10 katı ceza mı veriliyor? Vergi dairesine gittiğinizde 10 katı vergi mi alıyorlar? Kürt çocukları okumak istediğinde, üniversitenin kapısından mı çevriliyorlar? Bu ülkede çalışıp para kazanmak isteyen hangi Kürde devlet engel oldu? Meclis’e dönüp baktığımızda terör örgütüne bu kadar ilişikli bir parti olmanıza rağmen 50 vekille temsil hakkına sahipsiniz. AK Parti ve CHP’ye baktığımızda Kürt siyasetçiler var. İYİ Parti’de dahi Kürt siyasetçiler var. Her arenada temsil hakkınız var. Çözüm çözüm dediğiniz şey nedir? Siz partiniz adına soruyorum ben; HDP, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden toprak koparmak istiyor mu, özerk bir devlet kurmak istiyor mu istemiyor mu?”

Gergerlioğlu, Tufanın sorusunu “Şehit Anaları Derneği Sözcüsüyseniz şöyle söyleyim; ben size empati yapıyorum. Samimi öğretmen arkadaşım örgüt tarafından katledildi. Ben o öldürüldüğü için, bu meselenin çözümü için elimi taşın altına sokayım, koru avuçlayım dedim.” diyerek yanıtladı.

Gergerlioğlu’nun soruya verdiği cevaplar ise katılımcıları tatmin etmedi.

HDP’li Gergerlioğlu şimdi de ‘Ensarcı’ oldu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Tatmin etmek bir yana, saç baş yolduracak cinsten bir beyin tutulmasına, beynemazligina sahip bir kişiden inciler döktürdü şahsiyet. Ama tam da terör destekçisi batının ve sahiplerinin sesi gibi konuştu.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!