HDP’li vekil: Erdoğan adım atarsa tabii ki AK Parti ile uzlaşırız

featured

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, FETÖ’nün internet sitesine konuştu. Katırcıoğlu, HDP İzmir İl Başkanlığına düzenlenen ve Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıyı ‘Erdoğan’a mesaj’ olarak yorumladı.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Fetullahçı terör örgütünün propoganda sitelerinden Kronos Haber’e konuştu.

Katırcıoğlu, HDP İzmir İl Başkanlığı’na düzenlenen ve Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıyı “Erdoğan’a mesaj” olarak yorumladı.

NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesini de değerlendiren Katırcıoğlu, “Orada demokrasiye evrilme mesajı verildi” diye konuştu.

Katırcıoğlu, “Kürt sorununun çözümü noktasında başlayan ya da başlaması planlanan yeni bir müzakere süreci mi var? Olursa HDP, AKP ile uzlaşır bir ortaklık olur mu?” sorusuna ise Erdoğan’ın adım atması hâlinde uzlaşmaya hazır olduklarını ve çözümün ‘her an’ var olduğunu ileri sürdü.

‘SEVİNDİREN’ GELİŞMELERİ SIRALADI

“Birkaç ay içerisinde arka arkaya olan bir takım gelişmeler oldu. Bir tanesi 104 amirale açılan soruşturma. Ardından Sedat Peker’in çıkışı ve ortalığa döktüğü özellikle Ağar ekibi ve yolsuzluk hikayeleri. Burada bir çatlama var gibi gözüküyor. Bir de son olarak Balyoz davasında yedi kişinin cezasını yenilediler. Şimdi bunlar tesadüf de olabilir. Fakat bunları yan yana getirdiğimiz zaman sanki 15 Temmuz’dan sonra Tayyip Erdoğan bir koalisyon kurdu. Bunun içinde Hulusi Akar da var, Süleyman Soylu da var, Bahçeli de var ve muhtemelen başkaları da var. Hulusi Akar’la orduyu kontrol ediyor. Bir takım yakın adamlarıyla büyük kurumları yönlendiriyorlar. Süleyman Soylu da İçişleri Bakanlığı’nı yönlendiriyor. Böyle bir koalisyon oluştu. Bu koalisyon Sedat Peker’in gündeme getirdiği davalarla oluşan bir çatlak ihtimalini bana düşündürüyor.

‘AK PARTİ İÇİNDE BİRÇOK İNSAN RAHATSIZ’

Bunu Biden’la ilişkilendirerek düşündüm. Eğer gerçekten de Adalet ve Kalkınma Partisi veya Tayyip Erdoğan uçurumu gördü ve uçurumdan kurtulmak için yavaş yavaş da olsa daha demokratik adımlar atmak gibi bir düşünceye gelmiş olsa bunu MHP varken nasıl yapacak? Dolayısıyla Tayyip Erdoğan bence gerçekten zor durumda. Çünkü partisine yeteri kadar hâkim değil. Daha doğrusu parti siyasetine hâkim diyeyim. Bildiğimiz kadarıyla bize dava açılması konusunda Adalet ve Kalkınma Partisi içinde birçok insan rahatsız. Bunu bize ifade ettiler. MHP ısrarla “kapatılmalıdır” diyerek bence Tayyip Erdoğan’ın elini belirliyor…

“Gönlümden geçer” dediğiniz için tekrar sormak isterim. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde adım atsa HDP tekrar AKP ile uzlaşır mı?

Tabii ki.

Gerçekten bu şekilde bir çözüm çıkmasına inanç var mı?

Her an var. Sayın Öcalan da söyledi. “Ben bir hafta da çözerim” dedi. Bu çözülmeyecek bir mesele değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile müzakere edilir ve çözülür diyor musunuz?

Evet. Çözüm konusunda bir adım atmayı düşünürse tabii ki konuşuruz. Ben bunun doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü Kürt sorunu sadece Kürt sorunu değil. Türkiye’nin hem eksik demokrasisinin sorunu hem de ekonomik bir sorun. Kürt sorununu çözen bir Türkiye ekonomik sorunlarına da çözebilir.

Dönem dönem girişimler oldu. Oslo gibi, Öcalan’la görüşme ve Çözüm Süreci gibi. Kürt sorunu bu görüşmelere indirgenebilecek bir sorun mu? Bir de demokrasi sorunu diyorsunuz. Bu iktidarla demokrasi sorunu çözülebilir mi?

İktidarın şu anki geldiği nokta bu soruna hayır dememi gerektiriyor, biliyorum. Çünkü şu anda bir nefret bir düşman hukuku uygulanıyor. Ama Erdoğan yarın “biz bunu çözeceğiz, konuşalım” dese hayır demeyiz.”

HDP’li vekil: Erdoğan adım atarsa tabii ki AK Parti ile uzlaşırız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 sene önce

  Güneydoğu Anadolu halkının haklı dâvâsını Devlet-i Ebed Müddet ABD’nin istediği argümanlarla savunmayı “şerefsizlik”, “işbirlikçilik” vs addedenler, müttefiklerini (avukatlarını), elbette CHP hâricinde arayacaklardır.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Tiksinti geliyor bunlardan.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Balyoz davasından Orgeneral Çetin Doğan Fetö hukuğa yeniden yuvalandı.
  son dönemdeki saçma hukuk kararları ve ASD de geçenlerde kurulan türk demokrasi projesi önümüzdeki günlerde kamu vicdanını zedeleyen bir çok kararın alınacağının izleri.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Her kimki HDP`ye oynuyor , kaybetmek kaderi !!!!
  HDP bu kafayla hep kaybeden !
  HDP iktidari ve muhalefeti birbirinr kirdirarak aradan siyrilma pesinde. Bu tipik ABD oyunu!

  Gelgelelim bizdede buna uygun alt yapi var !

  Türkiye nin ayaga kalkamamasinin sebebide budur !
  Her üc tarafta amerikanci !!!!!!! Bu nasil oluyor demeyin, SAKSIYI calistirin.

  Cevapla
 5. bakalım iş o noktya varacak mı eskiye dönülecek mi

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  İlginç feto kanalında akp ye barış cubugu

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!