HEDEP’ten açık pazarlık: Ya masa ya yokuz!

“Bu yerel seçimlerde 2019'daki gibi ya da son mayıs ayındaki seçimlerdeki gibi HDP'nin, yeni adımızla da HEDEP'in görülmediği, yok sayıldığı, görülmeyeceği, aynı masada oturulmayacağı bir ittifakı biz istemiyoruz.”

featured

HEDEP Eş Genel Başkanı Tulay Hatımoğulları Oruç, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin, “Türkiye’de birinci ve ikinci olduğumuz beldelerde, belediyelerde ve büyükşehirlerde kendi adayımızla çıkacağımızı karar altına almış durumdayız” dedi.

‘AKP-HEDEP PAZARLIĞI’ İDDİALARI

Öte yandan HEDEP ile AKP arasındaki seçim temasları yapıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Önceki yerel seçimlerde HDP’nin Batı’daki büyükşehirlerde aday çıkarmayarak CHP adaylarının kazanmasını sağladığını değerlendiren AKP’nin HEDEP’den bu seçimde o illerde aday çıkarmasını istediği konuşuluyordu.

HEDEP’in iktidardan beklentisinin, yerel seçim öncesi yeni bir açılım yapması, İmralı ile görüşmenin yeniden sağlanması ve kayyım uygulamasına son verilmesi olduğu öne sürülüyordu.

‘AYNI MASAYA OTURMA’ VURGUSU

Oruç, Adana’da gazetecilerle otelde buluştuğu toplantıda partisinin Mahalli İdareler Seçimi’ne ilişkin çalışmalarını anlattı.

Seçimde bir perspektif oluşturmak için halkın görüşlerine başvurduklarını belirten Oruç, “Halkımızın bizden çok net bir talebi oldu: ‘Bu yerel seçimlerde 2019’daki gibi ya da son mayıs ayındaki seçimlerdeki gibi HDP’nin, yeni adımızla da HEDEP’in görülmediği, yok sayıldığı, görülmeyeceği, aynı masada oturulmayacağı bir ittifakı biz istemiyoruz.’ dedi. Biz, halkımızın bu taleplerini aynı zamanda konjonktürün, Türkiye’deki siyasi gelişmelerin de farkında olarak değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Oruç, seçim ittifaklarının demokratik bir zeminde açık ve şeffaf şekilde yapılması halinde ittifakta olacaklarını belirterek, “Aksi takdirde ‘HDP hele bize oy versin ama kenarda dursun, HEDEP bizim yanımızda görünmesin’ gibi bir yaklaşımı bu dönem kabul etmeyeceğimizi ilan ettik. Adana kamuoyunun da bunu bilmesini isterim çünkü gerçekten Adana Büyükşehir Belediyesi, bizler için önemlidir.” diye konuştu.
Yerel seçim stratejileri konusunda bilgi veren Oruç, “Türkiye’de birinci ve ikinci olduğumuz beldelerde, belediyelerde ve büyükşehirlerde kendi adayımızla çıkacağımızı karar altına almış durumdayız.” dedi.

AKP HEDEP’ten ne istiyor? Yeni ‘temas’ kulislerinde hangi pazarlıklar dönüyor?

HEDEP’ten açık pazarlık: Ya masa ya yokuz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. konu uyusturucu ticareti ve kacakcilik olunca diger partiler ile birlikte arka plani cok seversiniz ama.

  2. Sizin gibi doneklerden hersey beklenir. Yuzde yuz Erdoganla anlastiniz ki adaylar cikriyorsunuz oylari bolmek AKPye yaranmak icin.

  3. 16 Kasım 2023, 14:48

    Bizim için yok hükmündesiniz zaten.
    ”Akrepler kıskacında Türkiye…”

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!