‘Helalleşme’ çağrısından ‘Kürtler’le barış’ çıktı!

featured

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyunda tartışılan ‘helalleşme’ çağrısına açıklık getirdi. Kürtlerin acısı olduğunu söyleyen Erkek ‘Biz bu gerçeklerle yüzleşmek, bizim de hatamız varsa onu kabullenmek ve barışı sağlamak istiyoruz.’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından bir video yayınladı. 

Videoda ‘helalleşme’ kararı aldığını belirten Kılıçdaroğlu, bunun için ‘yolculuğa çıkacağını’ söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun sözleri kamuoyunda tartışılırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek dikkat çeken açıklamalar yaptı.

‘KÜRTLERİN ACISI VAR, BARIŞI SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

Halk TV yazarı Fikret Bila’ya konuşan Erkek, “Aleviler, Kürtler, Romanlar, emekçiler, yoksullar hemen her kesimin acısı, yarası var. Biz bu gerçeklerle yüzleşmek, bizim de hatamız varsa onu kabullenmek ve barışı sağlamak istiyoruz. Toplumsal kesimlerle helalleşmek bu anlamdadır. Yoksa iktidarla, sarayla helalleşmek diye bir konu yok.“ dedi.

Firari FETÖ’cüden Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ açıklamasına destek

‘HELALLEŞME, ‘BARIŞ’ ÇAĞRISIDIR’

Kıılçdaroğlu’nun ‘barış’ çağrısı yaptığına dikkat çeken Erkek, “Sayın Genel Başkanımızın helalleşme yolculuğundan söz etmesi bir barış çağrısıdır. Toplumun her kesimi acılar yaşadı. Her kesimin yaraları var. Başkalarının acılarını hissetmezsek onları anlayamayız. Türkiye’nin barışa, birlikteliğe ihtiyacı var. İktidar 20 yıldır bu toplumu kutuplaştırıyor. İnanç farkından etnik aidiyet fakından kutuplaştırıyor. Ötekileştiriyor. Düşmanlaştırıyor. Farklılıklar üzerinden toplumu bölüyor. Halk artık bundan bıktı. Biz ise kucaklaşmayı, barışı sağlamayı, 83 milyon bir arada yaşamayı hedefliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sık sık vurguladığı gibi biz CHP olarak farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyoruz ve barış içinde bir arada yaşamak istiyoruz. Bunun için geçmişi deşmek, yaraları kanatmak değil gelecek için toplumsal barışı kurmak istiyoruz. Bu ülkede her kesim acılar yaşadı, yaralandı.” ifadelerini kullandı.

‘HESAP SORULACAK’

CHP’li Erkek şöyle devam etti. 

“Hesap sorma, hesaplaşma konusu elbet ayrı. Usulsüzlük, yolsuzluk yapan ihaleye fesat karıştıran, kamu kaynaklarını kullanırken kamu zararı yaratan herkes elbette sorgulanacak, hesap sorulacak. Meclis’te araştırma komisyonları kuracağız. Sayıştay raporlarının hepsi Meclis’e gelecek. Denetim organları görevini yapacaklar. Kamu zararları elbette tahsil edilecek. Konusu suç olan eylem ve işlemler yargıya taşınacak. Bürokraside sadece aldığı emri uygulayanlar sorumlu olacak da, o emri veren bakan da cumhurbaşkanı da sorumlu olmayacak mı? Elbette olacak. Yapılan yolsuzluklar, usulsüzlükler, hukuk dışı işlemler, işlenen suçlar kimsenin yanına kâr kalmayacak.”

ÖZTRAK’TAN ‘DİNSELLEŞME’ YORUMLARINA YANIT

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da bugün CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası basın mensuplarının “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ‘Geçmişte partimizin de hataları oldu. Helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım.’ dedi. AK Parti’li bazı isimler bu ifadeyi ‘Siyaset dilinin dinselleştirilmesi tehlikeli’ diyerek eleştirdi. Bu eleştiriye yanıtınız nedir?” sorusuna “Genel Başkanımızın helalleşme konusundaki açıklaması son derece net. Yani bu açıklamayı kalkıp ‘dinselleşme’ falan gibi yorumlayanlara da Allah akıl fikir versin.” yanıtını verdi.

‘CHP KÜRTLER’DE YARA AÇTI, YAPILMASI GEREKENLER VAR’

Öte yandan eski HDP milletvekili Altan Tan da ‘helalleşme’ çağrısını olumlu bulduğunu söyledi. Tan, “Bu söylem cumhurbaşkanlığı adaylığının ilanı. Bu söylemler bir cumhurbaşkanı adayının sözleri. İlk defa bir CHP Genel Başkanı bunu yapıyor. Bu söylem doğru. CHP, uzunca bir dönem Kürtler’de, dindar kesim ve diğer azınlıklarda ciddi yaralar açtı. Kılıçdaroğlu bu çağrıyı gerekçeyle yaparsa yapsın bu çağrı önemli. Toplumda yaşanan acılarla yüzleşmek çok önemli. İntikam, kavga ve yaraları kanatmanın topluma bir faydası yok. Bu çağrının inandırıcı olabilmesi için yapılması gerekenler var. Kılıçdaroğlu’nun öncelikle bu çağrıyı açması gerekiyor. Dindar kesimin endişelerini ve Kürt sorununun çözümüne dair projeler ortaya koyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ANADİL’ ÇAĞRISI

Tan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çağrıya yönelik yapılacak ilk adım yarın için bir şeyler söylemektir. Kılıçdaroğlu, Kürt sorunun çözümünde neler düşünüyor? Anadil eğitimi için neler söylüyor? Cezaevinde olan insanlarla ilgili ne söylüyor? Genel af mı düşünüyor? Tüm coğrafyada değişen isimlerin iadesiyle ilgili ne düşünüyor? Tüm bunları masaya koyması lazım. Hakları ortaya koymadan sadece sloganlarla olmaz bu işler.” 

‘RÖVANŞİST OLMAYAN…’

Medyascope’a konuşan Tan, “Türkiye bu yaralarla yaşayamayız. Ülkede müthiş bir dindar laik gerilimi var. Endişeli muhafazakar ve laikler var. Orta yerde kalmış Kürtler var. Türkiye’nin rövanşist olmayan yeni bir yeni paradigma ve iktidara ihtiyacı var. Kim bu paradigmayı sağlarsa benim gibilerin desteği onunla.  Millet İttifakı Kürt meselesinde bu paradigmada değil. İYİ Parti ‘Kürtçe anadil müzakere edilemez’ diyor. Muhalefetin bu işlerin çerçevesini belirleyip içini doldurması lazım. Eğer doldurmazsa bunun bir anlamı kalmaz” sözlerini kullandı.
 
 

‘Helalleşme’ çağrısından ‘Kürtler’le barış’ çıktı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 2 sene önce

  Kurtlerle Turkler savasta mi ki ? Bu da nereden cikti?

 2. 2 sene önce

  Desip desip durmayin, fitne cikarmayin. Gercek adaleti tesis edin hicbir sorun kalmaz ama o da feto ile olmaz. Gorunen o ki, chp aynen akp yolundan gidiyor. Ermeni acilimi da yakindir. Bir munafiktan kurtuluyoruz oburune tutunuyoruz. Mustehak bize.

 3. iyi zirvalamislar diyecegim ama adamlarin zihniyeti tahminim ,onlara ve digerlerine onerim resmi dilimiz olan TURKCEyi once kendilerinin ogrenmesi

 4. 2 sene önce

  Acaba ABD helalleşmek istiyor mu?

 5. 2 sene önce

  Kılıçdaroğlu, Atatürk’ten dedesinin intikamını mı almak istiyor?

 6. 2 sene önce

  Bu işin sonu hiç iyi olmayacak, o şimdiden belli. Bir diğeri, bu helalleşme fikri kesinlikle ychp’nin müdürünün kendi düşüncesi değil. Bu şahıs ve arkasındakiler güzelim ülkemizin başında çok büyük dertler açacaklar… Kürtü de Türkü de bunun ceremesini çekecek….. Ne edelim, akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş..

 7. 2 sene önce

  Biz kürtlerle hicbir zaman savaşmadık bu yeni yara açmaktan başka ise yaramaz belkide amaç yara açmaktır

 8. 2 sene önce

  Günümüz CHP’lileri, dikkat edin, yoldan çıkmayın, Atatürk’e karşı actiginiz bu savaş size bölücülerden üç beş oy getirir, ancak siz Atatürk’e ve onun mirasi olan Türkiye Cumhuriyetine karşı açtığınız bu şeytani savaşin bedelini ödersiniz. Size bunu ödetir bu millet.

 9. 2 sene önce

  Turklerden baska herkesin acisi varda oylemi ? birde Turkluk adina ozur dileyeceksiniz ,biz Turklerin haberi olmadan.
  siz kimsiniz be ahmaklar yillardir TURKLERI arkadan hancerlediniz isbirligi yapdiginiz itlerle
  YA BIZ TURKLERDEN KIM OZURDILEYECEK
  TERBIYESIZLER

 10. 2 sene önce

  CHP ve Millet ittifakı şu anda Gorbaçov konumunda. iktidar olunca, Boris Yeltsin gibi olacaklar. yani herşeyleriyle tam teslimiyet.

 11. 2 sene önce

  Bizim kürtlerle sorunumuz yok fakat… birilerinin türklerle sorunu var…, sorunda burasi…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!