Henri Barkey, 2016 yılında görüştüğü gazeteciyi açıkladı

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, 18 Temmuz 2016'da Karaköy'de yemek yediği gazetecinin Aslı Aydıntaşbaş olduğunu açıkladı.

featured

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Osman Kavala hakkında eski CIA Danışmanı Henri Barkey ile yemek yediği iddiasıyla “casusluk” suçlamasını da içeren bir iddianame hazırlanmıştı.

Barkey, geçen günlerde yaptığı açıklama ile, “Ben o gece Kavala ile değil tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim” demiş ve gazetecinin isminin iddianamede yer almadığına dikkat çekmişti. Barkey, Kavala ile yemek yediği iddia edilen akşamla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yemek yediğini söyleyen Barkey, “Aynı akşam Osman Kavala ile karşılaştık, birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum. 2018 itibariyle AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi” dedi.

Barkey’in Twitter hesabından paylaştığı açıklaması şöyle:

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası’nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile başbaşa yemek yemek için gittim.

Aynı akşam sivil toplum lideri Osman Kavala ile Karaköy Lokantası’nda tesadüfen karşılaştık. Kendisi ile birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum.

2018 itibarıyla AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım bu tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi. Ekim 2020’de ise savcılık absürt ve uydurma bir iddianame ile Sayın Kavala ve beni darbe planlamak ile suçladı. O tarih itibarıyla Sayın Kavala halihazırda hapisteydi ve bu yine iddianame tutukluluk halinin devam etmesi için kullanılan bir hileydi.

Gerçekleri inkar etmek için hakikati değiştirmez. Basit bir akşam yemeğinin bile böyle büyük bir tartışma konusu haline gelmesi, Türkiye’deki gidişatın ne kadar üzücü olduğunun bir ispatıdır.”

ASLI AYDINTAŞBAŞ’TAN YANIT

Barkey’in açıklamasının ardından Twitter’dan yanıt veren Aydıntaşbaş, “Şahsımla ilgili mesnetsiz iddiaları üzüntüyle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum” dedi.

Bugüne kadar Kavala’nın bilgisi dahilinde sessiz kaldığını söyleyen Aydıntaşbaş, “Artık kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğum ortadadır” iddiasında bulundu.

Aydıntaşbaş, “Esrarengiz bir zamanlama ile yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman ile ilgili birçok mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan her türlü bilgi paylaşımını reddeden bu şahsın şimdi konuşması manidardır” diye konuştu. 

Aydıntaşbaş şöyle devam etti:

“Sevgili Osman arkadaşımdır. Osman Kavala iddia edildiği gibi bir ABD’li akademisyenle aynı anda lokantada olduğu iddiasıyla cezaevinde değildir. Osman Kavala ve arkadaşı Gezi davasında ceza almışlardır. Osman Kavala’yı cezaevinde tutmak için ikinci bir dava kurgusu yani casusluk davası bu kişiyle yemek yediği tezine dayalı değildir. Kaldı ki Osman Kavala bu davadan beraat etmiştir.

15 Temmuz’dan günler sonra farklı şahısların yollarının İstanbul’da aynı lokantada kesişmiş olması suç değildir. Sır da değildir. Kaldı ki iddianame buna dayanmamaktadır.

Şahsımla ilgili mesnetsiz iddiaları üzüntüyle karşılıyor, buna alet olanları insafa davet ediyorum.”

‘İLGİM YOK’ DEMİŞTİ

Gerçek Gündem’e konuşan Barkey, kendisiyle görüştüğü iddia edilen ve hakkında ‘casusluk’ suçlamasıyla iddianame hazırlanan Osman Kavala hakkında, “O masada Kavala’yla birlikte değildik. Tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim” demişti. Barkey ile görüştüğü iddia edilen Aydıntaşbaş, “Böyle bir iddia var ama bu olayla bir ilgim yok” ifadelerini kullanmıştı.

KRT muhabiri Sultan Eylem Keleş’e konuşan Aydıntaşbaş, Barkey’i tanıyıp tanımadığı sorusuna ise, “Herkes tanıyor, Washington’da büyükelçiliğe giden, yetkililerle, bakanlarla görüşen biriydi” diyerek yanıt verdi. O gece ya da başka bir tarihte Barkey ile yemek yiyip yemediği sorusuna ise “Röportaj vermek istemiyorum” demişti.

thumbnail
İlgili haber

CIA elemanı Henri Barkey: O gece tanınmış bir Türk gazeteciyle birlikteydim

thumbnail
İlgili haber

Aydıntaşbaş eksik kalır mı… ABD’ye halka ‘müttefikliğini göster’ daveti

thumbnail
İlgili haber

İmamoğlu’nun ‘akili’ Aydıntaşbaş çıktı

Henri Barkey, 2016 yılında görüştüğü gazeteciyi açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 hafta önce

    İlk açıklaması tehdit amaçlıydı, istediğini elde edemediğinde açıklayacağı belliydi. Bu yaptığı açıklama daha büyük tehdit. Diğer kriminal bağlantıları isteklerini yerine getirmediği zaman deşifre edileceklerini artık biliyorlar.

  2. 2 hafta önce

    İlginç tesadüfler…

  3. 2 hafta önce

    Tabi canım, yemek yiyebilirsiniz. konuşabilirsinizde.. benimle konuşup yemek yiyecek hali yok ya..Bunun içinde sizi suçayan mı var. Niye savunmaya geçiyorsun. Asıl soru bu?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!