Hepimiz akıllı olalım!

Hepimiz akıllı olalım!

Ne oldu Karabağ’da yeniden bir bakalım.

Önce Batılılar, Güney Kafkasya’daki jeopolitik dengeleri değiştirmek, bu coğrafyayı istikrarsızlaştırarak Çin’in Bir Kuşak Bir Yol İnisiyatifi içinde yer alan ve bu coğrafyadan geçmesi planlanan Orta Kuşağı engellemek için renkli bir devrimle Sorosçu dangalak Paşinyan’ı Ermenistan’ın başına geçirdiler.

Halkı yoksulluk içinde kıvranan, nüfusu giderek azalan Ermenistan’ın başına getirilen Sorosçu Paşinyan da görevini yapmaya çalıştı, Azerbaycan’ın stratejik önemdeki bölgelerine saldırmaya başladı.

Azerbaycan bu tahrikleri cevapsız bırakmadı. Azerbaycan ordusu Türkiye’nin imal ettiği SİHA'ların desteğinde, işgal edilmiş topraklarına girdi.

SİHA'lar bu savaşta Ermeni ordusunun tanklarını, toplarını, mevzilerini, askerlerini keklik gibi avlamaya başladı. Ermeni ordusunun dört günlük cephanesi vardı bitti.

Subayları dahil olmak üzere on bin Ermeni askeri mevzilerini terk ederek firar etti. Bütün bunları Ermeni ordusunun Genelkurmay Başkanı söyledi.

Paşinyan bu süreçte kendisini renkli devrimle Ermenistan’ın başına getirenlere, Trump’a, Macron’a belki de Putin’e, ABD’deki, Fransa’daki Ermenilere güvendi.

Paşinyan’ın güvendiği dağlara karlar yağdı. Kimse onun yardımına gelmedi, gelemedi.

Ermeni ordusu hezimete uğradı, Putin müdahale etmeseydi Ermeni ordusu ya imha edilecekti ya da esir alınacaktı.

Bu savaş Ermeni tarihine acı bir sayfa olarak girdi.

Bütün bunlar neden mi oldu?

Bu süreçte kimse Paşinyan’a “akıllı ol, macera arama” demedi.

Paşinyan akıllı olmasını bilemedi.

Bu savaştan dersler çıkarılabilir, çıkarılmalıdır.

Bu savaştan en çok Batı'ya güvenerek yeni maceralar arayan Yunanistan dersler çıkarmalı, Yunanistan’ı yönetenler de akıllı olmalıdır.

Dedeağaç’ta, Girit’te Amerika’ya üs verdi diye ona güvenen, Macron ile işbirliği yapıyor diye Türkiye’ye karşı diklenen Yunanistan’ın yöneticileri, hem Anadolu’da yaşadığı acı tarihten hem de Paşinyan’ın düştüğü durumdan dersler çıkarmalı. Yunanistan’ı yönetenler mutlaka akıllı olmalı.

Almanya’nın gönderdiği avrolarla ekonomisini sürdürmeye çalışan Yunanistan, şimdi Amerika’dan acilen F-35 savaş uçakları almak istemiş.

Peki, Yunanistan bu savaş uçaklarını kime karşı kullanmayı planlıyor? Bize karşı, Türkiye’ye karşı. O halde Yunanistan, Doğu Akdeniz’e uçak gemisini gönderen NATO üyesi Fransa gibi bize karşı tehdit oluşturuyor diyebiliriz.

Demek ki neymiş? Artık şartlar değişmiş. Türkiye’ye karşı tehdit, Yunanistan’dan, Fransa’dan, NATO üyesi ülkelerden kaynaklanıyormuş..

İşte bu durum Türkiye’nin S-400 leri satın almasının gerekçesini oluşturmakta, Türkiye’yi haklı kılmakta.

Yunanistan’ı yönetenler şunu bilmeli ki eğer onlar F-35'leri bize karşı kullanırsa biz de S400'leri Yunanistan’a karşı kullanırız.

Artık bütün dünya biliyor ki F-35'lerin radara yakalanmama, hayalet olma yeteneği S-400'ler karşısında işe yaramamakta...

Biraz da kendimizden söz edelim.

Amerika’da Biden başkan seçildi ya Türkiye’de bu değişimle başlatılan mıntıka temizliği hızlandırıldı.

Hazine ekside ya önce damat gönderildi, faiz yükseltildi, demokrasi, adalet ve ekonomide reform yapma ihtiyacı çıktı birden Biden seçilince.

Dün gece aniden televizyonda Bülent Arınç belirdi, Biden’ı neden tercih ettiğini anlattı, Demirtaş’ın kitabına övgüler dizdi, Kürtlerin neler çektiğini söyleyerek yeni bir açılımın sinyalini verdi, KHK'lardan şikayet ederek FETÖ'cüleri sevindirdi.

Sanki kendi döneminde adalet tıkır tıkır çalışmış, Ergenekon, Balyoz süreçlerinde Orduya kurulan kumpaslara hiç dahli yokmuş gibi adaletin faziletlerini anlattı.

Bülent Arınç’a gecenin en kritik çanak sorularını ise orduya kumpas döneminde FETÖ'cü polis ve savcılardan aldığı belgelerle televizyon programlarına çıkan ve kumpasın psikolojik harekat elemanı gibi çalışan, televizyonların vazgeçilmez kraliçesi sordu.

Bütün bunlar Biden’ın başkan seçilmesi ile başladı.

Dahası da var, Türkiye’de ve Amerika’da yazılan makalelerde, Türkiye’nin Rusya’yı, Çin’i, İran’ı dengeleme yeteneğinin Amerika’nın çıkarlarına nasıl hizmet edeceği anlatılmakta…

Arkadaşlar,

Atlantik ötesindeki Biden’ı mutlu etmek için komşumuz Rusya ve İran’la aramızı bozmayalım, Amerika istiyor diye Çin’in Kuşak Yol Projesini engellemeye çalışmayalım.

Biz de akıllı olalım…

SON SÖZ:

Sen de akıllı ol, o da akıllı olsun, ben de akıllı olayım…

Onlar da akıllı olsun, biz de akıllı olalım..

Biden’ı mutlu etmek için macera aramayalım…