Hepiniz oradaydınız be!

Şevket Apuhan yazdı...

Hepiniz oradaydınız be!

Dolar yeniden 7,50 seviyesini geçti. Beklenmedik bir şey değil. Onlarca defa söylediğimiz, yazdığımız gibi olacak ve elimizde yüksek döviz ve yüksek faiz beraber kalacak, başımıza bela olacaklar. 

Muhalefet ısrarla “Faizler yükselmeli” diye bağırdı çağırdı. İktidarın elinde de bir argüman kalmamıştı. Kamuoyu “Demek faizler yükselince bu iş çözülecek” demeye başladığında Merkez Bankası da iktidardan yeşil ışığı aldı ve başladı faizleri yükseltmeye. 

Şüphesiz bu faiz oranları küresel finans çetelerine verilen tavizden ibaretti. Zira onlar Türkiye’nin faiz yükseltmesini, bizim muhalefetten daha çok istiyorlardı. 

Anlı şanlı Prof.’lar sosyal medyada yazıyorlardı: “Faizler yükseldi. Şimdi şöyle yapacağız, onu alıp buraya koyacağız, o koyduğumuzu alıp sonra başka bir şeyi onun yerine koyacağız...” 

Kimse “Bu yüksek faiz kime koyar?” diye sormadı. Anlayacağınız, hepiniz oradaydınız, herkes oradaydı. 

“İdare gitti, maslahat elimizde kaldı” diyen kaymakam gibi faiz uçtu gitti, dolar elimizde kaldı. 

Şüphesiz bu tartışmaların sorumlusu Türkiye’yi bu kısır ekonomik döngüye sokan iktidardır. İktidarın yıllardır yaptığı yanlışlar, atmadığı adımlar ve sağduyusuz politikaları Türkiye’yi bu çıkmaz sokağa sokmuştur; ama muhalefet ya da neoliberal muhalifler de bu kadar yanlış politikanın faiz arttırımı ile çözüleceğini sanacak kadar saf ya da salak mıdırlar? 

Dolar yakında yeniden 8 lira seviyesini görecek. O zaman yine çıkıp “Faizler artsın” mı diyeceksiniz? 

Bu sarmaldan çıkmanın yolu devletin işe el atması ve acilen beş ve on yıllık bir kalkınma planı ile hem içeriye hem dışarıya güven vermesidir. Bu planların uygulanmasının önemli bir bölümünü devlet üstüne almalıdır. Günü gelince gerekirse özel sektörle ortaklık kurulur, gerekirse namuslu kadrolar tarafından halka açılır, özelleştirilir. 

10 yıl sonra Türkiye’nin 7 bölgesinde 100 fabrika açmanın tek yolu budur. Türkiye’de geniş bir kalkınma hamlesi başlatılacaksa bunun için gerekli alt yapıyı devlet oluşturabilir. Bunu yapabilecek, bunun AR-GE’sine para harcayabilecek yeterli sermaye birikimin özel sektörde olmadığı unutulmamalıdır. 

İşin kötüsü ise hem iktidar hem muhalefet neoliberal politikaların elinde esir durumdadırlar. 

Tanrı, aziz milletimizin yardımcısı olsun.