Herkesi kayda almış… SBK’nın kaset arşivinden kimler çıkacak?

ABD'ye iade edilen ve Türkiye'de adı, devlet-basın ve mafya üçgenindeki ilişkilerle anılan Sezgin Baran Korkmaz'ın rüşvet verdiği herkesi kayda aldığı iddia edildi.

featured

Kara para aklama soruşturması kapsamında aranan ve Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz, geçen günlerde ABD’ye iade edildi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Korkmaz’ın Avusturya’dan ABD’nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentine getirildiği, “kara para aklama”, “elektronik dolandırıcılık” ve “hukukun işleyişini engelleme” suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Açıklamada, Korkmaz’ın suçlu bulunması halinde, hakkındaki her bir suçlamadan 20’şer yıla kadar hapis cezası alabileceği kaydedildi.

Korkmaz’ın adı Sedat Peker’in açıklamalarıyla Türkiye gündemine iyice oturmuştu. Bir dönem hayır işleriyle adından bahsettiren Korkmaz, kendinden “Robin Hood” olarak bahsedilmesini sağladı. Ancak perde gerisinde devlet ve bürokrasiye uzanan bir rüşvet ve kirli para ilişkileri yaşandığı ortaya çıktı.

Öte yandan gazeteci Saygı Öztürk, Sözcü’deki köşesinde, “yetkililerden” aldığı bilgiye göre, Korkmaz’ın rüşvet verdiği herkesi kayda aldığını öne sürdü.

Öztürk’ün yazısının satır başları şöyle:

Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk gözaltına alınışı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nin (KOM) eşgüdümünde gerçekleştirilmişti. Az önce hayırsever özelliğini belirttiğim Korkmaz’ın farklı bir özelliğini de bir yetkili şöyle anlattı:

“Sezgin Baran Korkmaz, rüşvet verdiği herkesi kayda almış. Sesli ve görüntülü kayıtları var. Korkmaz’ın, parasının FETÖ parası olma ihtimali üzerinde de durduk. Bu konuda da çalışma yapılıyordu. Ancak bir sonuç alınamamıştı. Hakkında farklı soruşturmalar yürütülüyordu. Ancak kara para aklama iddiasından dava açıldı. Hakkında 24 dava var.

Devlet kademesiyle yakın ilişkili olduğu belirtilen Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de yapılacak sorgusunda üst düzey kamu görevlileri aleyhine kullanılabilecek bilgiler verir mi? Yakalanmadan önce konuştuğumuzda, “Asla” demiş, “Devletimizin, milletimizin aleyhine olabilecek bir şey konuşmam” diye eklemişti. Kendisinin bir Rıza Zarrap olmadığını da söylemişti. Konuştuğum bir yetkili, “Öyle söylese de, ABD Derin Devleti siyaseten kullanmak için Korkmaz’dan bilgi alacak, bunları da siyaseten Türkiye aleyhine kullanacaktır” görüşünü dile getirdi…

Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin taleplerine karşı ne kadar direnecek? Onların istediği bilgiler karşısında neler anlatacak? Bunu bilemeyiz. Ama kurtulmak için özellikle iktidardaki çevrelerle yaşadığı bazı olaylar hakkında bilgi vermek zorunda olacak. Korkmaz’ın, Türkiye’ye verilmesi halinde olacaklar da belliydi. Mahkemede kendisini kurtarmak için gerekirse var olduğu belirtilen rüşvet kasetleri devreye sokulacaktı. Yurtdışına çıkmadan bir gün önce İçişleri Bakanı’nın makamına niçin çağrıldığını, orada ne konuşulduğunu, kimin alacağının silinmesinin neden istendiğini de en azından mahkeme aşamasında öğrenmiş olacaktık. O aşamayı beklemeden, İçişleri Bakanı konuşmalı.  Silinmesi istenen borcun ne borcu olduğu söylemeli.”

Herkesi kayda almış… SBK’nın kaset arşivinden kimler çıkacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Hahahahahahaha. Bu ülkenin insanlarına bayılıyorum. Ulu yüce şanlı büyük milletimizin bürokratlarının hamiyyetine haysiyetine vakarına namusuna alçakgönüllülüğüne kanaatkarlığına vatanseverliğine bakınız ve övününüz. Hahahahaha.

    Çürüdük arkadaş çürüdük. Hepimiz çürüdük. Markette çalışan arkadaşım ellerinde kalan bozulmuş tavukları dönercilere sattıklarını söylemişti. Herkes çürüdü. Köy okulunun kömürünü çalan hademe de çürüdü milyonluk ihaleyi hüpleten de çürüdü. Herkes lokmasının boyutu kadar çürüdü.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!