Hilal Kaplan aynı soruyu Binali Yıldırım’a da soracak mı?

Sabah yazarı Hilal Kaplan, Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla ilgili FETÖ ağzıyla konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın sözlerini gündeme taşıdı. Ardından Kılıçdaroğlu'nun kumpas şehidi Ali Tatar'ın ailesini ziyaret ettiğini hatırlatan Kaplan, 6'lı masaya işaret ederek, "Ergenekon örgüt mü değil mi; ona karar verin önce" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ancak Kaplan, Babacan'la hemen hemen aynı mesajları veren Binali Yıldırım'ı unuttu.

featured

FETÖ ağzıyla konuşan Ali Babacan‘ın “Sırf FETÖ’cüler bunlarla uğraşıyor diye onlara ak pak diyemeyiz. Hukuka aykırı işler yapanlar, demokrasimize kasteden, hukuk sistemimizi felç edenler FETÖ’nün bulandırdığı suda temizlenemezler” sözleri büyük tepki çekmişti. Babacan’ın sözlerini hatırlatan Hilal Kaplan, yazısının devamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon kumpasında hayatına son veren Deniz Yarbay Ali Tatar’ın eşi Nilüfer Tatar’a hafta sonu yaptığı ziyarete dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’nun ‘zaman ayarlı’ bir ziyarette bulunup bu davaların tekrar açılmayacağının sözünü veren bir konuşma yaptığı ve “Kızım sana söylüyorum, Babacan sen anla” dediğini yazan Kaplan, daha sonra da CHP’nin içinde olduğu altı partinin birlikte yürüttüğü çalışmaları hedef alıp “Ertesi gün de Deva Partisi’ndeki 28 Şubat İttifakı’nın toplantısında birlikte masaya oturdular. Aynı masada oturmak dışında aynı düşündükleri bir şey yok. Masaya onları oturtan da aslında Erdoğan. Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı’nı devirmek dışında hangi politikada birleşecekler? Allah muhafaza seçilseler, ülkeyi hem iç hem dış politikada feci bir kaosun beklediği şimdiden belli” dedi.

Hilal Kaplan “Ergenekon örgüt mü değil mi; ona karar verin önce” diyerek muhalefet partisine çağrı yaptı. Ancak bu çağrıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonraki en üst düzeydeki isimlerinden Binali Yıldırım 2 yıl önce yanıt(!) vermişti. AKP’li Binali Yıldırım, 2020 yılında partisinin Edirne 7’nci Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada konuya dair şunları söylemişti:

“Ama nelerle karşılaştık, ne zorluklarla mücadele ettik. Şöyle bir geriye doğru dönüp baktığımız zaman, en önce daha iktidarımızın ilk yıllarında darbe ve vesayet heveslileri meydanlardaydı. Hatırlayın, Balyozlar, Ergenekonlar… Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı. Daha sonra 2007’de Türkiye’nin en büyük partisine 363 milletvekili ile cumhurbaşkanını seçtirmediler. Eski vesayet alışkanlıkları, maalesef bizim iktidarımızda da tekrar hortladı. 367 diye bir icat çıkardılar ve ondan sonra ne dedik, ‘madem bize cumhurbaşkanını seçtirmiyorsunuz, o halde bizde millete gideriz’ dedik.”

Hilal Kaplan aynı soruyu Binali Yıldırım’a da soracak mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!