Hilmi Yavuz ‘Yaşayan en büyük Türk şairi’ seçildi Nihat Genç tepki gösterdi

featured

Yazar ve şair Hilmi Yavuz, Milliyet Kitap’ın ‘seçkin’ jürisi tarafından “Yaşayan en büyük şair” seçildi. Yıllarca FETÖ’nün gazetesinde yazan Yavuz’u “en büyük şair” seçenlere Nihat Genç tepki gösterdi.

Milliyet Kitap, edebiyat dünyasından isimlerle yaptığı soruşturma sonrasında “yaşayan en büyük Türk şairi” olarak Hilmi Yavuz’u seçti.

Hilmi Yavuz, Milliyet Kitap’ın 50 isme yönelttiği anket sonucunda yaşayan en büyük Türk şairi seçildi.

2008 yılında aramızdan ayrılan Fazıl Hüsnü Dağlarca, 1967 senesinde Uluslararası Şiir Forumu tarafından yaşayan en büyük Türk şairi seçilmişti. Dağlarca’nın ölümünden sonra, bu unvanı kimin alacağı merak edilmişti. Milliyet Kitap, aynı yıl bu soruyu edebiyat dünyasına yöneltmişti. O yıllardaki ankette Gülten Akın bu unvanın sahibi oldu. 2015 yılında hayatını kaybeden Gülten Akın’dan sonra ise bu tanım yine sahipsiz kaldı.

Milliyet Kitap eki, 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde malum soruyu tekrar sordu.

Edebiyat ve sanat dünyasından bazı yazarlar, şairler, eleştirmenler, müzisyenler, sanatçı ve kültür sanat insanları “Yaşayan en büyük Türk şairi kimdir?” sorusuna yanıt verdi. 150 kişiye yöneltilen soruya, 50 yanıt geldi.

Jürinin işaret ettiği isim oy çokluğu ile Hilmi Yavuz seçildi.

Yavuz’un “yaşayan en büyük Türk şair” seçilmesi tartışma yarattı.

Son dönemde adı FETÖ’cülerle anılan Yavuz, yıllarca Zaman gazetesinde yazı yazmıştı.

FETÖ’nün en sinsi döneminde, örgütün yayın organlarına yazılarına devam eden Yavuz, milli değerlere de cephe almıştı.

“Tehlikenin farkında mısınız?” başlıkları atan İlhan Selçuk’a “Dinozor” diyen Yavuz, FETÖ kumpasıyla gözaltına alınan Selçuk’a “cuntacı” suçlamasında bile bulunmuştu.

Ne var ki Yavuz gerçek cuntacılarla birlikte gözaltına alınmıştı. Zaman gazetesi eski yönetici ve yazarlarına yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Yavuz’un emniyet işlemleri sırasında tansiyonu düşmüş ve serbest bırakılmıştı.

İSMET ÖZEL: YAVUZ HIRSIZ

Şair İsmet Özel, 2010 yılında NTV’de katıldığı programda Nobel ödüllü yazar Naipaul’un Türkiye’ye gelip gelmemesi tartışılırken Hilmi Yavuz’u “birileri yavuz hırsız pozisyonundalar ve ev sahibi bastırmış haldeler zaten ismiyle de müsemma.” sözleriyle eleştiriyordu.

NİHAT GENÇ: HÜZNÜN, FETÖ’NÜN ŞAİRİ

Veryansın TV yazarı usta edebiyatçı Nihat Genç, Milliyet Kitap’ın Hilmi Yavuz’u “Yaşayan en büyük Türk şairi” seçmesine tepki gösterdi. Genç, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Liberaller bu ara yine epeyce bitlenip kanlanmışlar, baksanıza tafralarına: Hüznün, Fetö’nün ve osuruğun ve 1 doların şairi Hilmi Yavuz’u yaşayan en büyük şair seçmişler, nasılsa bakan-anlayan yok uçun bakalım holding medyasının şöhret maaş düşkünü edebiyatçıları, kim tutar sizi!”

ONUR CAYMAZ’DAN TEPKİ

Yazar Onur Caymaz da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Yaşayan en büyük Türk şairi, Radikal + Yakup 2 + kürtçü + vasat blogger ve “burada ne işim var” diye sorması muhtemel birkaç değerli sanatçının jürisinden çıkmaz. Bu kadro büyük oranda Türkiyelidir. Şiirden de anlamaz. Hilmi hocaya saygı ama büyük şair ne demek, kaç cm mesela?”

“Yaşayan büyük şair lafı daha da berbat… İyi şair vardır, bir de çöp vardır. Yunus ölü şair mi misal. Midi boy mu? İsmet Özel orta boy mu? Özdemir İnce ya da Cevat Çapan? Dağlarca ölse de uyuyor sayılmaz mı? Edebiyatımızın içinde debelendiği vasat işte böyle işlerde yatar..”

JÜRİDE KİMLER VAR?

Hilmi Yavuz ‘Yaşayan en büyük Türk şairi’ seçildi Nihat Genç tepki gösterdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 25 Mart 2021, 09:30

  Bir şiiri benimsemiş değil. Karakteri güçlü olmayanın şiiri de güçsüz olur desek yeridir. Zaman gazetesinde en iyi şiirlerini sümüklü hocasına yazıysa bilmem!

 2. 24 Mart 2021, 12:33

  Selim ileri niye yok yada derin tarihci armağan fetocular eskisinden daha cok kurumlar da kendileri kamufele edip çoğalıyorlar bilginize arz endam ederim simdi ki yeni nesil fetocular rock medal tenis golf gitar bağlama ud muhabbet makamların da gidiyor

 3. Zaman’a yaklaşan ayrıcalıklı bir konuma erişiyordu. Yani bu, benden yazmam istenirse her yerde yazarım, durumu değil. Selim İleri, Şahin Alpay falan saf değillerse bunu bilerek isteyerek yaptılar. Ama bunun bir bedeli olması gerekmez mi? Darbe düzenleyen bir örgütün medya organında kalem oynatmış, değirmenine su taşımışsınız yıllarca. Hiç bu konuda özeleştiri gördünüz mü? Eh üstüne de yaşayan en büyük şair taltifi. Paye ne olursa olsun. Arşivde yazılar duruyor. Fetö ve Hilmi Yavuz. Bu eşleşme yeter ona.

 4. Sinekleri bir tarafa toplayip rahat etmek istiyorsak bir koseye de hayvan diskisi koymak zorundayiz..Bu dunyada gul bahcesi ancak siirlerde olur.

 5. Bir tek dizesini bilmem. Ahmet Arif’den Ahmet Erhan’a bir çok şairin şiirlerini ezbere bilirim.

 6. 23 Mart 2021, 18:12

  çok takılıyorsunuz böyle şeylere.itibar vermeyiniz.herkes kendi adamını seçer.dünyanın kuralı bu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!