Hız limiti cezaları için emsal karar

Konya'da avukat Adem Akyürek, Bursa’dan duruşmadan dönerken hız limitini aştığı gerekçesiyle yazılan 1399 lira idari para cezasını, kamu görevi yaptığını belirterek itiraz edip iptal ettirdi. 

featured

Avukat Adem Akyürek’e, 04 Kasım 2021 tarihinde Bursa’daki duruşmasından Konya’ya aracıyla dönerken Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi yakınlarında bölünmüş yolda hız limitini aştığı gerekçesiyle 1399 lira para cezası kesildi. Akyürek, idari para cezasının iptali için Çay Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Akyürek itirazında, avukat olarak kamu görevini yaptığını Bursa’da saat 09.00’da görülmesi gereken davanın saat 12.00’de gerçekleştiğini, ertesi gün 6 duruşma ve 2 uzlaştırma görüşmesi olduğunu ve bunlara hazırlanması gerektiği belirtti. İtirazı kabul edilen Akyürek hakkındaki idari para cezası iptal edildi.

‘İTİRAZIMIN GEREKÇESİ OLARAK KAMU GÖREVİ YAPTIĞIMI BELİRTTİM’

Yaşadıklarını anlatan Akyürek, şunları söyledi:

“04 Kasım 2021 tarihinde Bursa ilindeki duruşmadan Konya’ya dönerken Afyonkarahisar’ın Çay istikametinde iken 108 kilometre hızla gittiğim sırada esnada tarafıma bir idari para cezası tutanağı düzenlendi. Bölünmüş yol tabir ettiğimiz yol. Buradaki hız limitlerini bir anda 70’e çekerek tuzaklama tabir ettiğimiz sistemle yazılan bir trafik para cezası tutanağı tebliğ edildi tarafıma. Bu tutanağa karşılık Çay Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazda bulundum. İtirazımın gerekçesi olarak, kamu görevi yaptığımı, duruşmalara yetişmem gerektiğini, avukatın kamu görevi yapmasından dolayı duruşmaların saatinde alınması ilkesini belirterek itirazda bulundum. İtirazım neticesinde sayın mahkeme gerekçelerimi geçerli kabul ederek tarafıma düzenlenen trafik para cezası tutanağını iptal etti. İptal gerekçesinde de avukatın kamu görevi yaptığını, duruşmaların saatinde alınması gerektiğini, duruşmaya yetişmesi gereken avukatın da hız yapabileceğini belirterek kararı iptal etti.”

‘KARAR EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR’

Kararın emsal teşkil edebileceğini belirten Akyürek, “Yapılan hız da 108 kilometrelik bir hızdı. Afaki bir hız da değildi. Mahkeme tabii bu hızın düşüklüğünü de takdire binaen karar verdi. Bu karar, hukuk aleminde emsal teşkil edebilecek bir karar. Çünkü bölünmüş yollarda, kamu görevlisi olan avukatın yapmış olduğu hız tespitlerinde herhangi bir iptal yoktu bugüne kadar. Daha önceki kararlar hep emniyet şeridinin ihlali noktasındaki kararlar iptal edilmişti; ancak bölünmüş yollardaki tutanak ilk olarak kayda geçti. Ancak bütün kamu görevlileri, bu kararı emsal alarak yaptıkları hızdan dolayı cezalarının iptal edeceği anlamına gelmesin. Bu kendi özelinde değerlendirilmesi gereken, delillerinin kendi özelinde değerlendirildiği bir karardır. Dolayısıyla bu tam anlamıyla bütün kamu görevlilerinin yapmış olduğu hız ihlallerinde emsal teşkil edecek bir karar değildir. Onun altını özellikle çizmek istiyorum. Kendi özelinde, kendi geçerli bahaneleri olan bir karardır” diye konuştu.

Hız limiti cezaları için emsal karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Bir yere yetişmek istiyorsan yarım saat erken çıkarsın, kural ihlali yapmazsın. Aşırı hız yüzlerce cana mal oluyor. Bunun yanında kamu görevi iddiası çok zayıf bir karinedir.

  • 4 ay önce

   108 km hız yapmış. Aşırı hız değil. Otomobiller için 110 km zaten hız sınırı o yollarda ve %10 sapma payına kadar da cezası yok. Yollarda kameralar ile kontrol edilen hız tuzakları var, doğru bir tespit. Afyon’dan Ankara istikametine giderken 25 km sonra bölünmüş yolda ve meskûn mahal bağlantısı olmadığı halde 70 km hız sınırı konulmuş. Tuzak resmen. Böyle bir çok yer var. İnsaflı olunmalı.

 2. 4 ay önce

  Yollardaki hız sınırlamaları tuzak olsun diye konmaz. Orada ya bir dönüş ya bir yol ayrımı ya da yerleşim yeri vardır. Hız sınırlamalarını da tek başına EGM yapmaz, komisyon tarafından belirlenir. Bu bakış açısı çok yanlış. Kural varsa uyulması gerekir. Hele hele bir hukukçu daha titizlikle uymalıdır. Burada asıl yanlış, mahkemelerin avukatların yaptığı her başvuruda iptal kararı vermeleridir. Bu kararlar, yeri geldiğinde içtihat hükmünde olduğu için idarenin karar ve uygulamalarını hükümsüz hale getirmekte yani Yargı verdiği kararlarla Yürütmenin görev ve fonksiyonlarını icra etmektedir. Avukatın “kamu görevlisi” olma iddiası da emsal olma niteliği taşıyor. 70 kilometre hız sınırlaması olan yerde ayağını gazdan çekememişsin, 108 kilometre hız yapmışsın, kurala uymamışsın, bir de tuzak kuruyor diye resmi makamları suçluyorsun. Hadi davayı kazandın, niye bunu paylaşıyorsun? Bunun çok olumsuz bir emsal teşkil edebileceğini düşünmüyor musun? Medeniyet bir kurallar manzumesidir. Kurallara uyarsan medeni davranmış olursun, uymazsan yılda beş bin kişiyi trafik kazalarına kurban verirsin. Yüzbinlerce insanını da engelli yaşama mahkum edersin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!