Hocalı için okudular

featured

Hocalı Soykırımının 28. yıldönümünde yaklaşık 20 ülkeden şairler, akademisyenler ve sanatçılar Hocalı için şiir okudu.

Türk dünyasına yönelik çalışmalarıyla tanınan gazeteci Dr. Seyfullah Türksoy’un koordinatörlüğünde gerçekleşen “Hocalı’nın Feryadı” adlı proje Türkiye’den Azerbaycan’a, Kazakistan’dan Kırgızistan’a, Gürcistan/ Borçalı’dan Kosova’ya kadar çok sayıda ülkeden isimleri biraraya getirdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen proje Hocalı’da gerçekleşen soykırımı pekçok şairin şiirleriyle dile getiriyor. 25-26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni çeteler tarafından gerçekleşen soykırımda çoğu kadın, yaşlı ve çocuk 613 masum Azerbaycan Türkü hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmış, kaybolmuş ve 1.275’i de esir düşmüştü.

Proje Koordinatörü, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Seyfullah Türksoy, Asrın Vahşeti olarak nitelenen bu korkunç soykırıma dikkat çekmek için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Türksoy, “Bu sosyal sorumluluk ve kültür projemizde yer alan tüm gönül dostlarımıza, destek veren medya kurumlarına ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi. Çok sayıda ülkeden 33 aydının şiir okuduğu projenin finalinde, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Hocalı’daki soykırımla ilgili sözleri yer alıyor.

33 kişi arasında Esat Kabaklı, Jale Aliyeva ve Sabir Rüstemhanlı gibi isimler de yer alıyor.

Hocalı için okudular

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!