Hong Kong’da Amerikancı eylemciler AVM bastı

featured

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde devam eden şiddet eylemlerinde göstericiler Çin bayrağını indirdi ve bir metro istasyonuna zarar verdi.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde gösteriler, yönetimin “zanlıların Çin’e iadesiyle ilgili yasa tasarısını geri çekme” kararına rağmen sürüyor.

Bugün devam eden eylemlerde Amerikancı göstericiler Çin bayrağını indirdi ve bir metro istasyonuna zarar verdi.

Sha Tin bölgesindeki bir alışveriş merkezinde toplanan göstericiler bir, metro istasyonuna yönelerek kamera, geçiş sistemi ve sensörlere zarar verdi.

Polisin müdahale etmesiyle istasyondan ayrılan protestocular, alışveriş merkezi yakınındaki bir sokakta kurdukları barikatı ateşe verdi. Polise molotof kokteyli atan eylemciler, kendilerine karşı çıkan sivillere sopalarla saldırdılar.

Polis, göz yaşartıcı gazla protestoculara müdahale etti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1 Ekim Çin Ulusal Bayramı’nda geleneksel havai fişek gösterisinin “kamu güvenliği dikkate alınarak” iptal edildiğini açıklamıştı.

Hong Kong protestocularından Trump’a çağrı: Bizi özgürleştir

HONG KONG’UN STATÜSÜ

Hong Kong, 1898’de imzalanan “kira sözleşmesiyle” uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997’de Çin’e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong’a, 2047 yılına kadar Çin’e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak “tek ülke, iki sistem” politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Mart 2017’de yapılan başyönetici seçiminden zaferle çıkan Carrie Lam, Temmuz 2017’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in huzurunda Pekin merkezi hükümeti ve Hong Kong halkına bağlılık yemini ederek görevi selefi Leung Chun-ying’den devralmıştı. (

Hong Kong’da Amerikancı eylemciler AVM bastı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!