Hrant Dink tetikçisi Ogün Samast yeniden hakim karşısına çıktı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'ın da "FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek"ten yargılandığı 12 sanıklı dava dosyası, esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderildi. Samast davaya Trabzon'dan SEGBİS yoluyla katıldı. 

featured

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ogün Samast, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar da bulundukları cezaevlerinden duruşmaya SEGBİS’le bağlanırken, sanıkların ve Dink ailesinin avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Tetikçisi Ogün Samast davaya Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde SEGBİS üzerinden katıldı.

 

Duruşmaya Konya’dan SEGBİS’le bağlanan tanık Mehmet Aksoy, Sanık Adem Sağlam’ı tanımadığını söyleyerek, “Konya’da 2006- 2015 yılları arasında sohbet evlerinde örgüt imamlığı yaptım. O zamanlar sohbetlere geldiklerini hatırladığım bir iki kişi vardı. Sanık Ali Fuat Akdağ’ı tanıyorum. Ona herhangi bir grup devrettim mi net hatırlamıyorum ama Bylock’ta ekliyse doğrudur sohbet grubu devretmiş olabilirim. Sohbet gruplarına gelen emniyet mensuplarıyla Bylock’tan haberleşme yapılırdı. Hemen hemen hepsine Bylock yükledik. Ben yüklesinler diye telkinde bulunmadım. Sohbet gruplarına gelenlerden himmet talep ediliyordu. Bize söylüyorlardı, biz de istiyorduk. Vermek isteyen veriyordu, vermeyen vermiyordu. Kimseyi zorlamıyorduk.” ifadelerini kullandı. Sanık Adem Sağlam, tanığın beyanına yönelik, “Ben bu şahsı tanımıyorum. Yüzünü de ilk kez görüyorum, Konya’ya 2013’ün sonunda geldim. Sonrasında zaten açığa alındım. Babam hastaydı, şehir dışındaydım. Ben ByLock kullanmadım zaten orada bir sürü isim var” ifadelerini kullanarak tanığın beyanlarını reddettiğini ifade etti.

ENGİN DİNÇ TALEBİ

Diğer sanıklar ise tanık beyanına karşı diyecekleri olmadığını belirttiler. Söz alan sanık Erhan Tuncel, “Engin Dinç’in tanık olarak dinlenmesini tekrar talep ediyorum. Daha önce reddettiniz ama tekrar değerlendirin. Onunla alakalı şeyleri bize soruyorsunuz, gelsin kendisi anlatsın.” şeklinde konuştu.

Mahkeme, sanık Adem Sağlam hakkında bir tanığın daha dinlenmesi kararını vererek, esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet Savcısına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, sanık Erhan Tuncel’in Engin Dinç ile ilgili olan talebini de reddetti. duruşmayı 12 Haziran’a erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Hrant Dink cinayetine ilişkin 26 Mart 2021’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan kararda, bazı sanıklara değişen oranlarda hapis cezası verilmiş, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 13 sanığın dosyası ayrılırken, ölen sanık Şeref Ateş hakkındaki dava düşmüştü.

Mahkeme heyeti, bazı sanıklar hakkında başka suçlardan da işlem yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmış, mahkemenin suç duyurusu üzerine savcılık da 15 sayfalık yeni bir iddianame hazırlamıştı.

İddianamede, sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Faruk Sarı, Yahya Öztürk ve Adem Sağlam’ın, Hrant Dink’in, azmettiriciler Yasin Hayal ve grubunca tasarlanıp tetikçi Ogün Samast tarafından öldürüleceğinden haberdar oldukları, görev, yetki ve konumları gereği cinayeti önleme yükümlülükleri bulunmalarına rağmen cinayeti işleyecek örgüte operasyon yapmayıp Dink’e şahsi, fiziki ve mekansal koruma sağlamadıkları ve FETÖ’nün yıkıcı emelleri doğrultusunda hareket ettikleri belirtiliyor.

Sanıkların, cinayetin önlenmesi ve müdahale edilmesi noktasında yetki ve sorumlulukları bulunmasına rağmen olay tarihine kadar görevlerini yerine getirmekte kasıtlı olarak ihmalli davrandıkları ve cinayetin işlenmesini sağladıkları öne sürülüyor.

İddianamede, dönemin Trabzon Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü Yahya Öztürk ve komiser yardımcısı Adem Sağlam’ın “anayasayı ihlal”, “belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olmak” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 6’şar aydan 35’er yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

Sanıklar Ramazan Akyürek, Faruk Sarı ve Ali Fuat Yılmazer’in “anayasayı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisleri öngörülen iddianamede, sanıklar Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Ahmet İskender’in “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla kadar hapisleri isteniyor.

SAMAST HAKKINDAKİ YENİ DAVA 11 SANIKLI DOSYAYLA BİRLEŞTİ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca cinayetin tetikçisi Ogün Samast hakkında hazırlanan iddianamede ise Samast’ın “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ogün Samast’ın “suça sürüklenen çocuk” olarak gösterildiği iddianamede, Arat, Delal, Hasrof ve Rahil Dink ile Sera Dink Nazarıan’a “müşteki” olarak yer alıyor.

Yasin Hayal’in “suç örgütü yöneticisi olmak”, Erhan Tuncel ve Ogün Samast’ın ise “suç örgütü üyesi olmak” suçundan ceza aldıkları anımsatılan iddianamede, Samast’ın FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği anlatılıyor.

Ogün Samast’ın örgütün yönetici ve üyeleriyle irtibatını gösteren deliller ele geçirildiği belirtilen iddianamede, bir kısım delillerin bu irtibatla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le Samast’ın, Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu aktarılıyor.

Samast’ın, olay tarihinde yaşı 18’den küçük olduğu için bu suç üçte bir oranında düşürülürken, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yapılan yarı oranındaki artırımla yine aynı cezaya çarptırılması öngörülüyor.

Samast hakkındaki bu iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki “anayasayı ihlal”, “belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlarına ilişkin 11 sanığın yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmişti.

SAMAST 15 KASIM’DA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince 25 Temmuz 2011’de Hrant Dink’e yönelik eyleminden dolayı “tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı. Olay tarihinde Samast’ın 16 yaşını bitirmiş, 17 yaşını tamamlamamış olduğunu belirten mahkeme, Samast’ın cezasını üçte bir oranında indirim uygulayarak 21 yıl 6 aya düşürmüştü.

Samast’ı “ruhsatsız silah taşımak” suçundan da 2 yıl hapis ve 900 lira adli para cezasına mahkum eden mahkeme, olay tarihindeki yaşını göz önüne alarak bu cezayı da 1 yıl 4 ay hapis ve 600 lira adli para cezasına çevirmişti.

Öte yandan Samast, cezaevindeyken hakkında Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından cezaevindeki gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle açılan dava kapsamında 5 yıl 1 ay 13 gün hapse çarptırılmıştı.

Samast, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan koşullu salıverilme kapsamında, 15 Kasım 2023’te tahliye edilmişti.

Hrant Dink tetikçisi Ogün Samast yeniden hakim karşısına çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!