HSK’dan yeni kararname: Dikkat çeken ‘Sinan Ateş’ ayrıntısı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığı tarafından yayımlanan kararnameyle, hakim ve savcılara ilişkin atamalar ve görev yerleri duyuruldu. Sinan Ateş cinayetine bakarken görevden alınan savcıya ilişkin karar dikkat çekti.

featured

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) “Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine İlişkin Duyuru” yayımladı.

Kararnamelerle birlikte 4299 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Kurulun internet sitesindeki duyuruda, “Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar, 13 Haziran 2024 tarihi itibarıyla tamamlanarak karara bağlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

İdari yargıda görev yeri değişen hakim ve savcılar

Adli yargıda görev yeri değişen hakim ve savcılar

ANKARA’DA GÖREVLENDİRİLEN YENİ BAŞSAVCIVEKİLLERİ

Ankara Cumhuriyet Savcısı Namık Kemal Saltık, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcıvekili Tuncay Bozdoğan ve Edirne Cumhuriyet Başsavcıvekili Eşref Çağdaş Bal, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Adnan Gümüş Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına atanırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Durdu Özer ve Erkan Yüksel ise Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet savcısı olarak görevlendirildi.

HSK KARARNAMELERE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyen hakim ve savcıların, taleplerini en geç 24 Haziran 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından ‘Hâkim Savcı Atanma Talep Formu’ başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerektiği bildirildi.

HSK tarafından yapılan açıklamada, “Meslektaşlarımızın yeniden inceleme talepleri Kararname Bürosuna ulaştıktan sonra atanma talep formlarının ulaştığına ilişkin bilgi, ilgililere 24 saat içinde (hafta sonu ve resmi tatil gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk mesai günü) formda bildirdikleri telefon numaralarına mesaj yoluyla bildirilecektir” denildi.

Kararname ile ataması yapılmayan hakim ve savcıların, yeniden inceleme haklarının bulunmadığı belirtildi.

‘SİNAN ATEŞ’ AYRINTISI

Böylelikle, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na görevlendirildi.

TUVALET KRİZİNDEKİ SAVCI, BAŞSAVCILIKTAN ALINDI

Kaş Adliyesi’nde tuvalete giren Avukat Hakan Tüzen ile aynı sıralarda tuvalette olan Başsavcı Gökhan Feyzoğlu arasında tartışma çıkmış, avukat Tüzen başavcı tarafından zorla dışarı çıkarıldığına dair iddiaları içeren bir tutanak hazırlamıştı.

Tüzen, görgü tanığı avukatların imzasını da taşıyan tutanakta yaşanan tartışmayı anlatarak, başsavcının talimatıyla koruma polisinin kendisini zorla dışarı çıkardığını söylemişti.

Başsavcı Feyzoğlu ise Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderdiği tutanakta, bu tuvaletin adliye personeline ait olduğunu belirten bir savunmada bulunmuştu.

ARTIK BAŞSAVCI DEĞİL

Feyzoğlu, Kaş Cumhuriyet Başsavcısı görevinden alınarak Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı.

BAKAN TUNÇ BAŞARI DİLEDİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç görev yeri değişen hakim ve savcılara başarılar diledi.

Bakan Tunç şu ifadeleri kullandı:

“Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum.

Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun.”

HSK’dan yeni kararname: Dikkat çeken ‘Sinan Ateş’ ayrıntısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Kumpas hakimleri yerli yerinde yıllardır mıh gibi duruyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!