HSK’ya yeni şikayet… Adnan Oktarcıların cezalarını bozan hakimin eşi Ankara’da kimlerle görüştü?

Adnan Oktar suç örgütü davasıyla ilgili çok kritik bir gelişme yaşandı. Davada ilk yerel mahkeme kararını bozarak çok sayıda örgüt mensubunu tahliye ettirdiği gerekçesiyle haklarında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından soruşturma yürütülen İstinaf heyeti hakkında bugün yeni bir suç duyurusunda bulunuldu.

featured

GAMZE ÇINLAR/ VERYANSIN TV

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü davası müştekilerinden Uğur Şahin ve Özkan Mamati, avukatları Eser Çömlekçioğlu aracılığıyla, daha önce yerel mahkemenin kararını bozdukları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin eski heyeti hakkında HSK’ya yeni bir şikayette bulundu.

İstinaf heyetinin başkanı ve başsavcıvekili olan eşinin, Yargıtay, HSK ve Adalet Bakanlığı nezdinde görüşmeler yaparak, açılan soruşturmayı akamete uğratma içerisine girdikleri iddia edildi.

HSK’ya sunulan 14 Aralık 2022 tarihli dilekçede, 12 Aralık 2022 tarihinde müşteki Uğur Şahin’in cep telefonuna Adnan Oktar örgütü içerisinden kimliği belirsiz bir kişi tarafından WhatsApp üzerinden gönderilen bir mesaja yer verildi.

‘GÖRÜŞMELERİN İÇERİĞİ MÜFETTİŞLERİN GÖREVDEN ALINMALARI’

Söz konusu mesajda, HSK’da hakkında soruşturma yürütülen İstinaf heyeti başkanının eşinin HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Yargıtay’da birçok kişiyle, soruşturmayı yürüten müfettişlerin görevden alınmaları için görüşmeler yaptığı iddia edildi.

Dilekçeye göre mesajda şu ifadeler yer aldı:

“…, …’ın kocası 10-15 gün önce HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Yargıtay’da birçok kişiyle görüştü, bu görüşmenin içeriği bitmek üzere olan HSK soruşturmasındaki müfettişlerin görevden alınmaları. Kendi aklınca bazı bahaneler türettiler ve uydurdular bunu çok kolay teyit edebilirsiniz. Bu konuda her yere saldırıyorlar, bu kişilerin telefon trafiklerine bakılması yeter. Bizet merak etmeyin bu iş bitti diye mesajı gönderdiler.

Kardeşim, bunları durdurun, bunlar şu an soruşturmayı durdurmak için heyeti ve özellikle baş müfettişi aldırmak için … vs ellerinden geleni yapıyorlar.”

‘ERZURUM’DAKİ EVDEN SAĞLANIYOR’

Mesajlarda ayrıca “Erzurum’da ev açıldı tüm hareket o evden sağlanıyor” denilerek, araştırılması için isimler verildi.

DAHA ÖNCEKİ İHBAR DOĞRU ÇIKMIŞTI

Avukat Eser Çömlekçioğlu, isimsiz ihbarla ilgili dilekçesinde, “Aynı telefon numarası tarafından daha önce de müvekkil Uğur Şahin’e gönderilen ihbar niteliğindeki mesaj ile firari örgüt üyeleri Erol Şimşek ve Orkun Şimşek’in saklandıkları yerlerin tespit edilmiş ve yakalanmış olmaları karşısında yeni bir ihbar niteliğindeki bu mesaja da itibar etmek gerektiği aşikardır” dedi.

ÖRGÜTÜN SİYASİLERLE İLİŞKİLERİ

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’nün kurulduğu günden bu yana kişiler üzerinde gerek hukuki gerekse fiziki tehditlerde bulunduğu, kendileri aleyhinde düşünen kişi, kurum, yönetici, hakim ve savcılara yönelik karalama faaliyetleri başlatarak lehlerine durum yaratmayı amaçladıkları anımsatılan dilekçede, bu kapsamda gelen mesajın da anlam kazandığı belirtildi. Örgütün siyasiler ve üst düzey kişiler ile yoğun irtibatları bulunduğuna dikkat çekilen dilekçede, “Bu kişilerle yaptıkları lobi faaliyetleri neticesinde örgüt aleyhine yürüyen süreçleri lehe çevirebilmişlerdir” denildi.

‘KİMLERLE GÖRÜŞTÜ?’

Şikayet edilen hakimin, başsavcıvekili olan eşinin 1 Kasım 2022 tarihinden sonra HSK Teftiş Kurulu ve diğer HSK birimleri ile görüşme sağlayıp sağlamadığının, Yargıtay’da görüşmeler yapıp yapmadığının, kimlerle görüşme sağlandığının ve bu görüşmelerinin içeriğinin araştırılması istendi.

‘HTS VE KAMERA KAYITLARI ARAŞTIRILSIN’

Yargıtay, HSK ve Adalet Bakanlığı bina giriş kayıtları ve kamera görüntülerinin ve ilgili tarihten sonraki HTS kayıtlarının dosyaya alınması, bu görüşmeler haricinde iki yıl içerisinde başka yüz yüze görüşme olup olmadığının, bu görüşmelerden sonra soruşturmayı yürüten müfettiş heyeti hakkında görevden alma kararı verilip verilmediğinin de incelenmesi talep edildi.

‘BAŞSAVCIVEKİLİ TEDBİREN GÖREVDEN ALINSIN’

Şikayet edilen hakim ve eşi hakkında, yürüyen soruşturmayı akamete uğrattıkları iddiasıyla “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçundan soruşturma başlatılması talep edildi. Adı geçen başsavcıvekilinin ise  HSK soruşturması bitene kadar tedbiren görevden alınması istendi. Makam odasının giriş çıkışlarını gösterir kamera kayıtlarının da yine dosya kapsamında incelenmesi talep edildi.

‘ÖRGÜTLE GÖRÜŞME YAPILDI MI?’

Şikayet edilen başsavcıvekilinin Ankara görüşmelerinden sonra örgüt içerisinden herhangi biri ile internet yoluyla görüşme yapıp yapmadığının araştırılması ve hakim eşinin kullandığı cep telefonu ile bilgisayarı başta olmak üzere tüm dijital materyallerine el konulması istendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında yerel mahkemece verilen hükmü bozmuş ve 68 sanığın tahliyesine karar vermişti.

Müşteki avukatlarının şikayeti üzerine HSK, 1. Ceza Dairesi hakimleri hakkında soruşturma başlatmıştı. Hakimler daha sonra başka dairelerde görevlendirilmişti.

Avukatların dilekçesinde, İstinaf heyeti başkanının dosyada yer alan örgüt içi haberleşme notlarında “bizdendir” notu düşülen savcıyla ortak kitap yayınladığına da dikkat çekilmişti.

YENİDEN GÖRÜLEN DAVADA KARAR

Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik yeniden görülen dava ise 16 Kasım 2022’de karara bağlanmıştı. Mahkeme, İstinaf heyetinin ‘cinsel suçlar rıza dahilinde’ şeklindeki kararının aksine, cinsel suçlarda irade fesadı olduğuna karar vermiş ve örgütün varlığını kabul etmişti.

Mahkeme, Adnan Oktar’a “Örgüt yöneticiliği”, “cinsel istismar”, “eğitim hakkının engellenmesi”, “eziyet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” ve “kişisel verilerin kaydedilmesi” suçlarından şahsi olarak 891 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme örgüt yönetici olması nedeniyle diğer sanıkların da işlediği suçlardan Adnan Oktar’ı sorumlu tutarak, 8 bin 658 yıl hapis cezasına hükmetmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Adnan Oktar’a 8 bin 658 yıl!

thumbnail
İlişkili Haber

Cezası bozulan Adnan Oktar: Çok memnunum, hakimlere teşekkür ediyorum

 

 

HSK’ya yeni şikayet… Adnan Oktarcıların cezalarını bozan hakimin eşi Ankara’da kimlerle görüştü?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    bu kadar büyük örgütün eli heryere uzanacaktır şaşamdım.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!